روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۰ September 25 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

هوای اصفهان همچنان ناسالم است

  • کد خبر 15290
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۰۵/۰۶

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای صبح امروز این کلانشهر با میانگین ۱۰۱ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

محمود مزارع  اظهار داشت: ۱۰ ایستگاه سنجش هوا در خیابان‌های باهنر، باغ غدیر، رودکی، جِی، میرزا طاهر، دانشگاه، بزرگراه خرازی، فرشادی، میدان فیض و ورزشگاه میثاق به علت قطعی برق همچنان از مدار خارج است و داده‌های کیفی هوای این مناطق در دسترس نیست.

وی با اشاره به تداوم غبارآلودگی هوا در صبح امروز، افزود: میزان آلودگی هوا براساس اطلاعات ۶ ایستگاه سنجش کیفی از جمله میدان احمدآباد با شاخص ۱۱۱، خیابان استانداری با شاخص ۱۱۰، میدان انقلاب با شاخص ۱۱۶ و رهنان با شاخص ۱۰۵ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است و در خیابان‌های پروین با شاخص ۸۹ و کاوه با شاخص ۸۵ قابل قبول گزارش می‌شود.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: شاخص کیفی هوای صبح امروز شهر مبارکه با میانگین ۷۰ و شاهین شهر با میانگین ۶۵ وضعیتی قابل قبول را نشان می‌دهد و در سجزی با میانگین ۱۲۵ برای گروه‌های آسیب پذیر ناسالم است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان شدت گرد و خاک در مناطق شرق و مرکز استان نسبت به روزهای گذشته کاهش یافته است اما در ساعات بعد از ظهر وزش باد و گرد و خاک در این مناطق افزایش می‌یابد که باعث تداوم غبارآلودگی هوا می‌شود. این پدیده تا پایان هفته جاری به تدریج کاهش خواهد یافت.

در چنین شرایطی همه افراد جامعه به ویژه گروه‌های آسیب پذیر از جمله بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان کمتر از پنج سال از تردد غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس