روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ July 06 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

ماسک در اصفهان نه احتکار شده و نه کمیاب، تنها گران شده است؛

ماسک قیمت بر چهره بازار

  • کد خبر 12854
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۲/۰۴

وقتی خبر نایاب شدن ماسک در چین را می خواندیم یا وقتی عکس های ارسال ماسک به چین را می دیدیم، باورمان نمی شد چند هفته بعد خودمان همین ماسک های کم کیفیت و دم دستی را هم باید به سختی بخریم و حتی داروخانه ها هم از فروش آن امتناع کنند.

کار به جایی رسیده که سازمان غذا و دارو وارد ماجرا شده و با صدور بخشنامه های جدیدی  شرایط جدیدی را برای خرید و عرضه ماسک تعیین کرده است. رییس سازمان غذا و دارو در بخشنامه جدیدی هرگونه توزیع، خرید و فروش انواع ماسک‌های پزشکی شامل ماسک جراحی (بنددار و کش‌دار)، فیلتر دار و... توسط تولید کنندگان، توزیع کنندگان، واحدهای صنفی، شرکت‌های پخش دارویی و غیره تا اطلاع ثانوی ممنوع بوده و کالاهای موجود صرفا قابل فروش به هیئت امنای صرفه جویی ارزی وابسته به وزارت بهداشت است.
به گفته معاون وزیر بهداشت؛ توزیع انواع ماسک تنها از طریق هیئت امنا صورت خواهد گرفت و داروخانه‌های سطح شهر می‌توانند صرفا  به عرضه موجودی انبار خود (که قبل از ابلاغ این بخشنامه خریداری شده) و در حد مصرف شخص متقاضی اقدام کنند.وی خاطرنشان کرد: طبق این ابلاغیه داروخانه‌ها تا اطلاع ثانوی اجازه خرید مجدد از شرکت توزیع را به هیچ عنوان ندارند.شانه‌ساز  افزود: توزیع‌کنندگان، واحدهای صنفی و شرکت‌های پخش دارویی باید کالاهای خود با نرخ قانونی را مطابق ضوابط قیمت گذاری سازمان حمایت مصرف کنندگان و توزیع کنندگان به هیئت امنای صرفه جویی ارزی عرضه کنند.
 در اصفهان هم بر اساس اعلام مسئولان هم اکنون سه واحد تولید ماسک فعالیت می کند و مردم نباید نگرانی از بابت تامین ماسک داشته باشند. متاسفانه قیمت ماسک در بازار اصفهان هم مانند سراسر کشور افزایشی بوده است. هر داروخانه ای ماسک های معمولی و فیلتردار را با نرخ های مختلف از ۱۰۰۰ تا ۳۰ هزار تومان عرضه می کنند و حتی در برخی سایت ها ماسک را با قیمت بالایی همچون ۱۰۰ هزار تومان عرضه کرده اند.مدیرعامل یک شرکت فروش تجهیزات پزشکی فعال در کنترل عفونت می گوید: طی یک هفته گذشته تقاضا برای خرید ماسک از سوی مردم عادی و همچنین مراکز درمانی دولتی و خصوصی افزایش یافته است، متاسفانه اکنون واردات ماسک نداریم و تنها اجناس تولید داخل در کشور آن هم با قیمت بالا از ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان در مراکز درمانی و داروخانه ها عرضه می شود. وی توضیح می دهد: اکنون قیمت ماسک سه لایه در شرکت های تجهیزات پزشکی از ۸۰۰ به ۱۲۰۰ تومان افزایش یافته است، در حالی که مطابق بخشنامه وزارت بهداشت، قیمت فروش ماسک به مراکز درمانی ۳۶۵ تومان بوده و نرخ آن برای مصرف کننده ۴۱۰ تومان است. وی با اشاره به اینکه در شرایط کمبود ماسک در کشور برخی به دنبال سودجویی از این بازار هستند، اظهار می کند: در حالی که یک ماه از تب شیوع کرونا در دنیا می گذرد، اما به غیر از بیمارستان های تامین اجتماعی، بقیه بیمارستان‌ها با کمبود اعتبارات برای تامین ماسک و ژل ضدعفونی کننده مواجه هستند.به گفته وی، برخی در بازار ماسک‌های غیراستاندارد و تقلبی را به نام ماسک فیلتردار و با قیمت بالا عرضه می کنند که مردم باید نسبت به این موضوع آگاه باشند.همچنین سخنگوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در خصوص کمبود ماسک در استان با توجه به افزایش تقاضای مردم به دلیل شیوع بیماری کرونا می گوید: در استان اصفهان سه واحد تولید ماسک وجود دارد که میزان تولید این واحدها به دلیل کمبود مواد اولیه کاهش یافته است.به گفته توکل، در بخش عرضه، بازرسی ها از سوی اصناف و یا دستگاه های مربوط به توزیع ماسک ها در داروخانه ها انجام می‌شود و مطابق آن موضوع نظارت بر قیمت ها، نحوه توزیع و سهمیه‌بندی ماسک از سوی وزارت بهداشت باید انجام و اطلاع رسانی شود.
جواد محمدی فشارکی، مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان نیز درباره نظارت بر قیمت ماسک در داروخانه ها با توجه به افزایش تقاضای مردم در پی شیوع کرونا در کشور، می گوید: بحث نظارت بر نحوه توزیع، قیمت گذاری، گران فروشی، تقلب و ... محصول ماسک در داروخانه ها بر عهده معاونت غذا و داروست. وی تاکید می کند: به طور قطع هر گونه تخلف در نحوه توزیع ماسک و قیمت های آن باید از سوی دانشگاه علوم پزشکی و همچنین برخورد با تخلفات توسط تعزیرات اعلام شود.مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اصفهان نیز با اعلام اینکه هم اکنون نظارت جدی بر بازار و روند توزیع اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم همچون ماسک و ژل های ضدعفونی کننده در دستور کار قرار گرفته، می گوید: در صورتی که از تخلفاتی همچون احتکار، گران فروشی و ... اقلام مورد نیاز مردم در این روزها مطلع شویم، به صورت جدی و با قاطعیت با آن برخورد خواهیم کرد.غلامرضا صالحی، از مردم خواست در صورت مراجعه به داروخانه‌ها و واحدهای صنفی و مشاهده هرگونه گران فروشی یا خودداری آنها از عرضه کالاهای بهداشتی همچون ماسک، ژل ضدعفونی و... موارد را به سازمان صمت و اداره کل تعزیرات حکومتی استان گزارش دهند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس