روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ May 12 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

رئیس اتاق اصناف اصفهان:

با سوء مدیریت، روغن در انبارهای خانگی احتکار شد

  • کد خبر 14656
  • تاریخ خبر ۱۳۹۹/۱۲/۰۳

رئیس اتاق اصناف اصفهان گفت: متأسفانه به دلیل انتظار تورمی و کمبودی که در برهه‌ای از زمان در بازار روغن شکل گرفت، تقاضای کاذب ایجاد شد و اکنون بسیاری از روغن‌ها به جای اینکه در ویترین مغازه‌ها باشد، در انبار خانه‌های مردم احتکار شده است.

رسول جهانگیری در خصوص وضعیت بازار در آستانه شب عید و گرانی کالاهای اساسی، اظهار کرد: مشکلی در تأمین سایر کالاها به غیر از کالاهای اساسی نداریم و باید توجه داشت که متولی این دسته از کالاها، نه بازاریان و اصناف، بلکه دولت است.

وی افزود: اگر زمانی نوسان قیمتی در روغن و تأمین کالا ایجاد می شود، از ناحیه فروشنده نیست و این به سوء مدیریت برمی گردد.

رئیس اتاق اصناف اصفهان با بیان اینکه اکنون دو برابر گذشته روغن به بازار تزریق می شود، گفت: متأسفانه به دلیل انتظار تورمی و کمبودی که در برهه ای از زمان در بازار روغن شکل گرفت، تقاضای کاذب ایجاد شد و اکنون بسیاری از روغن ها به جای اینکه در ویترین مغازه ها باشد، در انبار خانه های مردم احتکار شده است.

وی توضیح داد: اگر حتی روزانه ۲۰۰ واحد روغن به بازار تزریق شود، به دلیل ترس از کمبود روغن در گذشته و انتظارات تورمی، شاهد تقاضای کاذب مردم هستیم. ما در تأمین هیچ یک از کالاهای اساسی کمبود نداریم اما سوء مدیریت در تأمین کالاهای اساسی و دیر تزریق شدن آن به بازار موجب شده تا امروز شاهد تقاضای کاذب باشیم به نوعی که افراد حتی روغن مورد نیاز ۵ ماه آینده خود را در خانه هایشان انبار کرده اند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه نمی توان با دستور، اقتصاد را مدیریت کرد، گفت: بیش از چند ماه دولت قیمت مصوب مرغ را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرده است، اما این تصمیم هیچ گاه عملیاتی نشده، چراکه عرضه و تقاضا با یکدیگر همخوانی ندارد و زمانی که باید به تولیدکننده برای تأمین نهاده های دام و جوجه ریزی کمک می شد، این کار صورت نگرفت و همین امر، بر بازار اثر گذاشت.

وی با بیان اینکه باید توجه داشت که بازار کالاهای اساسی، خودش را تنظیم می کند و همانند موجود زنده حیات دارد، ادامه داد: البته در بحث سایر کالاها هیچ مشکلی نداریم و حتی با تصمیم اتاق اصناف ایران و اعلام به اتاق اصناف سایر استان ها، صنوف برای رفاه حال مردم می توانند فروش فوق العاده و حراج را داشته باشند.

رئیس اتاق اصناف اصفهان با بیان اینکه به دلیل ورود برخی اجناس نامرغوب امکان برپایی نمایشگاه های بهاره و فصلی وجود ندارد، تأکید کرد: همکاران صنفی و مسئول فروشگاه ها می توانند با رعایت پروتکل ها حراج را داشته باشند.

وی یادآور شد: دستور فروش فوق العاده یا حراج، با مصوبه ستاد ملی کرونا جدیدا ابلاغ شده است.

جهانگیری همچنین تأکید کرد: خوشبختانه وضعیت تأمین کالاها به خصوص کالاهای اساسی در شهر مناسب و کمبودی نداریم و اینکه تصور می شود قیمت ها در سایر اجناس افزایش داشته باشد، این گونه نیست.

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس