روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ May 27 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

چند لیوان آب در طول روز باید بخوریم؟

  • کد خبر 16210
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۱۰/۲۲

برخی از پزشکان معتقدند که شما باید در طول روز به طور مداوم آب بخورید، حتی اگر تشنه نیستید. بسیاری از عوامل (داخلی و خارجی) بر نیاز شما به آب تأثیر می‌گذارد.

بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که اگر در طول روز آب کافی ننوشند، سطح انرژی و عملکرد مغز آنها کم می‌شود. یک مطالعه در خانم‌ها نشان داد که از دست دادن مایعات ۱.۳۶درصد بعد از ورزش باعث اختلال در خلق‌وخو و تمرکز شده و باعث افزایش سردردها می‌شود.

مطالعات دیگر نشان می‌دهد که کم آبی بدن (۱-۳درصد از وزن بدن) ناشی از ورزش یا گرما می‌تواند به بسیاری از جنبه‌های دیگر عملکرد مغز آسیب برساند. کم آبی بدن می‌تواند بر عملکرد بدنی تأثیر منفی بگذارد و منجر به کاهش استقامت شود.

آیا نوشیدن مقدار زیادی آب به شما در کاهش وزن کمک می‌کند؟

ادعاهای زیادی وجود دارد که افزایش مصرف آب با افزایش متابولیسم و کاهش اشتهای شما باعث کاهش وزن بدن می‌شود. طبق دو مطالعه، نوشیدن ۵۰۰ میلی‌لیتر آب می‌تواند به طور موقت سوخت و ساز بدن را ۲۴ تا ۳۰ درصد تقویت کند. علاوه بر این، نوشیدن آب سرد ممکن است مفید باشد زیرا بدن شما برای گرم کردن آب در دمای بدن نیاز به سوزاندن کالری بیشتری دارد.

یک مطالعه نشان داد کسانی که در رژیم‌های غذایی که قبل از هر وعده غذایی ۵۰۰ میلی‌لیتر آب می‌نوشند، در مقایسه با کسانی که این کار را نکردند، ۴۴ درصد وزن بیشتری را طی ۱۲ هفته از دست دادند. به طور کلی، به نظر می‌رسد نوشیدن مقادیر کافی آب، به ویژه قبل از غذا، ممکن است باعث کاهش وزن قابل توجهی شود، به‌ویژه هنگامی که با یک رژیم غذایی سالم همراه باشید. علاوه بر این، مصرف کافی آب از دیگر مزایای سلامتی آن است.

در طول روز چند لیتر آب بنوشیم؟

چندین مشکل سلامتی با افزایش مصرف آب ممکن است رفع شوند:

یبوست: افزایش مصرف آب می‌تواند به یبوست یک مشکل بسیار شایع کمک کند.

سرطان: برخی از مطالعات نشان می‌دهد، افرادی که آب بیشتری می‌نوشند، خطر کمتری برای ابتلا به سرطان مثانه و کولورکتال دارند.

سنگ کلیه: افزایش مصرف آب ممکن است خطر سنگ کلیه را کاهش دهد.

آیا می‌توان سایر مایعات را جایگزین آب کرد؟

آب ساده تنها نوشیدنی نیست که به تعادل مایعات شما کمک می‌کند. سایر نوشیدنی‌ها و غذاها می‌توانند تأثیر قابل توجهی داشته باشند.

یک عقیده غیر علمی این است که نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه یا چای به شما کمک نمی‌کنند هیدراتاسیون شوبد زیرا کافئین یک مدر است. در واقع، مطالعات نشان می‌دهد که اثر دیورتیک این نوشیدنی‌ها بسیار ضعیف است. بیشتر غذاها نیز حاوی آب هستند. گوشت، ماهی، تخم مرغ و به ویژه میوه و سبزیجات حاوی مقادیر قابل توجهی آب هستند. سایر نوشیدنی‌ها می‌توانند در تعادل مایعات از جمله قهوه و چای نقش داشته باشند.

چه مقدار آب بهترین میزان است؟

در پایان روز، هیچ‌کس نمی‌تواند دقیقا به شما بگوید چه مقدار آب نیاز دارید. این به فرد بستگی دارد. آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی برای شما بهتر است. بدن برخی افراد ممکن است با آب بیشتر بهتر عمل کنند، در حالی که برای برخی دیگر تنها باعث افزایش تعداد دفعات ادرار می‌شود.

این دستورالعمل‌ها باید برای اکثر مردم اعمال شود:

وقتی تشنه شدید، آب بنوشید.
وقتی دیگر تشنه نیستید، نوشیدن آب را متوقف کنید.
هنگام گرما و ورزش زیاد، حتماً به مقدار کافی بنوشید تا مایعات از دست رفته را جبران کنید.

منبع: مشرق

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس