روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ May 24 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

با خواص چای انبه بیشتر آشنا شوید

  • کد خبر 15824
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۰۹/۰۲

انبه یکی از میوه‌های منطقه‌ی گرمسیر است که با طبع گرم و خواص درمانی متعدد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انبه دارای مقادیر فراوانی مواد معدنی، ویتامین، آمینواسید و موسیلاژ است که علاوه بر خاصیت درمانی میوه‌ی آن، برگ انبه نیز نوعی داروی مؤثر در درمان انواع بیماری‌ها محسوب می‌شود.

در طب سنتی انبه نقش دفع کننده‌ی مخاط، ضد بواسیر و خوش بو کننده‌ی دهان را در بدن ایفا می‌کند و برگ آن نیز برای درمان آسم مفید است.
انبه روند تکثیر انسولین در بدن را افزایش می‌دهد. این میوه‌ی شگفت انگیز با تأمین گلوکز مورد نیاز بدن، قند خون را کنترل می‌کند.
ترکیبات فعال و آزاد موجود در انبه خاصیت ضد سرطانی دارد. عصاره‌ی متانولی انبه سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد و در روده‌ی انسان به عنوان یک عنصر ضد تومور فعالیت می‌کند.
مصرف چای انبه سیستم دفاعی بدن را در برابر حملات قلبی ارتقا می‌بخشد و از افزایش چربی در شریان‌های مغزی، قلبی و کبد جلوگیری می‌کند.
بر اساس تحقیقات انجام شده عصاره‌ی اتانولی میوه‌ی انبه با خاصیت پلی فنل و ویتامین C ضعف حافظه را بهبود می‌بخشد و از مرگ سلول‌های عصبی در هیپوکامپ جلوگیری می‌کند.


با خواص چای انبه بیشتر آشنا شویدعلاوه براین، چای انبه از آن جهت که حاوی مقادیر بسیار زیادی از تانن، فلاونوئید و ساپونین است، از تقویت کننده‌های حافظه به شمار می‌آید.
پلی فنل‌های موجود در انبه در روند بهبود زخم معده تأثیری مثبت دارد.
خاصیت انبه پس از خشک شدن دو برابر می‌شود انبه‌ی خشک حاوی فیبر‌های محلول و نامحلول است که جذب مواد مغذی، کاهش کلسترول بد و کنترل قند خون را تسریع می‌کند
انبه‌ی خشک دارای عناصر متیل گالت، اسید گالت، آستر گلین، فیستین، ایزوکوکریترین و کوئرستین است. این عناصر در مقابل توده‌های سرطانی موجود در دستگاه گوارش مبارزه می‌کنند. علاوه بر این، ویتامین A موجود در انبه‌ی خشک، منبع ضد عفونی کننده‌ی غشا‌های مخاطی نظیر میکروب و ویروس محسوب می‌شود.
چای انبه درمان کننده‌ی سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا است که روند هضم غذا را تسریع می‌کند و سلامت قلب و عروق را بهبود می‌بخشد، تصفیه کننده خون است.
همچنین مصرف انبه موجب ارتقای سیستم ایمنی بدن، کاهش کلسترول خون، حفظ سلامت چشم، جلوگیری از فشار خون بالا، درمان واریس، برطرف کننده‌ی عطش، چاق کننده، درمان سکسکه و انرژی زا می‌شود.
منبع: خبرگزاری صداوسیما


 

 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس