روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ May 12 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

با وجود تنگناهای اقتصادی، شرایط صنعت کفش اصفهان خوب است؛

پای امید در کفش تدبیر!

  • کد خبر 13929
  • تاریخ خبر ۱۳۹۹/۰۸/۲۶

هر چند این روزها حال صنعت در نصف جهان چندان خوش نیست؛ اما کسب و کار تولید کنندگان بی ادعای کفش اصفهان رو به راه است. اتحادیه ای که بدون حاشیه و شلوغ کاری دراین شرایط علاوه بر سوددهی ناشی از کاهش واردات، توانسته صادرات را هم از محصولات خود افزایش دهد.

 آمار ارائه شده از صنعت کفش اصفهان، حکایت از وجود ۳۰۰ واحد تولیدی کوچک و ۳۵ شهرک تولید کفش و رتبه چهارم استان در تولید کفش در کشور دارد؛ جایگاهی که با وجود  تمام تنگناهای اقتصادی ناشی از کرونا افت چندانی نداشته است. به عقیده فعالان در صنعت کفش ایران، تولید کنندگان اصفهانی حالا حرفی برای گفتن دارند.نایب رییس اول اتحادیه کفش اصفهان، یکی از دلایل پایدار ماندن این صنعت در شرایط کنونی را وجود تجربه و جوانی در کنار هم می‌داند. به گفته علی سجادی، اعضای اتحادیه در کنار هم توانسته اند کسب و کارشان را توسعه دهند و امسال هم قصد دارند با خرید یک زمین در کنار شهرک صنعتی جی تولیدکنندگان صنف را به طور منسجم کنار هم جمع کنند. وی تصریح کرد: ما معتقدیم که کفش اصفهان در صنعت مصنوعی حرف برای گفتن دارد در نتیجه حتما باید این تولیدات از ایران خارج شوند چون تولید بالاست و مصرف داخلی جوابگوی تولیدات اصفهان نیست، بنابراین اعتقاد داریم که در کنار تامین نیاز داخلی باید صادرات هم داشته باشیم. سجادی با اشاره به برنامه های آینده برای صنعت کفش اصفهان گفت: امسال قصد داشتیم نمایشگاهی از محصولات‌مان را در کشورهای همسایه برپا کنیم؛ اما با شیوع کرونا دست‌مان بسته شده است. البته سعی داریم آنها را به ایران و اصفهان دعوت کنیم و تولیدات‌مان را در اینجا برای‌شان به نمایش بگذاریم.
وی تاکید کرد:« امروز شغل ما شغل ضعیفی نیست بلکه شغل مظلومی است؛ یعنی جا برای پیشرفت و آمدن جوانان را دارد و تنها کمی همت نیاز دارد. بنابراین باید این شغل به مردم و جوانان شناسانده شود و در کنار آن با ایجاد یکسری زیرساخت ها و فرهنگ‌سازی موجب جذب جوانان به این شغل شویم». در همین زمینه رییس اتحادیه کفاشان اصفهان هم خواستار اعمال محدودیت ها برای واردات کفش خارجی به کشور شده بود.  زاهدی در خصوص اشتغال زایی صنعت کفش استان اصفهان  اظهار داشت: اصلی‌ترین راه ایجاد شغل و اشتغال زایی در صنعت کفش استان اصفهان جلوگیری از واردات بی رویه کفش‌های خارجی به داخل بازار کشور است که لطمه بزرگی به واحد‌های تولیدی صنعت کفش وارد می‌کند.وی در خصوص افزایش استقبال مردم نسبت به خرید کفش تولید ملی گفت:تنها راه استقبال مردم نسبت به خرید  کفش ایرانی، افزایش سطح کیفیت کفش تولیدی است که خوشبختانه کیفیت تولیدی کفش استان اصفهان سالانه در حال افزایش است.رییس اتحادیه کفاشان استان اصفهان اضافه کرد:بازار کفش استان دارای ظرفیت‌های بسیار زیادی است که می‌توانیم با استفاده صحیح از این ظرفیت‌ها زمینه رونق در این صنعت را فراهم کنیم.
صنعت کفش با وجود پیشرفت ها و تاب آوری هایی که تاکنون داشته است؛ اما نیازمند حمایت و ایجاد فرصت های تازه به خصوص در بخش های مالیاتی و سرمایه ای است. از سوی دیگر لزوم برند سازی برای گسترش روند صادرات کفش اصفهان هم احساس می شود. جهت  رسیدن به این مهم، زمینه های جذب سرمایه برای رشد و به روز آوری این بخش یک نیاز اساسی است. رونق در صنعت کفش استان اصفهان می‌تواند منجر به توسعه برخی صنعت‌های مهم استان از جمله صنعت نساجی، تولید چرم طبیعی و مصنوعی، قالب سازی فلزات و مواد پلیمری و... شود.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس