روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ June 15 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن مطرح کرد؛

افزایش موارد سرخک در کشور/ احتمال بازگشت بیماری وجود دارد

  • کد خبر 14975
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۰۳/۱۸

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، نسبت به افزایش موارد بیماری سرخک در کشور هشدار داد.

محسن زهرایی، صبح سه شنبه در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما، گفت: با شیوع کرونا در دنیا، شاهد اختلال در روند واکسیناسیون اطفال بوده‌ایم.

وی با اشاره به گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت، افزود: بررسی‌ها و مطالعات نشان داد که ۳۵ درصد افت شاخص‌های بهداشتی را در دوران کرونا شاهد بوده‌ایم و این آمار جهانی است.

زهرایی با عنوان این مطلب که در فروردین و اردیبهشت ۹۹، مراجعه خانواده‌ها برای واکسیناسیون بچه‌ها کاهش یافت، گفت: پوشش واکسیناسیون در کشور تا قبل از کرونا، ۹۸ تا ۹۹ درصد بود که با شیوع کرونا به زیر ۹۵ درصد رسید.

وی افزود: البته این پوشش در برخی از واکسن‌های عمومی بچه‌ها به ۸۴ درصد هم رسید و ما نگران این روند بودیم.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه برنامه‌های زیادی به کار گرفته شد تا واکسیناسیون بچه‌ها دچار مشکل نشود، ادامه داد: کودکان ۶ نوبت واکسن از بدو تولد تا سن مدرسه دارند که در خانه‌های بهداشت، مراکز سلامت و…، انجام می‌شود.

زهرایی با عنوان این مطلب که نگران بازگشت بیماری‌های واگیردار از کشورهای همسایه هستیم، گفت: یادمان باشد که در کنار ایران، دو کشور همسایه قرار دارند که هنوز نتوانسته‌اند بیماری‌های واگیردار کودکان را مهار کنند.

وی افزود: در کشور همسایه افغانستان پوشش واکسیناسیون بین ۷۰ تا ۸۰ درصد است.

زهرایی با عنوان این مطلب که فلج اطفال ۲۰ سال است در ایران مهار شده است، گفت: اگر در روند واکسیناسیون اطفال دچار مشکل شویم، این احتمال هست که بیماری‌های واگیردار کودکان دوباره برگردد.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، به بیماری سرخک اشاره کرد و افزود: ۳۲ مورد سرخک در کشور گزارش شده که ۱۰ مورد آنها در یک هفته اخیر بوده است.

وی با تاکید بر اینکه هیچ بچه‌ای نباید بدون واکسن بماند، گفت: سرخک یک بیماری ویروسی است و جزو مسری‌ترین عوامل عفونی در دنیا است که یک فرد مبتلا می‌تواند ۱۸ نفر را مبتلا کند.

زهرایی ادامه داد: سرخک با واکسیناسیون کنترل می‌شود اما اگر پوشش کاهش یابد، دوباره بر می‌گردد.

وی با بیان این مطلب که سرخک از طریق تنفس منتقل می‌شود، گفت: این بیماری حتی از فاصله ۱۰ متری هم منتقل می‌شود.

زهرایی به علائم ظاهری سرخک که دانه‌های قرمز رنگ روی صورت با تب ۴۰ درجه است، اشاره کرد و افزود: سرخک حتی در افراد بزرگ‌تر هم می‌تواند بروز کند.

وی گفت: سرخک بسیار مسری است.

زهرایی با عنوان این مطلب که موج بسیار بزرگ سرخک در سال‌های ۸۱ تا ۸۲ در کشور رخ داد، افزود: در آن سال‌ها ۱۱ هزار مورد سرخک در کشور گزارش شد و آن سال‌ها، بیشتر جوان‌ها را درگیر می‌کرد.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، گفت: نهایتاً دو سال پیش توانستیم سرخک را حذف کنیم و الان در منطقه فقط سه کشور بحرین، عمان و جمهوری اسلامی ایران هستند که توانسته‌اند بر سرخک غلبه کنند. لذا، نباید اجازه بدهیم این بیماری دوباره باز گردد.

منبع: مهر

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس