روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۰۲ فروردین ۱۴۰۲ March 22 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

قرض الحسنه سنت دیرینه اسلامی

مبین جرموز، نماینده روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در اصفهان

  • کد خبر 16594
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۱۲/۱۲

از دیرباز قرض الحسنه به مثابه یکی از ابزارها و راهکارهای اصلی مورد نظر اسلام برای حذف ربا از جامعه مورد توجه بوده است. بی تردید در جامعه برخی توانائی تامین نیازهای مالی خود را ندارند و با کسری مالی مواجهند؛ در مقابل عده ای نیز با مازاد مالی مواجهند.

هنگامی که فردی بتواند در آینده با تلاش خود برای جبران کسری مالی گذشته خود اقدام کند، عقلانی ترین شیوه تأمین نیاز مالی این افراد، استفاده از وجوه کسانی است که با مازاد مالی مواجهند و حاضر به عرضه وجوه مازاد خود هستند.
در نظام مالی اسلامی، قرض الحسنه در کنار دیگر عقود اسلامی در تجهیز و تخصیص این منابع معرفی شده است. قرض الحسنه پاسخ گوی نیاز افرادی است که نه آن قدر نیازمندند که مستحق صدقات باشند و نه آنقدر توانایی دارند که بتوانند نیاز خود را در لحظه مرتفع نمایند. قرض الحسنه دارای دو رکن اساسی نیازمند بودن وام گیرنده و داشتن انگیزه های معنوی قرض دهنده است. با توجه به تاکیدهای وارد شده در اسلام درباره قرض الحسنه و تاکید بر انگیزه های خیرخواهانه در آن، ترویج قرض الحسنه در نظام اسلامی، از طرفی موجب تحقق و اعتلای معنویت در سطح جامعه است و از طرف دیگر، قرض الحسنه به منزله راهکاری اسلامی به منظور مرتفع نمودن معضلات آن دسته ای از افرادی است که به وجوه مالی احتیاج دارند، پاسخ می دهد.
نیاز به این موضوع در نظام مالی ایران موجب شد تا در سال 1386 نهاد تخصصی مالی با عنوان بانک قرض الحسنه مهر ایران تاسیس شود. امید است این عقد در جامعه اسلامی با فرهنگ سازی صحیح و عملکرد مناسب بانک های قرض الحسنه رشد روز افزون یابد.
 

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس