روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰ November 30 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

عجیب‌ترین حقایق علمی که هنوز مبهم هستند

  • کد خبر 15659
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۰۸/۰۵

در این گزارش ۱۰ تا از نکات علمی و حقایقی را بررسی کرده ایم.

تا به حال به شگفتی‌های دنیای اطراف خود دقت کرده اید؟ دنیای ما بسیار عالم عجیب و جالبی است. در این گزارش ده تا از این موارد را بررسی کرده ایم. بار‌ها چرا‌هایی را مطرح کرده ایم که آنقدر عمومی و عادی شده بودند که کسی به عجیب بودن آن پی نبرده بوده است. با ما همراه باشید.

۱۰- راست دست بودن
تقریبا اکثریت مردم، در هر فرهنگ و نژادی، راست دست هستند. اما چرا؟ هنوز هیچ توضیحی برای این موضوع وجود ندارد. شاید فکر کنید که این موضوع طبیعی باشد، اما این طور نیست. حیوانات نیز، مانند شامپانزه، معمولا یک دست را به دیگری ترجیح میدهند، اما مقیاس آن‌ها برای راست دست بودن (یا چپ دست بودن) به وسعت مقیاس موجود در انسان‌ها نیست.

البته فرضیه‌هایی ارائه شده است، که راست دست بودن به خاطر قسمتی که مربوط به زبان است اتفاق می‌افتد. یا این که از گذشته راست دست بودن در فرهنگ‌ها ترجیح داده میشده و به نوعی عادت آن به مرور زمان در نسل‌ها انتقال یافته است.

۹- پارادوس فرمی
به طور کلی پارادوکس فرمی این سوال را بیان میکند که بیگانگان فضایی کجا هستند؟ بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد ستاره مانند خورشید در هر کهکشان وجود دارد؛ و تقریبا ۲۰۰ میلیارد الی ۴۰۰ تریلیون کهکشان در دنیا وجود دارد. به دید آماری نگاه کنیم، حداقل چند ستاره وجود دارد که اطراف آن‌ها سیاره‌ای مانند زمین در مدار خود می‌چرخد. در واقع دانشمندان باور دارند، باید نزدیک به ۱۰۰ میلیارد میلیارد (۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰) سیاره مانند زمین در جهان وجود داشته باشد؟! و حدود ۱ درصد آن‌ها احتمال آن را دارند که زندگی هوشمند و تمدن را بپرورانند یعنی رقمی باورنکردنی نزدیک به ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ یعنی یک میلیارد میلیارد؛ و براورد شده باید نزدیک به ۱۰۰۰۰۰ تمدن هوشمند، در تنها کهکشان ما وجود داشته باشد! ولی خب آن‌ها کجا اند؟ فرمی همین پارادوکس را بیان میکند، که اگر چنین رقمی درست است، بیگانگان کجا هستند؟

۸- استونهنج
در رتبه‌ی هشتم حقایقی که هنوز توضیحی ندارند، استونهنج قرار دارد. دانش و اطلاعات زیادی اکنون از استونهنج وجود دارد، مثلا این که ۴ الی ۵ هزار سال قدمت دارد. به خوبی و دقت بالا بر طبق طلوع و غروب خورشید ساخته شده است. سنگ‌های سنگین و مرتفع آن مایل‌ها توسط انسان باستانی با کمترین ابزار‌ها انتقال داده شده اند. اما چیزی که توضیحی برای آن وجود ندارد این است که، چرا ساخته شده است؟ برخی میگویند یک محل جشن بوده، برخی میگویند آرامگاهه باستانی بوده و برخی میگویند یک نوع ساعت یا تقویم باستانی بوده است، اما هیچ کدام آن‌ها ثابت نشده است.

۷- اتمسفر خورشید گرم‌تر از سطح آن است
سطح خورشید تقریبا دمایی برابر با ۶۰۰۰ درجه سلسیوس دارد! ولی چیزی که جالب است این است که جو و اتمسفر خورشید، نزدیک به ۳ هزار درجه گرم‌تر از سطح آن است! یعنی حدود ۹ هزار درجه سلسیوس! اما چرا؟ البته تئوری‌های زیادی وجود دارد، مثلا این که گرمای اتمسفر توسط شراره‌های خورشیدی یا میدان‌های مغناطیسی خورشید تشدید میشود. اما هنوز بحث زیادی در این باره وجود دارد.

 نکات علمی و حقایقی

۶- خمیازه
یک از کم شناخته شده‌ترین رفتار‌های انسانی خمیازه است. توضیح‌های کلی برای خمیازه وجود دارد که بدن انسان، مقدار زیادی اکسیژن کسب میکند تا ذهن را بیدار کند، یا برای کاری آماده شود. اما تحقیقات نشان میدهد خمیازه اصلا مقدار اکسیژن بدن یا ذهن را افزایش نمیدهد. یعنی عملا توضیح تایید شده‌ای وجود ندارد که انسان چرا خمیازه میکشد و چرا خمیازه دیگران مارا تشویق به کشیدن خمیازه میکند.

۵- اثر پلاسیبو
برای این که خیلی ساده بیان کنیم اثر پلاسیبو چیست، تصور کنید که قرصی به شما داده شود، که هیچ گونه فایده یا کاربردی ندارد؛ و به شما به دروغ گفته میشود که این قرص سردرد را برطرف میکند. حال اگر شما واقعا باور داشته باشید این قرص چنین توانایی دارد، ممکن است واقع سردرد را احساس نکنید! به این اثر پلاسیبو میگویند. یعنی ذهن و بدن به چیزی که انتظار دارند اتفاق بیافتد واکنش میدهند و کسی نمیداند چرا.

 نکات علمی و حقایقی

۴- سرطان در پستانداران بزرگ
در رتبه‌ی چهارم حقایقی که هنوز توضیحی ندارند سرطان قرار دارد. متاسفانه سالانه تعداد زیادی انسان در اثر ابتلا به سرطان فوت میکنند. تحقیقات بیان میکند هرچه تعداد سلول‌های یک پستاندار بیشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان او بیشتر است، اما فیل یا نهنگ بسیار بزرگ‌تر از انسان هستند، اما تابه حال دچار سرطان نشده اند. برای مثال نهنگ به راحتی ۲۰۰ سال عمر میکند. اما در طی ۲۰۰ سال زندگی هیچ وقت دچار سرطان نمیشوند.

۳- قطب‌های مغناطیسی
یک آهنربا همواره دو قطب دارد. قطب n و قطب s. حتی وقتی آهن ربا را به قطعات کوچکتر تقسیم میکنیم، آن‌ها نیز همواره دو قطب دارند. هیچ آهنربای طبیعی (آهنربای دستساز بشر با یک قطب وجود دارد) با تنها یک قطب در دنیا وجود ندارد و کسی علت آن را نمیداند.

 نکات علمی و حقایقی

۲- چرا گاو‌ها یا سمت جنوب اند یا شمال؟
حتی گاوداران نیز به یان موضوع پی برده اند، که گاو‌ها همواره هنگام نشستن یا خوابیدن، به سمت شمال یا جنوب هستند. حتی آهو و گوزن نیز همین طور است. البته این موضوع برای تمام موجودات صادق نیست؛ و فعلا فقط برای گاو و آهو و گوزن دیده شده است.

۱- خواب
تقریبا تمام جانوران دنیا ساعاتی را به خواب اختصاص میدهند؛ و این تنها مختص انسان نیست. اما هیچ کس به طور قطعی نمیداند که چه میشود که ما میخوابیم و چرا میخوابیم. برخی باور دارند خواب برای تشکیل دادن خاطرات است، برخی دیگر باور دارند برای تصفیه کردن مغز از سموم روزانه و …. اما هیچ کدام به صورت قطعی به نتیجه نرسیده اند.

خواب

منبع: ایرابرود

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس