روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۰۶ تير ۱۴۰۱ June 27 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

فدراسیون فوتبال به آزمایش آفلاین کمک داور ویدئویی واکنش نشان داد؛

حواشیVAR اصفهانی

  • کد خبر 16634
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۱۲/۲۱

سمیه مصور:باشگاه سپاهان در روزهای گذشته اقدام به راه اندازی سامانه VAR در ورزشگاه نقش جهان کرد، اتفاقی که چندان به مذاق سئول نشینان خوش نیامد و فدراسیون فوتبال با انتشار بیانیه ای نسبت به این موضوع واکنش نشان داد.

مسلما اندکی اشتباه در داوری می تواند سرنوشت تیم ها را به خصوص در رقابت های حساس عوض کند. همین موضوع سبب شد که فیفا به فکر استفاده از روش‌های دیگر چون داور خط و استفاده از سنسور در توپ فوتبال بیفتد. در نهایت نیز سیستم ویدیو چک همانند دیگر ورزش‌هایی چون والیبال، تحت نام VAR به فوتبال ورود پیدا کرد. تکنولوژی VAR یا  کمک داور ویدیویی یک فناوری دیجیتال جدید است که طی آن در صحنه های حساس کار تصمیم گیری داوران با بازبینی صحنه توسط این سیستم تسهیل شود. در واقع VAR به نوعی کمک داور پنجمی که تیمی پشت آن قرار دارد و در تعامل با دیگر داوران و تیم بازبینی صحنه های بازی است. این سیستم کمک داوری به همه زوایای بازی از طریق دوربین‌های مختلفی که دسترسی دارد و می‌تواند هر لحظه که داور اول بخواهد صحنه ها را برای او مجددا پخش کند.  به کار بردن این تکنولوژی به داوران امکان اجرای بهتر قوانین فوتبال و همچنین کاهش اشتباهات داوری را می ‌دهد از این رو به تدریج این فناوری در ورزشگاه ها مختلف در جهان به کار گرفته شد اما با وجود مزایایی فراوانی که VAR به دنبال دارد هنوز به دلایل مختلفی این تکنولوژی در کشور ما مورد استفاده قرار نگرفته است.
در روزهای گذشته باشگاه سپاهان در راستای دستیابی به آخرین استانداردهای ورزشی، با همکاری یک شرکت داخلی با نصب تجهیزات مخصوص کمک داور ویدئویی در ورزشگاه نقش جهان در دیدار تیم های فولاد مبارکه سپاهان و فجرسپاسی شیراز از این سیستم به صورت آفلاین و آزمایشی استفاده کرد. تمامی مراحل این فرایند آزمایشی که به دست نیروهای جوان و متخصص داخلی کشورمان انجام شد، بدون دخالت و تاثیرگذاری در مسابقه مذکور و صرفا به‌صورت آفلاین مورد ارزیابی قرار گرفت.
آزمایش کمک داور ویدئویی در دیدار تیم‌های فولاد مبارکه سپاهان و فجر سپاسی شیراز با هماهنگی کامل با سازمان لیگ کشور به‌صورت آفلاین، بدون اطلاع تیم داوری و بدون تاثیرگذاری در مسابقه انجام شد اما فدراسیون فوتبال نسبت به راه اندازی آزمایشی این تکنولوژی در نقش جهان واکنش نشان داد.
فدراسیون فوتبال ایران دراین باره اعلام کرد: بر اساس موضوعات مطرح شده در ارتباط با راه اندازی سامانه VAR  در روز‌های گذشته لازم است مواردی در این مورد به استحضار اهالی فوتبال و عموم علاقمندان به این موضوع رسانده شود.
راه اندازی این سامانه بر اساس استاندارد‌ها و قوانین فدراسیون جهانی فوتبال تنها با تایید فیفا و با هماهنگى فدراسیون فوتبال ایران جهت پیاده سازى در مسابقات صورت می‌گیرد، و انجام هرگونه تست هاى فنى و آزمایشى آنلاین و یا آفلاین تنها با اعلام و کسب تاییدیه از فدراسیون جهانى فوتبال به وسیله فدراسیون فوتبال ایران امکان پذیر بوده و بر همین اساس مسئولیت پیامد‌ها و تبعات قانونی اقداماتی که خارج از این چارچوب انجام شود متوجه عاملان اینگونه فعالیت‌های غیر حرفه‌ای خواهد بود.
فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران فرآیند پیاده سازى سیستم کمک داور ویدیویى در مسابقات ملی و باشگاهی را از ابتدا با نظر فدراسیون جهانى و بر اساس دستور العمل‌های فنى و اجرایى ابلاغى فیفا دنبال کرده است.کمیته انضباطى فدراسیون فوتبال نیز بر مبنای قواعد و قوانین موجود نسبت به اقدامات اخیر تصمیم گیرى هاى لازم را انجام خواهد داد.
باشگاه فولاد مبارکه سپاهان پیش از این نیز در لیگ برتر والیبال، سیستم ویدئو چک ایرانی را برای نخستین‌بار در کشور نصب و مورد بهره‌برداری قرار داده بود.

 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس