روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۴۰۰ October 28 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مربی اصفهانی از رشته جذاب نینجوتسو می گوید؛

مربیگری عشق است نه منبع درآمد

  • کد خبر 13657
  • تاریخ خبر ۱۳۹۹/۰۶/۲۲

بیش از سی سال از ورود نینجوتسو به ایران می گذرد؛ هنری رزمی که این روزها و به واسطه باز شدن پای گروهی از دختران نینجا کار به تلویزیون طرفداران زیادی یافته است.

نینجوتسو از دو کلمه « نین» به معنای بردباری و تحمل در عین قدرت و «جوتسو» به معنای هنر تشکیل شده است، کلماتی که در کنار هم معنای سبکی از زندگی را یاد آور می شوند که در آن علاوه بر تاکید بر مهارت‌های رزمی و تقویت قدرت بدنی، بر داشتن روح و روانی زلال و آزاد و فکر و اندیشه قوی یک جنگجو هم اصرار می ورزند. درکنار تعابیر فوق باید هیجان را هم اضافه کرد، موضوعی که نرگس آقابابایی، مربی نینجا کار اصفهانی روی آن تاکید زیادی دارد و آن را مهم‌ترین دلیلی می داند که سبب شده این رشته را انتخاب کند. نزدیک به ده سال فعالیت مستمر در رشته نینجوتسو و تربیت دختران رزمی کاری که رسیدن به سلامت جسمی و روحی را سرلوحه فعالیت های ورزشی خود قرار داده‌اند، بهترین بهانه است برای نشستن پای صحبت های آقابابایی که دان سه مربیگری در این رشته دارد و مربیگری را عشق می داند تا منبعی برای کسب درآمد.
«نینجوتسو» مجموعه‌ای از کار با سلاح، هنر دفاع شخصی، هنر آکربات
نینجوتسو، هنری رزمی است که ریشه در کشور ژاپن دارد. ماساکی هاتسومی سی و چهارمین و آخرین استاد بزرگ این رشته در ژاپن است که استاد فرجی، بنیانگذار نینجوتسوی ایران زیر نظر او آموزش دیده است. آقای فرجی در ادامه این تعلیمات را در ایران ارائه می‌دهد و از سال ۱۳۶۹ نینجوتسو وارد ایران شد. نینجوسو مجموعه‌ای از کار با سلاح، هنر دفاع شخصی، هنر آکربات و تکنیک‌هایی است که در رشته‌های دیگر وجود دارد.
مهارت ویژه برای غلبه بر دشمن
این هنر رزمی ژاپنی را در لغت به معنای «حرکت پنهانی» هم دانسته اند. این رشته رزمی در واقع شیوه‌ای به وجود آمده برای دفاع از خویشتن و رسیدن به مهارت‌های ویژه رزمی برای غلبه بر دشمن است. در «نینجوتسو» همچنین راهبردها و تاکتیک‌های جنگ‌های نامتعارف و چریکی و روش‌های جاسوسی و پنهان‌کاری آموزش داده می‌شود. اجرای تکنیک‌های این رشته نیاز به سرعت، تعادل، تمرکز، قدرت و تنظیم زمان تنفس و کنترل آن دارد و بدون آن بی ارزش است.
ورزشی برای تقویت اعتماد به نفس
احترام، نظم، تمرکز و آرامش، صبر و شجاعت نکات کلیدی است که در این رشته رعایت می شود و می توان گفت این ورزش وسیله ای جهت رسیدن به مهارت های ویژه رزمی و تقویت اعتماد به نفس برای غلبه حریف است.این ورزش، رده سنی خاصی ندارد و فقط بستگی به استعداد خود فرد دارد  و اصلا محدویتی در رشته ما وجود ندارد زیرا رشته خیلی متفاوتی است. افراد می توانند با سن زیاد و حتی سن کم در این رشته فعالیت کنند.  ضرورت خاصی برای ورود به این رشته وجود ندارد و ما سعی می کنیم بچه هایی که انعطاف بدنی و قدرت بدنی خوبی داشته باشند، به این رشته وارد شوند.
یک برنامه موثر  برای معرفی  رشته
 برنامه عصر جدید در معرفی این رشته بسیار موثر و عالی بود و مردم خیلی استقبال کردند. از تمام گروه های سنی برای آموزش رشته حاضر شدند و امیدواریم این اشتیاق و علاقه تا آخر باقی بماند. ورزش در درجه اول برای سلامتی است، حال چه رشته نینجوتسو باشد و یا هررشته دیگری. امیدوارم مردم بتوانند در اولین گام فرزندشان را به ورزش سوق بدهند چون برای سلامتی شان مفید است.
تعدد بالای مربی در اصفهان
استقبال زیادی از سوی بانوان برای این رشته صورت گرفته است به طوری که می توان گفت بعد از تهران و کرج، اصفهان بالاترین تعداد شرکت کننده ، مربی و داور در این رشته را داراست. آن قدر که مربی در این رشته در اصفهان وجود دارد در شهرهای دیگر نیست.
چگونگی کنار آمدن با مشکلات زندگی
ما در واقع در این رشته به بچه ها در کنار ورزش و سلامتی یاد می دهیم که چگونه با مشکلات زندگی با روحیه بالا و ورزشکاری برخورد داشته باشند و با این مشکلات کنار بیایند. سعی می کنیم که به بچه ها عادت بدهیم که در قبال مسائلی که باید نه بگویند راحت نه را بگویند، در واقع جسارت بچه ها را بالا می بریم نه خشونت و ایجاد حالت دعوایی در آنها و این که بخواهند با هر کسی جنگ داشته باشند.
کاهش درآمد مربیگری به واسطه کرونا
حالا با این وضعیتی که در اثر شیوع کرونا به وجود آمده، درآمد های مربیگری کاهش چشمگیری یافته است ولی در گذشته نیز مربیان درآمد قابل توجهی نداشتند. در کل مربیان رشته های مختلف ورزشی از هیچ گونه شرایط حمایتی همچون بیمه و سنوات برخوردار نیستند؛ اما اگر خدای نکرده اتفاقی رخ دهد پای مربیان گیر  است. می توان گفت که مربیگری عشق است تا اینکه منبع درآمد محسوب شود. با توجه به مخاطراتی که وجود دارد، مربیگری به ریسک بالایی نیاز دارد.
مدال آوری در کشور
در مسابقات استانی که مدال های متعددی به دست آمده و در مسابقات کشوری هم چندین مدال طلا داشته ایم. در کنار تمرین برنامه های مختلفی هم چون حضور در اردوهای تفریحی و کوه پیمایی به مناسبت های مختلف داشته ایم تا در کنار ورزش، به برنامه های فرهنگی هم توجه داشته باشیم و برخی از مسائل را به آن ها گوشزد می کنیم. در جاهای مختلف اجرای برنامه داشته ایم که این برنامه‌ها با استقبال مردم روبه رو شده و آن ها خواهان یادگیری این رشته شده‌اند. در این رشته با کمبود مشکلات از جمله امکانات زیر ساختی مواجه هستیم و انتظار می رود با وجود استقبال زیاد هنرجویان، به این رشته توجه ویژه ای شود و سالنی برای ما در نظر بگیرند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس