روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ July 10 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

آیا روند مثبتی که در بورس و فرابورس با عرضه شرکت هایی از اصفهان شتاب گرفته بود با کرونا متوقف خواهد شد؟

مهار کرونا در بورس

  • کد خبر 12846
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۲/۰۳

بر اساس آخرین آمار «کرونا» تا کنون بیش از 1.1 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی ضربه زده است. بورس در ردیف اول قربانیان این بیماری در دنیا قرار دارد و حالا با باز شدن پای کرونا و تایید رسمی مرگ و میر بر اثر آن این نگرانی به وجود آمده است که آیا کرونا بر بازارهای سرمایه ای ایران هم تاثیر منفی خواهد گذاشت یا نه؟

 این مسئله و تهدید از آن جهت جدی‌تر می شود که ایران از سوی FATF هم در لیست سیاه قرار گرفته و مسلما این موضوع نگرانی هایی را در بازار ایجاد خواهد کرد.
طی ماه های گذشته بارها بورس رکوردهای جالب و خوبی را از خود به جا گذاشت. شاخص کل فرابورس ایران در هفته های اخیر بر مدار صعودی قرار داشت و با رشد ۷/ ۶ درصدی همراه بود. این رشد هفتگی موجب شد تا بازدهی فرابورس طی ماه گذشته به ۱/ ۱۷ درصد برسد و برای چهارمین ماه پیاپی شاهد بازدهی مثبت در فرابورس ایران باشیم. نکته جالب توجه این است که از ابتدای امسال تنها یک بار بازدهی ماهانه فرابورس منفی بوده است. عرضه سهام ذوب روی اصفهان هم دراین ماه در فرابورس رکورد مثبتی ثبت کرد و با حضور نزدیک به یک میلیون و 200 هزار کد معاملاتی، رکورد مشارکت در یک عرضه اولیه را به نام خود ثبت کرد. در این روز هر متقاضی تنها 50 سهم معادل 70 هزار تومان توانست بخرد این نماد در هنگام عرضه اولیه رشد 98 درصدی ارزش بازار را تجربه کرد؛ اما سوال اینجاست که با وجود خوش بینی و پایداری رشد در بازار سهام  آیا کرونا بر بورس اثرگذار خواهد بود؟ به صورت مشخص اگر بنا بر این باشد که این ویروس به اپیدمی در کشور تبدیل شود طبیعتا با اثر بر سلامت فعالان اقتصادی به اقتصاد کشور نیز ضربه وارد می‌کند واین موضوع در شرایط تحریمی کنونی می‌تواند هزینه‌های بیشتری را به دنبال داشته باشد.
در نتیجه شرکت‌های بورسی نیز جزئی از اقتصاد کشور بوده و از این موضوع می‌توانند ضربه بپذیرند؛ اما یک نکته که در قالب یک سوال مطرح می‌شود این است‌که مگر بورس ما در شرایط کنونی از حالت منطقی تبعیت کرده و رشدهای کنونی سهام از واقعیت‌های داخلی یک شرکت تبعیت می‌کند؟ مگر شرکت‌های ورشکسته بازار سهام مانند شرکت‌های زیرمجموعه بازار پایه که در شرایط کنونی که فعالیت‌شان متوقف شده، با دلیل منطقی رشد کرده‌اند؟ به صورت کلی کرونا همان‌طور که به اقتصاد چین به عنوان دومین غول اقتصادی جهان ضربه وارد کرد می‌تواند به اقتصاد ایران هم ضربه وارد کند؛ اما این‌که این موضوع در بورس تهران منعکس شود باید گفت علت رشدهای اخیر سهام، فوران نقدینگی به سمت بازار بوده است و واقعا دلیل دیگری جز این نمی‌توان برشمرد. سهام بسیاری از شرکت‌ها در بازار کشور ماه‌هاست که از خطوط قرمز عبور کرده‌اند.
برخی دیگر اما معتقدند تحریم ها و قرار گرفتن در لیست سیاه، نقدینگی داخل کشور را بیشتر به سمت بازار بورس هدایت خواهد کرد؛ در واقع نقدینگی که به سمت سهام هجوم آورده می‌تواند این موارد را نیز نادیده بگیرد و به مسیر خود ادامه دهد. با این حال همچنان باید در انتظار ادامه روند گسترش بیماری کرونا در کشور و و شدت واکنش عمدتا روانی معامله‌گران به اتفاقات اخیر باشیم.  کرونا صبح شنبه معاملات بورس را با افت 11 هزار واحدی مواجه ساخت این مسئله اما تنها تا ساعت های ابتدایی ادامه داشت و  در نهایت این افت شاخص جبران شد و به هفت هزار واحد رسید. اگر واکنش تندی از معامله‌گران مشاهده نشود همچنان باید نقدینگی را عامل مهمی برای ادامه موج کنونی در نظر گرفت؛ اما در واقعیت FATF و کرونا هر دو می‌توانند بر اقتصاد کشور اثرگذار باشند؛ اما شدت آن را باید طی ماه‌های آینده دنبال کرد.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس