روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ April 11 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

علت بوی بد دهان چیست و چگونه برطرف می‌شود؟

  • کد خبر 14688
  • تاریخ خبر ۱۳۹۹/۱۲/۱۰

بوی بد دهان که در علم پزشکی به آن هالیتوز گفته می‌شود ممکن است در اثر رعایت نکردن صحیح بهداشت دهان و دندان، سبک زندگی ناسالم، رژیم غذایی نامناسب و بعضی از مشکلات سلامتی ایجاد شود.

 اگر فردی در طول روز دو بار مسواک می‌زند، زبان خود را تمیز کرده و از نخ‌دندان استفاده می‌کند و همچنان با بوی بدن دهان مواجه می‌شود، ممکن است علت این مشکل داشتن رژیم غذایی نامناسب باشد. مصرف بعضی از مواد غذایی مانند سیر و پیاز تا ساعت‌ها اثر تنفسی خود را برجای خواهند گذاشت، زیرا ترکیبات گوگردی موجود در این موادغذایی در دهان باقی می‌ماند، در جریان خون جذب و با بازدم خارج می‌شود. علاوه بر این، مصرف قهوه و نوشیدنی‌های الکلی نیز با ایجاد محیط مساعد رشد برای باکتری‌های دهان، باعث کاهش میزان ترشح بزاق شده و در نتیجه حضور باکتری‌های ناخوشایند و ایجاد کننده بوی بد دهان را طولانی‌تر می‌کند.

علت بوی بد دهان چیست و چگونه برطرف می‌شود؟

علت ایجاد بوی بد دهان چیست؟

محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تافتس آمریکا معتقدند که باقی ماندن ذرات و اثرات هر گونه غذا و نوشیدنی در دهان، باعث ایجاد بوی بد آن می‌شود. با این حال مصرف غذا، شایع‌ترین علت ایجاد بوی بدن دهان نیست، بلکه مسئولیت این امر بر عهده باکتری‌های محیط دهان است. میکروب‌های موجود در این محیط با انجام کنش‌هایی روی ذرات مواد غذایی و سلول‌های مرده باقی‌ مانده در دهان، ترکیبات گوگردی ایجاد می‌کنند که باعث ایجاد هالیتوز می‌شود به همین دلیل توصیه می‌شود که افراد با استفاده از نخ دندان و مسواک زدن منظم بقایای غذاها و نوشیدنی‌ها و درنتیجه عوامل ایجاد بوی بد را از دهان حذف کنند البته پاک کردن روی زبان نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. استفاده از دهان‌شویه‌ها یک راهکار موقتی در این زمینه است و ادامه بیش‌ از حد آن حتی می‌تواند باعث از بین رفتن بافت‌های ناحیه دهان، کاهش تولید بزاق و ایجاد بوی بد طولانی‌مدت در دهان شود.

علت بوی بد دهان چیست و چگونه برطرف می‌شود؟

مواد غذایی مفید برای رفع بوی بد دهان

مصرف بعضی از غذاها و نوشیدنی‌ها مانند آب باعث ایجاد بوی خوب دهان می‌شود. این مایع بدون بو، باکتری‌های غذایی را از محیط دهان خارج می‌کند از سوی دیگر مصرف آب به افزایش ترشح بزاق دهان منجر می‌شود که به عنوان یک ماده پاک‌ کننده ثابت عمل کرده و مواد بدبوی موجود در موادغذایی و نوشیدنی‌ها را در خود حل می‌کند. جویدن آدامس‌های بدون قند و عاری از "سیکلامات‌ها" نیز نقش بسزایی در این زمینه دارد.

آدامس با خارج کردن مواد غذایی و سلول‌های مرده از بین لثه‌ها، دندان‌ها و زبان و همچنین تقویت تولید بزاق، باعث حذف بقایای نوشیدنی‌ها از دهان می‌شود و در از بین بردن باکتری‌های دهان نقش موثری دارد. آدامس‌های بدون قند که با ماده "زایلیتول" شیرین شده باشد، تأثیر بهتری برای از بین بردن بوی بد دهان دارد. این ماده شیرین‌ کننده با وجود ۳۳ درصد کالری کمتر به اندازه قند "ساکاروز" شیرین است، با مهار کردن فعالیت باکتری‌ها از پوسیدگی دندان‌ها پیشگیری می‌کند و با جذب مواد معدنی مفید برای تقویت مینای دندان‌ها، می‌تواند سلامت و استحکام آن‌ها را افزایش دهد.

مصرف غذاهای سرشار از ویتامین C از جمله فلفل دلمه‌ای قرمز و کلم بروکلی نیز یک محیط نامساعد برای باکتری‌های دهان ایجاد می‌کنند و هنگامی که به صورت خام مصرف شوند، با توجه به تردی و اثر سایندگی که دارند می‌توانند همچون آدامس، مواد غذایی باقی‌ مانده بین دندان‌ها را خارج کنند. مصرف منظم ماست‌های بدون قند و چربی پروبیوتیک نیز می‌تواند با کاهش سطح ترکیبات گوگرد در کاهش بوی دهان کمک کند. همچنین ماست‌های غنی‌شده منابع عالی ویتامین D هستند که نقش چشمگیری در کاهش باکتری‌های دهان دارد. مصرف دیگر منابع این ویتامین هم‌چون شیر غنی‌شده، آب‌پرتقال، ماهی قزل‌آلا و تخم‌مرغ نیز در این زمینه بسیار موثر است. مصرف گیاهان دارای برگ‌سبز هم‌چون جعفری که حاوی کلروفیل است و همچنین محصولات گیاهی مانند میخک و رازیانه که باعث بهبود تنفس می‌شود نیز می‌تواند بوی بد دهان را رفع کند.

بیماری‌ها چه نقشی در ایجاد بوی بد دهان دارند؟

چنانچه با وجود رعایت تمامی موارد بهداشت دهان و دندان و رژیم‌های مناسب تغذیه‌ای، هنوز هم بوی بد دهان ادامه داشته باشد، می‌توان نتیجه گرفت که این بو ناشی از شرایط خاص سلامتی است. گرفتگی سینوس‌ها و آبریزش بینی یکی از عوامل موقت ایجاد بوی بد دهان است. بیماری پریودنتال، التهاب جدی لثه است که می‌تواند باعث آسیب دندان‌ها و همچنین ایجاد بوی بد دهان شود. بعضی از بیماری‌های ریوی، کلیوی و کبدی، تحریک مزمن معده و مری و اختلالات خود ایمنی هم‌چون سندروم "سوژرن"، "زروستومی" (خشکی مزمن دهان) که به رشد میکروب‌های دهان کمک می‌کند نیز ممکن است منجر به هالیتوز شود. خشکی دهان در اثر مصرف داروهای مختلف، مشکلات غدد بزاقی یا تنفس مداوم از طریق دهان نیز ایجاد می‌شود.

منبع: ایمنا

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس