روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ May 27 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

آنچه از سکته قلبی نمی‌دانید

  • کد خبر 15953
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۰۹/۲۱

‌یک پزشک متخصص قلب و عروق گفت: دیابت، فشارخون، سن بالا، مصرف دخانیات، روش بد زندگی همچون بی‌تحرکی، استرس‌های روحی، رژیم غذایی نامناسب، استفاده از فست‌فودها و غذاهای چرب یک فرد را مستعد گرفتگی عروق می‌کند که منجر به سکته قلبی می‌شود.

مریم شهامت اظهار کرد: مهمترین علائم سکته قلبی درد قفسه سینه است که بیشتر درد بین ناف تا فک پایین را شامل می‌شود یعنی هر دردی که در این ناحیه باشد به خصوص در بین افراد مسن ممکن است تنها درد سر دل (درد معده) باشد که این نشانه می‌تواند یکی از علائم درد قلبی و سکته قلبی باشد.

وی افزود: یا اینکه ممکن است درد به فک صورت کشیده شود یا دو اندام فوقانی را درگیر کند که شایع‌ترین علت درد است اما سکته قلبی علائم دیگری همچون تنگی نفس، احساس سنگینی سینه و فشار در قفسه سینه یا خستگی می‌تواند داشته باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خاطرنشان کرد: گاهی بیمار ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد و سکته کند که سکته قلبی بدون علامت گفته می‌شود و این نوع سکته بیشتر در افراد مسن، دیابتی و افراد دارای نارسایی کلیه، دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه سکته قلبی چند عامل دارد، تصریح کرد: یکی از این عوامل می‌تواند ارثی باشد یعنی سابقه بیماری قلبی در خانواده‌ها وجود داشته باشد، دیابت، فشار خون، سن بالا، مصرف دخانیات، روش بد زندگی همچون بی تحرکی، استرس‌های روحی، رژیم غذایی نامناسب، استفاده از فست‌فودها و غذاهای چرب یک فرد را مستعد گرفتگی عروق می‌کند که منجر به سکته قلبی می‌شود.

شهامت در رابطه با پیشگیری از سکته قلبی ادامه داد: برخی از عوامل همچون افزایش سن و جنس (چون سکته قلبی در بین آقایان بیشتر است) و سابقه خانوادگی را که نمی‌توان عوض کرد اما برخی‌ها از جمله کنترل فشار، کنترل قند خون، استفاده از غذاهای کم چرب را می‌توان عوض کرد تا از سکته قلبی پیشگیری کرد.

این پزشک متخصص قلب و عروق اظهار کرد: عوامل سکته قلبی دائم هستند و زنگ خطرند که باید هوشیار باشیم چراکه ممکن است بیمار در آینده سکته کند، مثلاً بیمار می‌گوید تا مدتی پیش دو سه کیلومتر پیاده روی می‌کردم و هیچ مشکلی نداشته‌ام اما هم اکنون ۵۰۰ متر که راه می‌روم چون درد قفسه سینه می‌گیرم، خسته می‌شوم و یا احساس تنگی نفس دارم، باید بنشینم و استراحت کنم بعد ادامه دهم که این مساله زنگ خطر است و فرد اینجا باید به پزشک مراجعه کند و منتظر نماند که سکته کند چراکه آن موقع کار هم برای بیمار و هم پزشک سخت می‌شود.

شهامت تاکید کرد: اگر یک بیمار علائمی همچون خستگی، تنگی نفس یا درد قفسه سینه دارد که بیشتر با فعالیت یا استرس عصبی تحریک می‌شود و شدت می‌یابند که مجبور به نشستن و استراحت کردن می‌شود و بعد بهتر می‌شود و دوباره راه می‌افتد، زنگ خطر سکته قلبی برای بیمار به صدا در آمده و باید حتماً به پزشک متخصص مراجعه کند بنابراین پزشک پیگیری کرده و رگ بسته را پیدا کرده و قبل از اینکه بیمار سکته کند، رگ را باز می‌کنند و این از بُعد مزمن درد هست.

وی اظهار کرد: در صورتی که همین بیمار با علائم مزمن سکته به پزشک مراجعه نکند و زمان مراجعه طولانی شود، تنگی رگ به حدی می‌رسد که بیمار یک مرتبه و حتی در حال استراحت هم ممکن است که دچار درد و ناراحتی شدید در قفسه سینه (از ناف تا زاویه فک پایین) شود و مریض را مجبور به مراجعه به بیمارستان کند که اینجا دیگر سکته اتفاق افتاده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد: دردی که زنگ خطر است با استراحت و قرص زیر زبانی بهتر می‌شود و مریض خودش را با این تطابق می‌دهد و زمان را از دست می‌دهد.

شهامت ادامه داد: سکته در ۹۰ درصد موارد اینقدر شدید است که مریض را به بیمارستان می‌کشاند و درمان می‌شود.

وی در خصوص ارتباط کرونا با سکته‌های قلبی تاکید کرد: یکی از عوارض کرونا لخته خونی در عروق از جمله عروق قلبی، مغزی و ریه است و مواردی وجود دارد که بیماران کرونایی به همین علت دچار علائم سکته قلبی می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در زمینه بیشترین علت سکته قلبی در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: رژیم غذایی بیشترین علت سکته قلبی در این استان است چراکه در گذشته فعالیت و تحرک مردم استان زیاد بود اما هم اکنون و طی سال‌های اخیر از افراد پرتحرک به افراد یکجانشین با تغذیه نامناسب و استفاده زیاد از گوشت قرمز و فست‌فودها تبدیل شده‌اند.

شهامت اظهار کرد: یکی دیگر از دلایل سکته‌های قلبی در استان کهگیلویه و بویراحمد جدی نگرفتن دیابت و فشارخون است که مواردی داشتیم پس از حدود ۱۵ سال دیابت داشتن اولین بار به پزشک قلب مراجعه کرده است.

وی تصریح کرد: در صورتی که فردی در هنگام فعالیت احساس درد، سنگینی سینه، تنگی نفس و احساس ناخوشایند در قفسه سینه دارد و با استراحت بهتر می‌شود حتماً زودتر به پزشک مراجعه کند چراکه اگر به سکته قلبی برسد اولین عارضه سکته در یک ساعت اول مرگ است و کسانی که می‌مانند با عوارضی همچون نارسایی قلبی دچار می‌شوند که دیگر کارایی درست و حسابی نخواهند داشت.

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس