روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ July 10 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

چرا پذیرش شستا در بورس مهم است؟

  • کد خبر 13143
  • تاریخ خبر ۱۳۹۹/۰۱/۲۸

شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی که به اختصار شستا نامیده می شود، جزو بزرگترین حوزه کاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به حساب می آید که در سال 1365 به منظور حفظ و ارتقاء ارزش ذخایر سازمان تامین اجتماعی با سرمایه اولیه 20 میلیارد ریال تاسیس شد و در سالهای بعد در طی چند مرحله مبادرت به افزایش سرمایه گردید.

شستا با بیش از 10000 هزار میلیارد تومان دارایی، سود سالانه نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان و سهامداری در بیش از 170شرکت بزرگ با تغییرات سیاسی مجدد، این روزها بار دیگر به نُقل محافل سیاسی تبدیل شده‌است. در حال حاضر این شرکت وابسته به تامین اجتماعی به‌ عنوان پشتوانه اقتصادی این سازمان درآمده است.
هدف از تشکیل شستا، سرمایه‌گذاری منابع حاصل از حق بیمه‌هایی بوده که کارگران و بیمه‌شدگان به مدت 30 سال و به طور ماهانه پرداخت می‌کنند. مسئولان شستا در دو دهه اخیر در راستای همین هدف یعنی افزایش سودآوری از محل حق بیمه‌ها اقدام به خرید شمار زیادی شرکت‌ها و کارخانجات کرده‌اند. اما از آنجا که شستا عملاً زیرمجموعه و تحت اختیار دولت محسوب می‌شود، تصاحب شمار زیاد شرکت‌ها علاوه بر آن که به دولت‌ها قدرت مانور بالایی در استفاده از منابع این شرکت‌ها داده، دردسرهایی را هم ایجاد کرده است.از سال 1370 تاکنون با الحاق شرکت‌های جدید به زیرمجموعه شستا از طریق رفع دیون به سازمان تامین اجتماعی، درآمد و سوددهی شستا، افزایش چشمگیری پیدا کرد. مجموع دارایی‌های جاری شستا طبق ترازنامه این شرکت در سال منتهی به خردادماه 1390 سال گذشته 2114 میلیارد تومان و دارایی‌های غیرجاری آن 7727 میلیارد تومان بوده است.هفته گذشته شرکت سرمایه گذاری صبا تامین وارد بورس شد و قرار است به زودی هم هولدینگ شستا عرضه شود این اقدام در راستای واگذاری شرکت‌های دولتی انجام می‌شود. قرار است شرکت‌های دیگری نیز از زیر مجموعه‌های تامین اجتماعی وارد بازار بورس شود از جمله سیمان تأمین، ذغال سنگ پرورده طبس، تأمین سرمایه امین، ملارد شیر، لطیف، چوب و خزر کاسپین و همچنین صنایع عمومی تأمین امسال وارد بورس
خواهند شد..تحلیل‌های مختلفی درباره این اقدام دولت مطرح شده است و در روز‌های اخیر برخی از آن استقبال کرده و برخی آن را زیر سوال برده اند.
در همین خصوص سعید لقمانی مدیر عامل شرکت فرآورده های نسوز می گوید :  ایران شستا به عنوان بزرگ‌ترین هلدینگ چند رشته ای کشور که سهامش و ارزش افزوده اش متعلق به بیش از ۴۰ میلیون نفر تامین اجتماعی و یا مستمری بگیران و بازنشستگان هست قطعاً با گذشت بعد از ۳۳ سال باید ارتقا یافته و شفافیت خود را بالا ببرد
مدیر عامل شرکت فرآورده های نسوز با بیان اینکه نزدیک به ۲۰۰ شرکت مدیریتی که اغلب جزوه دسته صنعتی بزرگ کشور محسوب می شوند زیر مجموعه شستا هستند  اظهار می دارد : تا آنجا که من اطلاع دارم سرمایه ثبت شده حدود ۸۰ هزار میلیارد ریال است که طبیعتاً عدد بسیار قابل توجهی است . خوشبختانه شستا در سایه مدیریت بسیار خوب چند سال اخیر موفق شد که در مجمع 21/03/98 خودش با افزایش ۲۷۵ درصد سود خالص چیزی حدود ۴۵ هزار میلیارد ریال سود خالص برسد و طبق گزارشات ، برآورد حاصله در مجمع 31/03/99 این عدد به حدود ۱۲۰ هزار میلیارد ریال خواهد رسید یعنی ۱۲ هزار میلیارد تومان سود خالص و همچنین حجم سنگینی از نقدینگی و ریال در جامعه وجود دارد که اگر جذب بورس نشود موجب تورم در سایر حوزه‌های اقتصادی می‌گردد و بیشتر مخالفت‌ها از این جهت است که دولت برای کسب درآمد بیشتر در وضعیت اقتصادی کنونی دست به این عرضه زده و احتمالا درآمدی که حاصل می‌شود صرف توسعه اقتصاد نمی‌شود و وارد خزانه دولت می‌شود تا کسری بودجه‌ها و هزینه‌های جاری را جبران کند.
لقمانی با ذکر اینکه مجموعه ای با چنین گردش عظیم و با توجه به اینکه یکی از زیرمجموعه های پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس که بزرگترین پالایشگاه منطقه است توضیح می دهد : ورود شستا به بورس اقدامی شایسته و خوش یمن است زیرا راهیابی هر شرکتی به بورس موجب بالا رفتن شفافیت شده و در نتیجه کیفیت و سود اون شرکتها سیر صعودی پیدا خواهد کرد .او اعتقاد دارد حضور در  بازار سرمایه دائم مورد تحلیل مداوم بورس و سهامداران قرار می گیرد به همین خاطر باعث پاسخگویی  به مجموعه های زیر ربط خواهد شد و همچنین ورود به بورس معافیت های مالی و جذب منابع مالی را برای آنها تسریع می کند .
مدیر عامل شرکت فرآورده های نسوز در پایان سخنان خود تاکید می کند : با توجه به موارد عنوان شده یکی از بزرگترین اتفاقات در اقتصاد کشور ورود شرکت شستا به بورس هست که طبیعتاً بسیاری از فشارهای سیاسی و غیر اقتصادی شستا را کاهش خواهد داد و نقطه پایانی  است به بسیاری شایعاتی که در مورد عملکرد شستا در سال های گذشته وجود داشته است.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس