روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ July 28 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

اقامتگاه‌های گردشگری اصفهان پذیرای ۱۸ هزار مسافر نوروزی هستند

  • کد خبر 14701
  • تاریخ خبر ۱۳۹۹/۱۲/۱۲

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت: اقامتگاه های گردشگری این استان براساس تصمیم ستاد اجرایی خدمات سفر و با توجه به محدودیت‌های کرونایی امکان پذیرش و رزرو فقط ۱۸ هزار مسافر نوروزی را دارند.

فریدون اللهیاری روز سه شنبه ظرفیت اماکن گردشگری و اقامتی استان را بالغ بر ۳۵ هزار  نفر اعلام و اضافه کرد: با کاهش ۵۰ درصدی سرویس‌دهی در مراکز اقامتی دارای مجوز از این اداره‌کل، ظرفیت اقامتی  به ۱۷ تا ۱۸ هزار نفر  می‌رسد.

وی تعداد هتل‌های فعال استان را حدود  ۱۴۶ واحد ذکر کرد و گفت: اقامتگاه‌های بومگردی در مناطق گردشگری استان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اخذ گواهی‌های بهداشتی مانعی برای پذیرش مسافر ندارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان افزود:  بنابر تصمیمات ستاد اجرایی خدمات سفر و در صورت تغییر نیافتن شرایط کرونایی حاضر، سفرهای نوروزی در قالب رزرو اقامت در تاسیسات گردشگری ممکن است و دست اندرکاران تاسیسات گردشگری اقامتی موظف به رعایت تمامی پروتکل‌ها و کسب و یا تمدید گواهی‌های بهداشتی برای میزبانی از مسافران هستند.

وی یادآور شد: امسال برخلاف سالهای گذشته بدلیل ادامه‌دار بودن شیوع ویروس کرونا، کمپینگ‌های اقامتی و اسکان در مدارس برای مسافران نوروزی در استان ترتیب داده نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان افزود: این در حالی است که در برخی استان ها به دنبال ایجاد نگرانی‌های جدید از گسترش ویروس کرونا، پیش‌آگهی‌هایی درباره بحث ممنوعیت سفر مطرح شد ولی در اصفهان آخرین تصمیمات در ستاد اجرایی خدمات سفر و در ستاد  مقابله با کرونا مبنی بر امکان سفر به استان در قالب رزرو اقامت در تاسیسات گردشگری اخذ شده است.

وی گفت: تا زمان فرارسیدن تعطیلات نوروزی  شرایط قابل پیش بینی نیست و آنچه مسلم است خوف و نگرانی  درباره  اینکه چه تصمیم جدیدی تا آن زمان اتخاذ شود وجود دارد.

اللهیاری اظهار امیدواری کرد که در صورت پایداری شرایط فعلی به لحاظ شیوع کرونا، سفرهای نوروزی به استان در چارچوب رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت گیرد تا هم مردم بتوانند از سرویس خدمات استفاده کنند و هم تاسیسات گردشگری بیش از این متضرر نشوند.

وی ادامه داد: براساس اعلام ستاد مقابله با کرونا، سفر به استانهای دارای وضعیت نارنجی و قرمز ممنوع و با محدودیت مواجه است و امکان تغییر این شرایط وجود دارد.

اللهیاری تاکید کرد: ظرفیت تمامی اقامتگاه های رسمی دارای مجوز از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برای پذیرش مسافر تا ۵۰ درصد کاهش یافته است و آنها از ظرفیت باقیمانده خود می‌توانند برای ضدعفونی‌ کردن، آماده‌سازی و ایمن‌کردن سرویس دهی به مسافران استفاده کنند.

وی یادآور شد: تمامی تاسیسات گردشگری شهرستانهای مختلف استان تا دهم اسفند با هماهنگی مراکز و شبکه‌های بهداشت موظف به کنترل دوباره گواهی‌های بهداشتی و نظارتهای لازم بودند.

وی خاطرنشان کرد: ادامه شیوع کرونا در کشور و طولانی شدن مقابله با این بیماری آسیب‌هایی به بخش های مختلف کشور وارد کرد ولی تاسیسات گردشگری و صنایع دستی از آسیب‌پذیرترین حوزه‌ها بودند.

اللهیاری یادآور شد: بر این اساس وزارتخانه مربوطه در پایان بهار امسال تدابیری اندیشید برای اینکه بتوان موضوع سفر در قالب سفر هوشمند، هماهنگ و همزمان با بحث کرونا و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت گیرد.

به گفته وی رعایت این پروتکل‌ها برای تمامی عوامل و ارکان سفر شامل آژانس‌های گردشگری، حمل و نقل مسافران، تاسیسات اقامتی، مکانهای بازدید مسافر و راهنمایان تور تعریف و تدوین شد تا با رعایت این موارد بتوانند سفری هوشمند برای مسافران ممکن کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان افزود: واقعیت این است سفر هوشمندی که با رعایت پروتکل‌ها در قالب تاسیسات گردشگری صورت گیرد تهدید جدی در شرایط کرونایی محسوب نمی‌شود و عمده مشکل سفرهایی است که به صورت موج گسترده اتفاق می افتد و متولی آن تاسیسات گردشگری نیستند.

استان اصفهان با پنج میلیون نفر جمعیت به‌عنوان قطب گردشگری جهان و ایران، بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی شناسایی شده دارد که از میان آنها افزون بر یک‌هزار و ۸۰۰ اثر ثبت ملی شدند.

هفت اثر از آثار تاریخی اصفهان به نام‌های میدان نقش جهان، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات به نام‌های وزوان، مزدآباد و مون به ثبت جهانی رسیده و کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

اصفهان ۱۴۶هتل، ۴۴۴ اقامتگاه بومگردی، ۷۰ هتل سنتی، ۱۵۰ خانه مسافر و ۲۳۰ مهمانپذیر و افزون بر ۳۵ هزار تخت دارد.

اصفهان با دارا بودن یک سوم صنایع دستی جهان و نیمی از صنایع دستی کشور به "شهر صنایع دستی جهان" مشهور است؛ از ۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده در دنیا ۲۹۹ مورد مربوط به ایران و از این تعداد ۱۹۶ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است.

استان اصفهان به لحاظ حجم، ۶۰ در صد تولید صنایع دستی کشور را به خود اختصاص داده که از جمله این رشته‌ها زری دوزی و قلم کاری، ترمه و نقره کاری، تذهیب و تحریر انواع کتاب، قرآن، قطعات نگارگری و نقاشی است و در خاتم کاری، میناکاری، منبت، قلم زنی روی انواع فلزات شهرت جهانی دارد.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس