روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ May 12 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

در سومین پرواز خود

بالگرد نبوغ تصاویر رنگی جدید ارسال کرد

  • کد خبر 14872
  • تاریخ خبر ۱۴۰۰/۰۲/۰۶

بالگرد نبوغ برای بار سوم در سیاره مریخ به پرواز درآمد و رکورد بیشترین سرعت و مسافت طی شده را ثبت کرد.

به گزارش  ناسا، بالگرد "نبوغ" در ساعت ۱:۳۱ به وقت منطقه‌ی زمانی شرقی(۱۰ صبح به وقت تهران) به پرواز در آمد و ۱۶ فوت(۵ متر) از سطح مریخ فاصله گرفت، سپس مسافت ۵۰ متری معادل نصف یک زمین فوتبال را طی کرده و به حداکثر سرعت دو متر بر ثانیه رسید. پس از آن "نبوغ" به محل اولیه خود بازگشت و در کل رکورد طی مسافت ۱۰۰ متری را ثبت کرد. کل سفر "نبوغ" ۸۰ ثانیه طول کشید.

داده‌های این پرواز در ساعت ۱۰:۱۶ صبح به وقت منطقه‌ی زمانی شرقی(۱۸:۴۶ به وقت تهران) به آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا رسید و تیم "نبوغ" را هیجان‌زده کرد.

دیو لاوری(Dave Lavery) مجری پروژه‌ "نبوغ" می‌گوید: همه‌چیز همانطوری که برنامه‌ریزی کرده بودیم پیش رفت و بسیار قابل توجه بود.

دوربین مست‌کم-زد(Mastcam-Z) مریخ‌نورد "استقامت" فیلمی از "نبوغ" ثبت کرده است که در روزهای آینده بخش‌هایی از آن به زمین ارسال خواهد شد تا شاهد سفر ۸۰ ثانیه‌ای "نبوغ" باشیم.

تیم "نبوغ" دستورالعمل‌های جدیدی به این بالگرد داده‌اند تا تصاویر بیشتری ثبت کند. نبوغ اولین تصویر رنگی‌اش را در طول دومین سفرش ثبت کرد و در سومین پرواز خود دو تصویر رنگی دیگر به زمین فرستاد. مریخ‌نورد "استقامت" نیز تصویری از "نبوغ" در حال پرواز ارسال کرد.

پس از سومین پرواز موفقیت‌آمیز، اکنون تیم "نبوغ" در حال برنامه‌ریزی سفر چهارم هستند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس