روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ August 12 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

تیم ملی فوتبال سوریه - ایران

شاگردان اسکوچیچ به دنبال یکسره کردن کار صعود به جام جهانی ۲۰۲۲

  • کد خبر 15749
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۰۸/۲۴

تیم‌های ملی فوتبال ایران و سوریه در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی روز سه شنبه به مصاف یکدیگر می‌روند.

تیم ملی فوتبال ایران در نخستین دیدار از دور برگشت مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از ساعت ۱۹:۳۰ روز سه‌شنبه در اردن به مصاف سوریه می‌رود.

شاگردان اسکوچیچ در ۵ بازی نخست خود در مقدماتی جام جهانی ۱۳ امتیاز کسب کردند و شانس اصلی صعود به به جام جهانی محسوب می‌شوند.

در بازی رفت این ۲ تیم، ایرانی‌ها موفق شدند با تک گل علیرضا جهانبخش، سوریه را شکست دهند.

تیم ملی سوریه برای این مسابقه ۶ بازیکن اصلی خود از جمله عمر خربین را در اختیار ندارد، اما تلاش می‌کند تا یک امتیاز به دست آورد.

این ۲ تیم در مجموع ۲۹ بار به مصاف هم رفتند که سوری‌ها تنها یک بار توانستند ایران را شکست دهند و ۱۷ بار هم برابر تیم ملی شکست خورده‌اند. در این ۲۹ بازی، ایران ۴۷ گل و سوریه ۱۵ گل به ثمر رسانده‌اند.

تیم ملی فوتبال ایران - سوریه/ شاگردان اسکوچیچ به دنبال یکسره کردن کار صعود

۲ تیم نخستین بار در ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۵۲ در تهران و در چارچوب مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۴ به مصاف هم رفتند که تیم ملی فوتبال ایران با گلزنی اکبر کارگرجم موفق شد مهمانش را شکست دهد.

همچنین بهترین پیروزی ایران به سال ۱۳۸۳ برمی گردد که تیم ملی فوتبال با نتیجه ۷ بر یک و با گل‌های علی دایی، علیرضا نیکبخت، محمد نصرتی، آرش برهانی (۲گل) علی کریمی و فرهاد مجیدی حریفش را شکست داد. علی دایی با ۴ گل زده، بهترین گلزن تاریخ تقابل‌های ۲ تیم است و انس ساری و ماهر سعید با ۲ گل زده، بهترین گلزنان سوری‌ها برابر ایران هستند.

تیم ملی سوریه در بازی برگشت مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۸ در سال ۱۳۵۶ حاضر نشد برابر ایران قرار بگیرد که طبق قانون آن زمان، بازی ۲ بر صفر به سود ایران اعلام شد. این ۲ تیم یک بار هم در بازی‌های غرب آسیا (این مسابقات متفاوت از رقابت‌های قهرمانی غرب آسیا بود) به مصاف هم رفتند که این دیدار با تساوی یک بر یک به پایان رسید، اما به دلیل این که فیفا این مسابقات را به رسمیت نشناخت، جزو آمار‌های رسمی ۲ تیم به حساب نمی‌آید.

الهیار صیادمنش با گلزنی در بازی شانزدهم خرداد ۱۳۹۸ با ۱۷ سال و ۳۷ روز، جوان‌ترین گلزن تقابل‌های ۲ تیم به حساب می‌آید.

در سال ۱۳۹۶ و در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸، تیم ملی فوتبال کشورمان  در حالی در آخرین بازی مقدماتی به مصاف سوریه رفت که در صورت بسته ماندن دروازه بیرانوند در آن دیدار، تیم ملی بدون گل خورده در ۱۰ بازی راهی جام جهانی می‌شد، اما گل‌های ناصر حاج محمد و عمر السوما باعث شد تا ۲ تیم به تساوی ۲ بر ۲ برسند و بیرانوند در بسته نگه داشتن دروازه خود در دهمین بازی متوالی ناکام بماند.

تیم ملی فوتبال ایران - سوریه/ شاگردان اسکوچیچ به دنبال یکسره کردن کار صعود

تنها پیروزی سوریه برابر ایران در سال ۱۳۵۲ رقم خورد که آن‌ها موفق شدند با گل عبدالغنی تاتیش در ورزشگاه امجدیه، ایران را شکست دهد. این ۲ تیم در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۱۳ بار به مصاف هم رفتند که ۶ برد سهم ایران و یک برد سهم سوریه بوده و باقی بازی‌ها نیز به تساوی منتهی شده است.

دیدار روز سه‌شنبه ۲ تیم به دلیل مسائل امنیتی کشور سوریه، در امان اردن برگزار می‌شود. تاکنون ۲ تیم ۷ بار در کشور بی‌طرف به مصاف هم رفتند که ایران ۴ بار به پیروزی رسیده و ۳ بازی هم با نتیجه مساوی به پایان رسیده است. همچنین در ۷ بازی که به میزبانی کشور سوریه برگزار شده، تیم ملی ۵ بار با برد از زمین خارج شده و ۲ بار هم بازی‌ها به تساوی کشیده شده است.در مجموع ۲۹ دیدار ۲ تیم، ۲۸ بازیکن ایرانی موفق به زدن گل به سوری‌ها شده‌اند و ۱۳ بازیکن مختلف سوریه نیز موفق به گلزنی برابر تیم ملی شده‌اند.


چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس