روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰ October 28 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

رئیس حوضه آبریز زاینده‌رود:

زاینده‌رود جاری نمی‌شود/سد خالی است/ صرفه‌جویی کنید

  • کد خبر 15103
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۰۴/۰۵

رئیس حوضه آبریز زاینده رود در رابطه با اخباری که مبنی بر جاری شدن این رودخانه در هفته جاری منتشر شده است، گفت: با توجه به اینکه امسال بارندگی نداشته‌ایم و سد زاینده‌رود خالی است، جاری شدن رودخانه امکان پذیر نیست.

هوشنگ ملایی در رابطه با اخباری که مبنی بر جاری شدن زاینده‌رود در هفته جاری منتشر شده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال بارندگی نداشته‌ایم و سد زاینده‌رود خالی است، جاری شدن این رودخانه امکان پذیر نیست.

وی افزود: فقط قرار است تأمین آب برای باغات غرب استان اصفهان در مدت کوتاهی انجام شود تا از خشک شدن این باغات جلوگیری شود، البته تاریخ انجام آن هم مشخص نیست.

رئیس حوضه آبریز زاینده‌رود با بیان اینکه امسال حتی در تأمین آب شرب اصفهان نیز با محدودیت رو به رو هستیم و بدترین سال آبی را پشت سر گذاشته‌ایم، تاکید کرد: در طول ۵۰ سال گذشته، مانند امسال نداشته‌ایم.

ملایی با بیان اینکه اولین دغدغه مسئولان نیز تأمین آب شرب اصفهان است، گفت: آب سد فقط برای تأمین آب شرب اصفهان در نظر گرفته شده و مردم نیز باید صرفه‌جویی کنند و همراهی لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه از پتانسیل خطوط نیز استفاده شده است و پیش بینی می‌شود یکی از فازهای سامانه دوم نیز تا پایان تیرماه به بهره برداری برسد، تصریح کرد: با وارد شدن این سامانه به مدار، قطعی آب در اصفهان کاهش می‌یابد.

رئیس حوضه آبریز زاینده رود گفت: زمانی که حتی در تأمین آب شرب با محدودیت مواجه هستیم، کشاورزی توجیهی ندارد. آب را نمی‌توان خلق کرد، بنابراین تأمین آب شرب در اولویت قرار گرفته و اگر آبی اضافه باشد در درجه بعد ابتدا باغات احیا شده و سپس آب به کشاورزی زراعی اختصاص می‌یابد.

ملایی با بیان اینکه طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی در پاییز امسال و سال آینده هم بارش زیادی نداریم، افزود: انتقال آب خلیج فارس به اصفهان طرحی هزینه بری و راه‌اندازی آن زمان بر است؛ قیمت تمام شده آب آن نیز ۱۵ تا ۲۰ برابر آبی است که اکنون صنعت استفاده می‌کند.

وی تصریح کرد: مردم را به کاهش مصرف دعوات می‌کنیم نباید در سالی که بارش‌ها ۵۰ درصد کاهش یافته است، توقع جاری شدن زاینده‌رود را داشته باشیم.

منبع: ایمنا

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس