روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ May 27 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

توت خشک و این همه خواص شگفت انگیز

  • کد خبر 16346
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۱۱/۰۴

توت خشک یک مکمل غذایی حاوی کربوهیدرات، ویتامین، کاروتنوئید، و ریز مغذی‌هایی است که به طور موثر حجم خون را افزایش می‌دهد.

توت خشک یک ماده‌ی غذایی تقویتی است که با اضافه شده به رژیم غذایی به درمان فشار خون بالا یا بیماری‌های زنان کمک می‌کند.
از جمله فواید توت خشک برای سلامتی می‌توان به تقویت طحال و معده و بهبود سلامت دستگاه گوارش اشاره کرد. توت حاوی اسید تانیک، اسید چرب، اسید مالیک، و سایر مواد مغذی است که می‌تواند به گوارش چربی، پروتئین، و نشاسته کمک کند و از توت خشک می‌توان برای درمان اسهال ناشی از سوء هاضمه استفاده کرد.


توت خشک دارای آنتی‌اکسیدانی قدرتمند است که می‌تواند باعث مهار ال‌دی‌ال یا کلسترول بد شده و از سمی شدن سلولی ناشی از اکسیداسیون ال‌دی‌ال پیشگیری کرده و از سلول‌ها محافظت کرده و از تجمع پلاکت‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

توت خشک حاوی مقادیر زیادی روتین است و روتین می‌تواند از تشکیل سرطان روده‌ی بزرگ پیشگیری کند. هم‌چنین، روتین باعث خنک شدن خون، توقف خونریزی، کاهش التهاب، و نابودی ویروس‌ها شده و مصرف مرتب توت خشک می‌تواند به پیشگیری و درمان خونریزی‌های داخل مغز، فشار خون بالا، خونریزی شبکیه‌ی چشم، برونشیت مزمن، و ... کمک کند.


توت خشک و این همه خواص شگفت انگیزتوت عملکرد کبد و کلیه را کنترل کرده و باعث ترشح بزاق یا سایر مایعات بدن شود، و خشکی را از بین ببرد. بنابراین، این ماده‌ی غذایی برای رفع تشنگی ناشی از بیماری‌ها، کمبود مایعات بدن و خشکی روده‌ها و یبوست ناشی از ضعف یین و خون در کبد و کلیه ایده‌آل است.
کالری موجود در توت سفید خشک بسیار پایین است. بنابراین، مصرف این ماده‌ی غذایی پر خاصیت در برنامه‌ی کاهش وزن‌تان تاثیر منفی نخواهد داشت.


توت خشک منبع بسیار عالی برای آنتوسیانین‌ها به شمار می‌رود؛ آنتوسیانین‌ها گروهی از آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که به خاطر خواص ضد التهابی‌شان مشهورند. هم‌چنین از توت خشک برای بهبود گردش خون نیز استفاده می‌شود. توت خشک حاوی؛ آنتی‌اکسیدان قدرتمندی است به خاطر اثرات ضد پیری‌اش معروف است.
مصرف توت خشک به عنوان میان‌وعده و تنقلات یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش میزان فیبر مصرفی در رژیم غذایی است.
این میوه‌ی خوشمزه منبع ایده‌آلی برای فیبر محلول و هم‌چنین فیبر غیر محلول به شمار می‌رود. فیبر محلول به کنترل قند خون و کاهش سطوح خطرناک کلسترول کمک می‌کند.


منبع: خبرگزاری صداوسیما

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس