روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ August 12 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

کاپیتان سابق ذوب آهن از هماوردی تیم های اصفهانی می گوید؛

تیم برنده دربی، شارژ می شود

  • کد خبر 14527
  • تاریخ خبر ۱۳۹۹/۱۱/۱۵

دو تیم سپاهان و ذوب آهن روز جمعه شصت و هفتمین هماورد خود در دربی سنتی اصفهان را برگزار می‌کنند، دیداری که سابقه آن به دهه پنجاه بر می‌گردد و از لحاظ کیفیت و زیبایی یکی از بهترین دربی های فوتبال ایران محسوب می شود. جذابیت این دیدار و اهمیت نتیجه آن برای دو تیم باعث شد تا در آستانه دربی به سراغ یکی از کاپیتان های سابق دو تیم برویم. مصطفی صالحی نژاد، کاپیتان سابق ذوب آهن که سابقه حضور در دربی‌های متعدد فوتبال نصف جهان را دارد، در این گفت وگو به خاطرات حضورش در این دیدار سنتی اشاره کرده و از شرایط پیش روی دو تیم سخن گفته است.

تجربه حضور در چند دربی را داشته اید؟
 من نزدیک ده سال در ذوب آهن بازی کردم و با توجه به این که در هر سال دو دربی برگزار می شود شرایط برگزاری بیست دربی را از نزدیک حس کرده ام؛ اما در تمام این بیست بازی در میدان حضور نداشته ولی در کنار تیم بوده ام.
شرایط دربی به چه صورتی است؟
بازی دربی هم مثل دیگر دیدارهای برگزار شده لیگ است و از لحاظ امتیازی با سایر دیدارها تفاوتی ندارد. آنچه بازی دربی را  از بقیه دیدارها متمایز می کند، حساسیت های شهری و کری خوانی میان هواداران دو تیم است که هر هواداری به دنبال پیروزی تیم مورد علاقه اش است و گرنه بازیکنان و مربیان هر دو تیم با یکدیگر دوست و رفیق و با همدیگر در تماس هستند.
بهترین خاطره ای که از حضور در دربی دارید؟
هر بازی که تیم شما پیروز میدان باشد خاطره خوب برجای می گذارد و هر بازی که شکست بخورد خاطره بد ولی برای من برد یک بر صفر مقابل سپاهان در نقش جهان درزمانی که طلایی پوشان از مدعیان اصلی و جدی قهرمانی بودند و بازیکنان مطرحی همچون محرم نویدکیا، هادی عقیلی، مهدی رحمتی و... در آن تیم حضور داشتند، خاطره شیرین تری است.
وضعیت ذوب آهن پیش از دربی را چطور ارزیابی می کنید؟
ذوب آهن دو سه سالی است که با بدشانسی دست و پنجه نرم می کند و امسال هم با تغییر سرمربی و به کار گیری از بازیکنان جوان، فصل جدید را شروع کرده که شروع خوبی نبود و یک سری داوری ها و بدشانسی ها موجب شد تا این تیم نتواند در نتیجه گیری موفق عمل کند. ناداوری ها موجب شده تا تمرکز تیم از میان رفته و استرس بر بازیکنان حاکم شده و آنها و مربیان تیم هرلحظه در اندیشه باشند که ممکن است داور نگذارد ما در این بازی نتیجه بگیریم یا علیه ما سوت بزند.ولی خدا را شکر  ذوب آهن هفته گذشته برد خوبی مقابل تیم نساجی به دست آورد. به نظر من، تیم از لحاظ فنی خوب عمل می کند و بدشانسی ها،  ناداوری ها و بی تمرکزی ها و در کل حواشی باعث شده که این تیم نتواند نتیجه بگیرد.
شرایط کدام دو تیم برای بازی دربی بهتر است؟
 روی کاغذ شرایط سپاهان با توجه به مهره هایی که در اختیار دارد، کادر فنی، نتایجی که تاکنون گرفته و جایگاهی که در جدول رده بندی دارد از ذوب آهن بهتر است ولی فوتبال قابل پیش بینی نیست، به خصوص دیدار دربی و نمی توان به طور قاطع گفت که تیمی که بالای جدول قرار دارد در بازی بهتر از تیمی که پایین جدول قرار دارد عمل می کند. از این رو باید شرایط هر دو تیم را یکسان در نظر گرفت هر دو تیم دوست دارند که پیروز میدان باشند و می خواهند خودشان را نشان دهند. خداراشکر همیشه دربی های اصفهان بازی های خوبی از کار در آمده و بهتر از دربی های سایر شهرها و حتی دربی پایتخت است، چون تیم ها بدون حاشیه بازی زیبایی را به نمایش گذاشته اند.
برد ذوب آهن در این دیدار چقدر می تواند در روند نتیجه گیری این تیم در ادامه فصل تاثیرگذار باشد؟
حتما این برد تاثیر گذار است چرا که با هر بردی، بازیکن، مربی  و تیم شارژ می شود. تیمی که شرایطش بد بوده و حالا پیروز دربی شود از این رو به آن رو می شود و شرایط این تیم خوب می شود ولی ازآن طرف نباید از این مسئله هم غفلت کرد که خدای نکرده بازیکنان تیم دچار غرور شوند که ما روی برد افتاده ایم و توانسته‌ایم سپاهان مدعی را از میان برداریم.من معتقدم که برد در این میدان باعث می شود که ذوب آهن از شرایط بدی که در آن قرار گرفته است،  خلاص شود.
به نظر شما ذوب آهن می تواند در ادامه فصل ناکامی های نیم فصل اول را جبران کند؟
بله، صدرصد. مطمئن باشید که ذوب آهن اگر برنامه ریزی درستی داشته باشد می تواند ناکامی های نیم فصل اول را جبران کند. شما هر نیم فصل را می توانید یک سال  ورزشی در نظر بگیرید که زمان کافی برای جبران مافات وجود دارد. در نیم فصل شما زمان دارید که تیم‌تان را قدرتمند کنید، بازیکن بگیرید و از لحاظ روحی و روانی تیم را آماده کنید. اگر این دوبازی آخر دور رفت هم تیم نتیجه بگیرد که چه بهتر . باید شرایطی را فراهم  کنی که تیم فکر کند روز اول مسابقات است و تازه می خواهد فصل را شروع کند و بازیکن بداند این نیم فصل با آن نیم فصل از زمین تا آسمان متفاوت است، هرچند نتیجه گرفتن در نیم فصل دوم همیشه سخت تر است به خاطر این که تیم ها شناخت‌شان از هم بیشتر شده بازیکنان توان‌شان تحلیل رفته است.من خاطره ای در این ارتباط دارم؛ ما سالی که زوران جورجویچ، سرمربی ذوب آهن شده بود ، در نیم فصل اول ته جدول بودیم چون او از بازیکنان جوان بهره می گرفت ولی نیم فصل دوم ما تیم اول جدول شدیم. یعنی وقت برای جبران نتیجه هست فقط نیازمند برنامه ریزی صحیح است و با اعتماد به نفس و جمع جور کردن تیم و این که فعل خواستن را صرف کنند، می توانند
همه کاری انجام دهند.
صحبت پایانی؟
امیدوارم یک بازی خوب را شاهد باشیم و اگرچه به خاطر شرایط کرونایی نمی توانیم در استادیوم حاضر شویم ولی همه بتوانیم از این بازی لذت ببریم. آرزو می کنم که ذوب آهن از شرایط بدش خارج شده ویک بازی خوب و جوانمردانه را شاهد باشیم. از هواداران ذوب آهن می خواهم که  صبرو حوصله داشته باشند، این تیم نیازمند زمان است تا بتواند به شرایط خودش سروسامان ببخشد.
 

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس