روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ January 27 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

۷ نماد مشهور و شناخته‌شده همراه با معنی و ریشه‌ی آن‌ها

  • کد خبر 13107
  • تاریخ خبر ۱۳۹۹/۰۱/۱۶

ما در گزارش زیر قصد داریم ریشه‌ها و چگونگی شکل گیری ۷ نماد بسیار مشهور را مورد بررسی قرار داده و آن‌ها را برای شما بیان کنیم.

حرف زدن و صحبت کردن امروزی، با گذشته تفاوت زیادی دارد و بسیاری از چیز‌ها تغییر کرده است. در حال حاضر با با استفاده از علامت‌ها و علائم اختصاری با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنیم و کلمات کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به عنوان مثال، انگلیسی زبان‌ها از واژه «lol» (خندیدن با صدای بلند) برای نشان دادن خوشحالی خود استفاده می‌کنند و یا آنکه عده زیادی برای ابراز علاقه به هم قلب نشان می‌دهند. اما این علامت‌ها و نماد‌ها از کجا آمده و ریشه شان به کجا باز می‌گردد؟

ما در این مقاله قصد داریم ریشه‌ها و چگونگی شکل گیری ۷ نماد بسیار مشهور را مورد بررسی قرار داده و آن‌ها را برای شما بیان کنیم. توضیحات ارائه شده را با دقت بخوانید تا با چگونگی شکل گیری نماد‌های مشهور آشنا گردید.

۱. علامت وَ (and) (&)

۷ نماد مشهور و شناخته‌شده همراه با معنی و ریشه‌ی آن‌ها   تصاویر

این نماد (&) در واقع حرف عطف لاتین «et» یا همان «and» انگلیسی را نشان می‌دهد. این نوشتار ابتدا توسط «تیرو» منشی «سیسرون» در روم باستان اختراع گشت. تیرو برای تسریع روند نوشتن، گروهی از علامت‌های اختصاری را توسعه داد که بعد‌ها به خط «تیرونین» شهرت یافت.

قرن‌ها بعد، این علامت در قاره اروپا و آمریکا بسیار رواج یافت و برای مدت‌ها جزء الفبای انگلیسی به شمار می‌رفت. کلمه انگلیسی «ampersand» (&) در واقع از ترکیب «And per se and» تشکیل شده و معلم‌ها از آن برای تلفط حروف A تا Z استفاده می‌کردند. در طول زمان، حروف E و T با یکدیگر ترکیب شدند و نماد امروزی را به وجود آوردند.

۲. نماد قلب

۷ نماد مشهور و شناخته‌شده همراه با معنی و ریشه‌ی آن‌ها   تصاویر

همه به این موضوع واقفند که قلب منزلگاه عشق است، اما نمادی که برای نشان دادن قلب به کار می‌رود، هیچ شباهتی به شکل واقعی قلب انسان ندارد. نظریه‌های مختلفی در این زمینه مطرح شده که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

هنگامی که قو‌ها در میان دریاچه به یکدیگر نزدیک می‌شوند، نماد خاصی شبیه به علامت قلب شکل می‌گیرد. در بسیاری از فرهنگ‌های جهان، این پرندگان به خاطر آن که برای همیشه کنار هم هستند، به عنوان سمبل عشق و وفاداری شناخته می‌شوند.

تئوری بعدی، ریشه نماد قلب را در برگ پیچک می‌داند. در نقاشی‌های یونانی‌ها معمولا پرتره‌هایی از دینوسوس – خدای زراعت و احساس – بر روی برگ‌های پیچک دیده می‌شد.

۳. نماد بلوتوث

۷ نماد مشهور و شناخته‌شده همراه با معنی و ریشه‌ی آن‌ها   تصاویر

در قرن دهم پس از میلاد مسیح، پادشاهی به نام «هارالد بالتاند» در دانمارک حکومت می‌کرد. این فرد به خاطر متحد کردن قبایل دانمارک و ساختن کشوری واحد، در تاریخ شهرت زیادی دارد. او به بلو بری علاقه زیادی داشته و حداقل یکی از دندان هایش آبی رنگ بوده اند. به همین دلیل به بالتاند لقب «بلوتوث» (Bluetooth) داده بودند.

اگر دقت کنید، فناوری بلوتوث نیز می‌تواند چند دستگاه را به یکدیگر متصل کند. نماد امروزی که بلوتوث را نشان می‌دهد، از دو نشان اسکاندیناویایی تشکیل شده است: «Hagall» که لغتی مشابه با «H» لاتین است و «Bjarkan» که معادل «B» در لاتین به شمار می‌رود. این دو نشان از نام «هارالد بالتاند» گرفته شده اند. نخستین دستگاه بلوتوثی نیز شبیه دندان بود و رنگ آبی داشت.

۴. نماد پزشکی

۷ نماد مشهور و شناخته‌شده همراه با معنی و ریشه‌ی آن‌ها   تصاویر

عده کمی از فلسفه این علامت (یک چوب همراه با دو بال و مار‌هایی که به دورش پیچیده اند) آگاهی دارند. نماد پزشکی که بیشتر در داروخانه‌ها دیده می‌شود، توسط یک اشتباه شکل گرفته است.

بر اساس یکی از افسانه‌های یونان، هرمس خدای باستانی یک چوب جادویی به نام عصای چاووش (Caduceus) در اختیار داشت که شبیه به ابزار‌های پزشکی مدرن به نظر می‌رسید. این عصای قدرتمند می‌توانست هر گونه نیرنگ و سازش دشمنان را متوقف کند، اما هیچ ربطی به پزشکی نداشت.

واقعیت این است که بیش از ۱۰۰ سال پیش، پزشکان ارتش آمریکا این عصا را با چوب دستی استقلبیوس (بال نداشت و تنها یک مار در آن به چشم می‌خورد) اشتباه گرفتند. به خاطر آن که استقلبیوس الهه شفا و دارو بود، این اشتباه کاملا قابل درک جلوه می‌کرد. امروزه علامت مذکور ریشه دوانده و در اماکن پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۵. نماد روشن کردن دستگاه

۷ نماد مشهور و شناخته‌شده همراه با معنی و ریشه‌ی آن‌ها   تصاویر

این علامت در همه جا دیده می‌شود، اما کمتر کسی از علل به کار گیری آن آگاهی دارد. مهندسان دهه ۱۹۴۰ میلادی از سیستم دو تایی (binary) برای نشان دادن وضعیت کلید‌ها استفاده می‌کردند. در آن زمان، ۱ به معنای روشن و ۰ به معنای خاموش بود. در گذر زمان، ۰ و ۱ با یکدیگر ترکیب شدند و علامت امروزی را به وجود آوردند.

۶. نماد صلح

۷ نماد مشهور و شناخته‌شده همراه با معنی و ریشه‌ی آن‌ها   تصاویر

نماد صلح در جریان تظاهرات سال ۱۹۵۸ علیه سلاح‌های هسته‌ای اختراع شد. این سمبل از علامت‌های با پرچم برای حروف N و D تشکیل شده که اولِ کلمات عبارت «Nuclear Disarmament» به معنای خلع سلاح هسته‌ای هستند.

در زبان پرچم ها، حرف N به معنای نگه داشتن پرچم‌ها به صورت V برعکس است و D نیز به معنای بالا و پایین نگه داشتن آن‌ها در جهت مخالف تلقی می‌شود. این علامت‌ها نماد صلح امروزی را تشکیل دادند.

۷. نماد «OK»

۷ نماد مشهور و شناخته‌شده همراه با معنی و ریشه‌ی آن‌ها   تصاویر

حتما شما نیز تا به حال از دست خود برای رساندن مفهوم «OK» استفاده کرده اید. معمولا آشپز‌ها هنگام رضایت داشتن از طعم غذا این کار را انجام می‌دهند. البته این علامت در برخی کشور‌ها پیام مثبتی به همراه ندارد. فرانسوی‌ها آن را به معنای فردی که هیچ چیز ندارد، تلقی می‌کنند. نظریه‌های مختلفی برای این نماد مطرح می‌گردد:

برخی‌ها آن را مخفف عبارت «Old Kinderhook» محل تولد مارتین فن بورن هشتمین ریس جمهور آمریکا می‌دانند. در طول کمپین انتخاباتی او، فن بورن برای خودش نام مخففی انتخاب کرد که از از محل تولدش نشات می‌گرفت. شعار کمپین او «Old Kinderhook is O. K» بود و پوستر‌ها نیز فردی را با ژست «OK» نشان می‌دادند.

فرضیه مشابهی برای اندرو جکسون هفتمین رئیس جمهور آمریکا وجود دارد. وی این اصطلاح را هنگام نهایی کردن تصمیم هایش به کار می‌برد. او به جای استفاده از عبارت «All correct» از معادل آلمانی آن یعنی «Oll korrect» استفاده می‌کرد که به اختصار OK خوانده می‌شود.

بسیاری این نماد را شبیه به علامت مودرا – ژستی نمادین در هندو‌ها و بودایی‌ها می‌دانند. مودرا در آموزش و تمرینات مخصوص استفاده می‌شود و بسیاری از هندی‌ها اعتقاد دارند که شخص بودا این ژست را ابداع کرده است.

منبع: برترین‌ها

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس