روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۰ September 25 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کرد:

جزئیات محدودیت‌های جدید کرونایی از اول آذرماه

  • کد خبر 13915
  • تاریخ خبر ۱۳۹۹/۰۸/۲۴

رییسی جزئیات محدودیت‌های جدید کرونایی را که قرار است از اول آذر ماه اعمال شوند، اعلام کرد.

علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره محدودیت‌های جدید که قرار است از اول آذر اعمال شود، اظهار کرد: امروز جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار و بحث‌ها و موضوعات مهمی مطرح شد. با شروع فصل سرما در اروپا، آمریکا و آسیا میزان شیوع بیماری کرونا و ابتلا به آن به صورت شتابنده در حال بالا رفتن است و میزان مرگ و میر‌های روزانه در بسیاری از کشور‌ها به مرز هزار نفر و بیش از آن رسیده است و برای اولین بار در آمریکا روزانه بیش از ۱۸۰هزار ابتلا به کرونا ثبت شد.

وی افزود: در کشور ما هم میزان موارد ابتلا به کرونا بسیار بالا رفته و مرگ و میر هم افزایش پیدا کرده است البته ظرفیت تست‌های کرونا را از روزانه ۲۳ هزار تست به بیش از ۴۰هزار تست در روز رسانده ایم. به همین دلیل میزان شناسایی بیماران بالاتر رفته است.

رییسی افزود: رییس جمهور تاکید کردند که به سرعت باید خدمات دولت الکترونیک را توسعه دهیم و از تمجمعات و تردد‌ها جلوگیری شود، این موضوع یکی از راهکار‌های مهم در کنترل شیوع بیماری کرونا در سطح کشور است. همانطور که این تجربه را فروردین و اردیبهشت ماه در کشور داشتیم که همه دستگاه‌ها و مردم و نیرو‌ها پای کار بودند و توانستیم این بیماری را کنترل کنیم، مجدد تاکید شد که همه دستگاه‌ها پای کار بیایند و همه دستگاه‌ها در این زمینه اعلام آمادگی کردند.

وی با اشاره به مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا برای اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی گفت: هر تصمیمی که در ستاد ملی گرفته می‌شود بر این اصول استوار است که مردم می‌توانند با رعایت دستورالعمل‌ها و کاهش تردد موجب کاهش شیوع بیماری شوند، اما هر گاه رعایت دستورالعمل‌ها دچار اختلال شود و تجمعات و مهمانی‌های خانگی و سفر‌ها شکل گیرد میزان ورودی به بیمارستان‌ها به قدری بالا می‌رود که ممکن است شرایط قابل کنترل نباشد و به همین دلیل در این شرایط کشور‌ها مجبور می‌شوند محدودیت اعمال کنند.

رییس گفت: ما حدود سه هفته پیش در ۴۳ شهرستان محدودیت شدید اعمال کردیم و بعد از آن هم ۴۶ شهرستان مشمول اعمال محدودیت شدید شدند. نتیجه ارزیابی‌ها نشان می‌دهد محدودیت‌های ایجاد شده کارساز بوده است و به همین دلیل طرح جامعی آماده شد و امروز مورد بررسی قرار گرفت.

تقسیم بندی شهرها به سه سطح هشدار

وی افزود: این طرح جدید طرحی هوشمند و پویا است و این طرح بر اساس بررسی‌های وزارت بهداشت از بار بیماری و میزان بستری روزانه بیماران در شهرستان‌ها تدوین شده است. این طرح شهرستان‌ها را به سطح هشدار‌های مختلفی تقسیم بندی می‌کند در این زمینه سه سطح هشدار تعریف شده است.

رییسی ادامه داد: سطح هشدار سه شامل شهر‌ها و شهرستان‌های قرمز، سطح هشدار دو شامل شهر‌ها و شهرستان‌های نارنجی و سطح هشدار یک شامل شهر‌ها و شهرستان‌های زرد می‌شود، این رنگ بندی‌ها متناسب با وضعیت هر شهرستان تعیین و محدودیت‌ها اعمال می‌شود و حدود دو هفته زمان لازم است که ارزیابی کنیم و ببینیم این اعمال محدودیت‌ها تا چه اندازه موثر بوده است و بر اساس آن نیاز به تمدید و تشدید یا بالعکس نیاز به تسهیل دارد.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا بیان کرد: واقعیت این است که هدف در این محدودیت ها، تعطیلی کسب و کار مردم نیست، ولی جا‌هایی مجبور هستیم به خاطر عدم رعایت دستورالعمل‌ها و بار زیاد بیمارستان‌ها اعمال محدودیت کنیم. به طور مثال اگر شهرستانی در وضعیت سطح هشدار سه قرار گیرد در این وضعیت به جز مشاغل خیلی ضروری که مربوط به تهیه مایحتاج ضروری مردم، امنیت و سلامت می‌شوند، بقیه مشاغل تعطیل خواهند بود. همچنین بر اساس ارزیابی‌های وزارت بهداشت، این تعطیلی ممکن است دو هفته یا بیشتر طول بکشد.

تعطیلی مشاغل غیر ضروری در ۱۰۰ شهرستان قرمز از اول آذرماه

وی گفت: در ارزیابی اولیه شاید بیش از ۱۰۰ شهرستان مشمول محدودیت‌های سطح قرمز می‌شوند که اکثر مراکز استان‌ها و از جمله تهران دارای این وضعیت قرمز هستند و حدود ۱۵۰ شهر یا شهرستان در وضعیت نارنجی یا سطح هشدار ۲ قرار دارند که محدودیت‌های مشاغل سطح ۳ و ۴ در آن‌ها اعمال می‌شود که جزئیات دقیق‌تر محدودیت ها به اطلاع خواهد رسید. حدود ۱۵۵ شهرستان نیز در وضعیت زرد قرار دارند که محدودیت گروه‌های شغلی ۴ در آن‌ها اعمال خواهد شد.

رییسی بیان کرد: این تصمیمات فقط مربوط به فعالیت مشاغل نیست، بلکه محدودیت‌ها در حوزه مدارس، آموزش، دانشگاه‌ها و مراسم‌های فرهنگی و مذهبی هم اعمال خواهد شد. در سطح هشدار‌های ذکر شده قرمز، نارنجی و زرد آموزش‌ها به صورت غیر حضوری برگزار خواهد شد و مدارس و دانشگاه‌ها به صورت غیر حضوری خواهند بود و مراسم مذهبی و فرهنگی به مدت حدود ۲ هفته فعلا محدودیت برگزاری خواهند داشت و پس از آن دوباره فعالیت خواهند کرد.

نحوه فعالیت کارکنان ادارات از اول آذرماه

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا درباره نحوه فعالیت کارکنان ادارات از اول آذرماه اظهار کرد: در شهر‌های با سطح هشدار ۳ یا منطقه قرمز حدود یک سوم کارکنان و در سطح هشدار ۲ یا نارنجی یک دوم کارکنان حضور پیدا می‌کنند و در سطح یک یا زرد حدود دو سوم کارکنان در محل کار حضور پیدا خواهند کرد البته مسئولان ادارات بر اساس ضرورتی که ایجاد می‌شود تعیین خواهند کرد که چه گروهی سرکار حاضر شوند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به محدودیت تردد بین شهری از اول آذر ماه گفت: محدودیت بعدی که ایجاد خواهد شد در تردد‌ها خواهد بود. محدودیت تردد‌ها نیز شامل سطح هشدار ۲ و ۳ می‌شود و در منطقه قرمز و نارنجی خودرو‌ها با پلاک بومی نمی‌توانند از شهر خود خارج و به شهر دیگری وارد شوند و برعکس پلاک‌های غیر بومی هم نمی‌توانند وارد شهر‌های قرمز و نارنجی یا با سطح هشدار ۳ و ۲ شوند، باید توجه داشت ضمانت اجرایی طرح جزییات دیگری هم دارد که اعلام خواهیم کرد.

رییسی یادآوری کرد: زمان اجرای طرح جدید محدودیت‌های کرونایی از اول آذرماه خواهد بود و این یک هفته باقی‌مانده تا زمان اجرا به بحث آموزش و پرداختن به جزییات و اطلاع‌رسانی دقیق به مردم اختصاص خواهیم داد و سپس این طرح اجرا خواهد شد.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد: محدودیت‌ها و جرایم راه حل نهایی نیستند و بسیار موقت خواهند بود. کار اصلی تا زمان دستیابی به واکسن و داروی موثر برای مقابله با کرونا رعایت دستورالعمل‌ها، خود مراقبتی، مراقبت از خانواده و اطرافیان و مراقبت از مشتریان است تا بتوانیم با مراقبت صحیح از شر هرگونه محدودیتی خلاص شویم، چون هرگونه محدودیت ولو کوتاه مدت آثار و تبعاتی دارد وباید توجه داشت که اگر محدودیتی ایجاد می‌شود این محدودیت‌ها از روی ناچاری است.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس