روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ January 25 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

هوای آلوده اصفهان/ گروه‌های آسیب‌پذیر از تردد غیرضروری بپرهیزند

  • کد خبر 15856
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۰۹/۰۷

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر امروز با میانگین ۱۴۴ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) را نشان می‌دهد.

محمود مزارع  اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان احمدآباد با شاخص ۱۷۳، استانداری با شاخص ۱۵۶، جِی با شاخص ۱۷۱، بزرگراه خرازی و خیابان فرشادی با شاخص ۱۵۷ ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز) است.

وی اضافه کرد: شاخص هوا در ایستگاه خیابان باهنر با میانگین ۱۳۹، میرزا طاهر با ۱۲۸، پروین با ۱۴۵، رودکی با ۱۱۹، رهنان با ۱۲۶، فیض با ۱۳۴، کاوه با ۱۳۷ و ورزشگاه میثاق با ۱۱۴ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد. کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: امروز شاخص هوای شهر سگزی با شاخص ۱۲۵ و شاهین‌شهر با شاخص ۱۱۵ ناسالم برای گروه‌های حساس و در مبارکه با شاخص ۷۵ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به سبب استقرار جوی به نسبت پایدار در سطح استان و کاهش محسوس دما و مه صبحگاهی غلظت آلاینده‌های جوی به ویژه در مناطق مرکزی و صنعتی از جمله کلانشهر اصفهان افزایش یافته است و این شرایط تا پایان هفته ادامه دارد.

با توجه به افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا توصیه می‌شود شهروندان به ویژه گروه‌های آسیب پدیر (سالمندان، کودکان کمتر از پنج سال و بیماران قلبی و ریوی) از تردد غیر ضروری در سطح شهر بپرهیزند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس