روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ August 12 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

«اومیکرون» نام سویه جدید ویروس کرونا

  • کد خبر 15848
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۰۹/۰۶

سازمان بهداشت جهانی سویه جدید ویروس کرونا را اومیکرون نام گذاشته و آن را نگران‌کننده طبقه‌بندی کرده است.

اومیکرون، همانند نام‌های قبلی (آلفا، بتا، گاما و دلتا) یکی از حروف الفبای یونانی است و جایگزین «B.۱.۱.۵۲۹» خواهد شد که نام علمی آن محسوب می‌شود.
به گزارش خبرگزاری صداو سیما این سویه جهش‌های زیادی داشته و شواهد اولیه حاکی نشان داده است که این سویه موارد ابتلا به ویروس را افزایش داده است.
این سویه نخستین بار در روز ۲۴ نوامبر از سوی آفریقای جنوبی به سازمان بهداشت جهانی معرفی شد، ولی پس از آن در بوتسوانا، بلژیک، هنگ‌کنگ و اسراییل نیز شناسایی شده است.
این سویه تاکنون در آفریقای جنوبی، بوتساوانا، بلژیک، هنگ‌کنگ و اسرائیل شناسایی شده و گفته می‌شود یکی از تغییریافته‌ترین موارد جهش ویروس کروناست.
سازمان بهداشت جهانی همچنین، اومیکرون را «سویه نگران‌کننده» طبقه‌بندی کرده که به معنای خطرات آن در مقایسه با دیگر جهش‌های ویروس کروناست.
این سویه به سرعت به دور تازه‌ای از نگرانی‌ها درباره بازگشت دوباره محدودیت‌های مسافرتی به دلیل شیوع کرونا دامن زده و موجب شد تا سهام شرکت‌های هواپیمایی و گروه‌های سرمایه‌گذاری صنعت توریسم و هتل‌داری به شدت سقوط کند.
کشف سویه اومیکرون موجب شده تا برخی کشور‌های جهان از جمله اعضای اتحادیه اروپا، انگلیس و آمریکا مسافرت به برخی کشور‌های جنوب آفریقا را محدود یا ممنوع کنند.
 انگلیس سفر از آفریقای جنوبی، بوتسوانا، زیمبابوه، نامیبیا، لسوتو و اسواتینی را ممنوع کرده است. مقام‌های آمریکایی نیز علاوه بر موارد فوق موزامبیک و مالاوی را نیز افزوده‌اند. برزیل و استرالیا نیز محدودیت‌هایی را در این زمینه اعمال کرده‌اند.

منبع: صدا و سیما

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس