روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰ October 28 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

اصفهان را قرنطینه کنید/ شرایط فوق بحرانی است

  • کد خبر 15352
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۰۵/۲۰

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: تنها راه حل قطعی برای کنترل کرونا، قرنطینه کامل به معنی محدود کردن همه فعالیت‌ها چه سازمان‌ها، اصناف، آموزشی و تجاری و کاهش ترددهای غیرضروری در شهر اصفهان است.

آرش نجیمی امروز  در اصفهان با اشاره به وضعیت کرونا در استان اظهار داشت: وضعیت استان، شهر اصفهان و شهرستان‌ها فوق بحرانی است، در گذشته زمانی که از ۲ هزار بیمار گذشتیم، هشدار دادیم که این ویروس دلتا از سایر ویروس‌ها متفاوت است و می‌تواند برای اولین بار تعداد بیماران بستری را به ۳ هزار بیمار برساند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه توصیه‌ها و خواهش‌های ما هیچ تغییری در رفتارهای اجتماعی مردم و هیچ حساسیتی در مسؤولان به لحاظ ایجاد قرنطینه سراسری در استان اصفهان ایجاد نکرد، افزود: شاید اگر همان روز که بالای ۲ هزار بیمار را رد کردیم و نزدیک ۲ هزار و ۵۰۰ بیمار ‌رسیدیم ۷ تا ۱۰ روز توقف کلیه فعالیت‌ها در سطح شهر و ترددها انجام شده بود و نه فقط تعطیلی اصناف، شاید امروز به ۳ هزار بیمار بستری نمی‌رسیدیم.

وی با بیان اینکه رکوردهایی که زدیم قابل قیاس با موج‌های قبلی نیست و بعضی از آمارهای روزانه ما ۲ تا ۳ برابر پیک‌های دوم و سوم کرونا در استان است، گفت: تعداد بستری‌ها یک رقم وحشتناک در یک روز به ۵۷۰ بیمار رسیده است، از طرفی تعداد موارد آی سی یو به بیش از ۴۰۰ بیمار رسیده است که اصلاً سابقه نداشته است که با این تعداد بیمار مواجه شویم که نیازمند خدمات آی سی یو و تأمین مداوم اکسیژن هستند.

سونامی فوت ناشی از کرونا به اصفهان نزدیک می‌شود

نجیمی با بیان اینکه این یک هشدار است که با وجود آن که تعداد موارد فوت به ۳۰ نفر محدود شده، ممکن است روزهای آینده با یک سونامی موارد فوت روبه رو باشیم، بیان کرد: تعداد بیماران بستری از ۳ هزار نفر گذشت، تخت خالی وجود ندارد و مجبور شدیم تعدادی از بیمارستان‌ها را مجدد افزایش تخت و ظرفیت دهیم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد از تست‌های کرونا مثبت می‌شود، ادامه داد: بیمارستان عیسی بن مریم را با ۱۱۰ تخت وارد کووید کردیم و تخت ‌های سایر بیمارستان‌ها از جمله بیمارستان الزهرا را به ۷۵۰ تخت افزایش دادیم و برای این تعداد تخت پرسنل آماده نداریم و جای نگرانی است.

وی با تأکید بر اینکه این تعداد بیمار نیاز به دارو، اکسیژن و سرم دارند و از طرفی تأمین اینها روزانه یک معضل برای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شده است، عنوان کرد: ۳ هزار بیمار بستری و هزار بیمار سرپایی روزانه به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند و داروها را دریافت و در منزل مراقبت می‌شوند، تقریباً ۴ هزار بیمار فعال در گردش به صورت سرپایی، کلینیکی و بستری داریم و رقم بسیار بالایی است.

نجیمی با اشاره به وضعیت بیمارستان‌های شهرستان‌های استان اصفهان گفت: تقریباً در همه شهرستان‌ها به تکمیل ظرفیت رسیده‌ایم، بعضی از شهرستان‌ها که ۲ بیمارستان داشتند یک بیمارستان را به کرونا اختصاص دادند و دیگری را به سایر بیماری‌ها، یا بعضی از شهرستان‌ها که یک بیمارستان داشتند ۵۰ درصد آن را به کرونا اختصاص دادند، در حال حاضر وضعیت به شکلی است که مجبور هستیم تمام ظرفیت بیمارستان‌ها را به کرونا اختصاص دهیم و سبب می‌شود که در ارائه خدمت به سایر بیماری‌ها با مشکل مواجه شویم و یک افزایش فوت بیماران غیرکرونایی را داشته باشیم.

اصفهان باید به طور کامل قرنطینه شود

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه برای تأمین رمدسیویر مشکلی نداریم، افزود: میزان تولید سرم در کشور کم شده و مجبور به واردات آن شدیم، در سطح استان اصفهان کمبود سرم داریم اما در بیمارستان‌ها سرم به آن اختصاص یافته و مشکلی نداریم و ممکن است در سطح شهر و درمانگاه‌ها سرم کم باشد.

وی با تأکید بر اینکه چندین بار درخواست کردیم کارخانه بیمارزایی و تولید بیمار باید متوقف شود، بیان کرد: شاید رعایت پروتکل‌ها، واکسیناسیون، بالا بردن پایبندی به پروتکل‌ها می‌تواند، برای کنترل کرونا مفید باشد، اما هیچ‌کدام راه حل قطعی نیست، تنها راه حل قطعی که وجود دارد، قرنطینه کامل به معنی محدود کردن همه فعالیت‌ها چه سازمان‌ها، اصناف، آموزشی و تجاری و کاهش ترددهای غیرضروری در شهر اصفهان است، اگر این کار را نکنیم، کارخانه تولید بیمار به هیچ وجه متوقف نمی‌شود و فکر می‌کنم، نتوانیم حتی قله‌ای با این شرایط برای موج پنجم متصور باشیم.

نجیمی با تأکید بر اینکه مسؤولان استانی توجه کنند که زمان را از دست داده‌ایم، شرایط فوق بحرانی می‌تواند به شرایط فوق فاجعه تبدیل شود، گفت: مسؤولان از موج چهارم به بعد کرونا را رها کردند، در این راستا ۲ مشکل داریم یکی دستورالعمل‌ها و توصیه‌ها که به هیچ وجه در عمل اجرا نمی‌شود و دیگری نبود جدیتی که باید برای تصمیم‌های سخت و جدی بگیرند، در کل تصمیمات جدی برای قرنطینه که گرفته نمی‌شود و غفلت و بی‌عملی در مقابل این موج، روز به روز فجایع و شرایط زیان‌باری را برای مردم استان اصفهان ایجاد می‌کند.

 مسؤولان مقصر هستند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه کل مسؤولان استانی و کشوری به لحاظ مسؤول و شهروند مقصر هستند، عنوان کرد: همه مراسم‌ها برگزار می‌شود، فقط تغییری که نسبت به شرایط غیرکرونا انجام می‌دهیم زیر آن می‌نویسیم با رعایت پروتکل‌ها و عملاً هیچ اتفاقی نمی‌افتد، زمانی که جشنی می‌گیریم و هزار نفر را در کنار هم می‌آوریم ورود و خروج افراد و استفاده از ماسک را نمی‌توان کنترل کرد.

وی با انتقاد از اینکه کلمه رعایت پروتکل‌ها یا اجرای مراسم با رعایت پروتکل‌ها بیشتر خنده‌دار و اسبابی شده که هیچ تغییری در محدودیت‌ها نداشته باشیم، خاطرنشان کرد: هر مراسمی بخواهیم بگیریم به صرف اعلام رعایت پروتکل‌ها اجرا می‌کنیم و خیلی از ضربه‌هایی که خوردیم برای مراسم‌ها، جشن‌ها و حتی جلسات و کنفرانس‌های خبری بوده است.

نجیمی با بیان اینکه ویروس کرونا دلتا ظرف چند دقیقه می‌تواند به چند نفر منتقل شود، گفت: فضای باز هم وقتی تعداد جمعیت بالا برود و عبور و مرور سخت شود، تفاوتی با فضای بسته ندارد و همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند مبنا تصمیمات ستاد کرونا است، امیدوار هستیم که ستاد کرونا جدی بگیرد و حالا هم که پایبند هستیم به تصمیمات ستاد، ستاد باید اولویت را حفظ سلامت و جان مردم بگذارد.

هدایت نذرهای ماه محرم به سمت تهیه غذای بیماران بیمارستانی

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: بسیاری از علما و امام جمعه اصفهان بیانات‌شان در زمینه مراسم‌های ماه محرم صریح بوده است، نباید در آینده حسرت آن را بخوریم که چرا مراسم‌ها را مجازی برگزار نکردیم، نفس عزاداری را می‌توان در منزل به صورت مجازی برگزار کرد، اولویت جان انسان‌ها است، یک فرد آلوده به ویروس کرونا می‌تواند ۱۵ نفر را به راحتی آلوده کند و از این تعداد ۱۰ نفرشان فوت می‌کنند.

وی با تأکید بر هدایت نذرهای ماه محرم به سمت تهیه اقلام بهداشتی و درمانی برای بیماران کرونایی گفت: در حال حاضر مشکل تأمین غذای بیماران وجود دارد، امیدوار هستیم پویشی ایجاد شود که این مشکل را برطرف کنیم و به جای اسراف به نیت امام حسین(ع) مشکل غذای بیمارستان‌ها را به مدت ۱۵ روز حل کنیم.

نجیمی ادامه داد: می‌توان به نیت این ایام و رشادت امام حسین(ع) نیت کنیم و در این راه به کادر درمان، بیماران، نیازمندان و کسانی که در شرایط کرونا بیکار شدند، کمک کنیم اگر این کار را انجام دهیم از این موج عبور می‌کنیم و افزایش بیمار نخواهیم داشت.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به روند واکسیناسیون در استان اصفهان بیان کرد: وضعیت واکسیناسیون خوب است، متولدان ۴۸ و قبل از آن فراخوان و گروه‌های پرخطر و اعلامی هم اضافه شدند، در حال حاضر ۱۵ درصد جمعیت استان دز اول را تزریق کردند، اگر واکسن تأمین شود، می‌توانیم تزریق واکسن را به ۴۰ تا ۵۰ هزار دز در روز برسانیم.

منبع: فارس

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس