روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ May 12 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

چرا موز ۴۰ هزار تومانی شد؟

  • کد خبر 14211
  • تاریخ خبر ۱۳۹۹/۱۰/۰۲

درحالی که برای رونق تولید داخل ثبت سفارش موز از ابتدای امسال متوقف شده؛ فشار‌ها برای باز شدن ثبت سفارش این کالا هر روز بیشتر می شود.

 قیمت هرکیلو موز در بازار به ۴۰ هزار تومان رسیده و واردکنندگان میگویند اگر ثبت سفارش موز باز نشود قیمت از این هم فراتر خواهد رفت.
 
سخنگوی گمرک مرداد ماه امسال اعلام کرد:در راستای هدفمند سازی واردات و تقویت تولید داخل، ثبت سفارش موز متوقف شده و موز‌های وارد شده مربوط به ثبت سفارش‌های قبلی است.
 
روح اله لطیفی اظهار داشت: در ماه‌های گذشته از کشور‌های اکوادور، هند، فیلیپین، ترکیه، روسیه، ویتنام و امارات موز وارد کشور شده است.
 
هرچند گمرک بر اساس ثبت سفارش وزارت صمت و مجوز‌های بانک مرکزی مجوز ترخیص کالا را صادر میکند، اما رصد بازار نشان میدهد روال واردات با قدرت در حال انجام است و هیچ کمبودی هم در بازار رخ نمیدهد. 

فشار اتحادیه بارفروشان برای باز شدن ثبت سفارش

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی تره بار هم میگوید: عدم ثبت سفارش موز و کمبود آن در بازار علت گران شدن این محصول است.
 
آقای مصطفی دارایی نژاد در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: از حدود دو ماه پیش در مصاحبه‌های مختلف گفته بودیم که ثبت سفارش موز باید جلویش باز شود.
 
وی گفت: در دو ماه گذشته قیمت موز در میدان مرکزی تره بار ۱۷ هزار تومان بود.
 
رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی تره بار افزود: در حال حاضر فقط یکی دو نفر دارای ثبت سفارش هستند که آن‌ها هم با قیمت‌های بالا امتیازات خود را می‌فروشند و همین علت شده برای این که قیمت‌ها، روبه بالا باشد.
 
آقای دارایی نژاد گفت: امروز با مسئولان امر جلسه داریم تا در این خصوص تصمیم گیری کنیم تا جلوی ثبت سفارش باز شود و قیمت‌ها پایین بیاید.
 
این در حالیست که انگار همچنان بازار به روی تولیدات داخلی بسته است و اجازه عرض اندام به تولید داخل داده نمیشود. 
 
به نظر میرسد وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت باید با دغدغه تولید داخل و برنامه ریزی برای رونق تولید و حمایت از کشاورزان جنوب کشور راه را برای باز شدن ثبت سفارش آن و واردات بی رویه این محصول هموار نکنند.

منبع: صدا و سیما

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس