روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ July 01 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

۱۰ مورد از دیوانه‌وار ترین رویداد‌های تاریخ المپیک

  • کد خبر 14899
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۰۲/۲۰

در تاریخ رقابت‌های المپیک اتفاقات عجیب و غریبی رخ داده است.

مهترین مسابقات برگزار شده در تاریخ ورزش جهان است، چرا که در زمان برگزاری این مسابقات تمام کشور‌های جهان در برگزاری آن حضور دارند و می‌توانند با افتخار آفرینی در آن نام کشور خود را در میان سایر کشور‌های جهان مطرح کنند.

المپیک و تاریخچه برگزاری این مسابقات پر از داستان‌های عجیب و غیر منتظره است. داستان‌هایی که گاهی اشک مردم را در می‌آورد و گاهی نیز باعث مرگ افراد بی‌گناه می‌شود.

بد نیست به تعدادی از دیوانه‌وار‌ ترین رویداد‌های تاریخ المپیک نگاهی کنیم.

۱. کشتن حیوانات در مسابقات تیراندازی المپیک ۱۹۰۰ پاریس

در مسابقات تیراندازی المپیک ۱۹۰۰ به جای سیبل‌های همیشگی از کبوتر‌های زنده به عنوان هدف استفاده کردند و  در کمال ناباوری به سمت کبوتر‌ها شلیک می‌کردند و آن‌ها را می‌کشتند.

ندرو استرانک، مورخ ورزش آمریکایی، در مقاله‌ای در سال ۱۹۸۸ در مورد بازی‌های المپیک پاریس، نوشت: "ایده استفاده از پرندگان زنده برای تیراندازی کبوتر یک انتخاب نسبتا ناخوشایند بود. پرندگان معلول روی زمین می‌پیچیدند، خون و پر‌ها در هوا می‌چرخیدند و زنان تماشاگر تنها گریه می‌کردند.

۲. شنا در آب‌های سرد و کشنده/ المپیک ۱۸۹۶

برگزار کننده‌گان المپیک آتن در آن سال در اقدامی عجیب مسابقات شنا را در آب‌های آزاد که دمای آن به شکل عجیبی سرد و کشنده بود برگزار کردند، مسابقاتی که در آن گاهی امواج آب دریا تا فاصله ۱۲ فوت نیز بالا می‌رفت.

در آن مسابقات نوجوان ۱۵ ساله مجارستانی موفق شد مقام قهرمانی را کسب کند مقامی که به دست آوردنش در آن شرایط سخت بسیار ارزشمند بود.

۳. شورش در رینگ بوکس/ المپیک ۱۹۸۸ سئول

یک مسابقه‌ی بوکس حساس میان بوکسور کشور میزبان (کره جنوبی ) و حریف بلغاری در حال برگزاری بود، مسابقه‌ای که بعد از ضربه سنگین کیت واکر کره‌ای به سر حریف بلغاری ، به شکل عجیبی با شورش مواجه شد.

سرمربی بوکسور کره‌ای به همراه تعدادی از تماشاگران حاضر در سالن به رینگ بوکس، هیئت داوران و همچنین رئیس جمهور بلغارستان حمله کردند و آن مسابقه را با روش خود به اتمام رساندند.

آن‌ها معتقد بودند داور در حق بوکسور کره‌ای اجحاف کرده است.

۴. تنش‌های سیاسی منجر به ایجاد حمام خون در مسابقات واترپلوی المپیک ۱۹۵۶ ملبورن شد

تیم‌های واترپلوی مجارستان و اتحادیه جماهیر شوروی تنها بعد از ۳ هفته از حمله شوروی به مجارستان در مسابقات المپیک به مصاف هم رفتند. این مسابقه از ابتدا پر از تنش و حاشیه آغاز شد و کاپیتان‌های ۲ تیم حتی حاضر به دست دادن با یکدیگر نشدند.

در انتهای این بازی اتفاقی عجیب افتاد. ستاره تیم شوروی به چشم کاپیتان مجارستان با مشت ضربه محکمی زد و به چشم او صدمه جدی وارد کرد . تصویر چشم خونی این ورزشکار هیچ گاه از تاریخ المپیک و این رشته پاک نمی‌شود.

۵. مسابقات دوی ماراتن در ترافیک آدم و ماشین/ المپیک ۱۹۰۰ پاریس

مسابقات ماراتن این دوره از المپیک بسیار عجیب و گیج کننده بود، به علت مسیر اشتباهی که مسئولان مسابقات انتخاب کرده بودند بعضی از شرکت کننده‌ها مسیر را اشتباهی طی کردند و سایر دونده‌ها نیز در مسیری که رفت آمد حیوانات و آدم های مختلف‌ در آن  بسیار مشهود بود به مسابقه خود ادامه می‌دادند و در انتها نیز کسی قهرمان این مسابقات را تشخیص نداد چراکه ۵ نفر اول خود را قهرمان المپیک نامیدند.

۶. بخار سمی در مسابقات دوی صحرانوردی در المپیک ۱۹۲۴ پاریس

مسابقات دوی صحرانوردی پاریس در شرایطی برگزار شد که شرکت کننده‌ها باید از کنار یک نیروگاه انرژی که از آن بخار سمی خارج می‌شد عبور می‌کردند.

این مسابقه و این بخار سمی به حدی بود که تعداد کمی از شرکت کننده‌ها مسابقه‌ی صحرانوردی را به اتمام رساندند و خیلی از شرکت کننده‌ها در میانه‌های این دو از حال رفتند و مسموم شدند.

۷. ساعت عجیب مسابقات دوچرخه سواری‌/ المپیک ۱۹۱۲ استکهلم

مسئولان برگزاری مسابقات دوچرخه سواری جاده نتوانستند به هیچ وجه عملکرد خوبی را در برنامه ریزی و حتی مسیر مناسب مسابقات دوچرخه سواری ایجاد کنند.

سوئدی‌ها مسیری ۳۱۵ کیلومتری که بیش از ۶ برابر سایر مسابقات دوچرخه سواری بود را انتخاب کردند. مسیری که برای همه شرکت کننده‌ها پیمودن آن بسیار سخت بود.

نکته عجیب این مسابقات زمان برگزاری آن بود که سوئدی‌ها ساعت ۲ نصف شب را انتخاب کرده بودند، زمانی که با وجود اعتراض‌ها باز هم مسابقات در همین زمان برگزار شد.

۸. غواصان معترض در المپیک ۱۹۸۰ مسکو

الکساندر پورتونف غواص شورویایی در مسابقات برگزار شده در این رشته در المپیک مسکو بعد از شکست در فینال نسبت به صدای تماشاگران در هنگام مسابقه اعتراض کرد و نتیجه مسابقه را قبول نداشت.

مسابقه بار دیگر تکرار شد، این بار هافمن برنده بازی قبل و بازنده مسابقه فعلی نتیجه را قبول نداشت. هافمن می‌گفت فلش عکس گرفتن عکاس‌ها حواس او را پرت کرده است و او نیز نتیجه این مسابقه را قبول ندارد، اما این بار اعتراض هافمن رد شد و نتیجه مسابقه دوم به عنوان نتیجه قطعی مسابقه انتخاب شد.

۹. شنای آزاد در المپیک ۱۹۶۰ رم، تنها مسابقه‌ای که نفر دوم مدال طلا گرفت

این مسابقه شاید تنها باری باشد که نفر دوم یک ورزش موفق به کسب مدال طلا می‌شود. در مسابقه شنای آزاد المپیک رم نفرات را بر حسب اولین برخورد دست آن‌ها با سطح تعیین شده در کناره استخر مشخص می‌کردند.

در فینال این مسابقات ۲ شرکت کننده با زمانی مشابه در رتبه‌های اول و دوم قرار گرفتند.

هیئت داوران به دلیل برخورد دیر‌تر دست ورزشکار اول به کناره استخر، برای او زمان ۵۵.۲ ثانیه و برای نفر دوم ۵۵.۱ ثانیه را ثبت کردند تا نفر دوم که زود تر دست خود را به کناره استخر زد به مدال طلا برسد. این اتفاق با اعتراض نفر اول همراه شد، اما هیچ اتفاقی برای او نیفتاد و طلای المپیک را از دست داد.

۱۰. طناب کشی در المپیک ۱۹۸۰ سنت لوئیس

در آغاز قرن گذشته مسابقات طناب کشی چیزی فراتر از یک بازی ساده بود و از سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۲۰ نیز مدال‌های آن در مسابقات المپیک اهدا می‌شد. در این مسابقات به طور سنتی تیم‌های اسکاندیناوی و بریتانیا بهترین‌های این رشته بودند.


ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس