روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ July 12 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

واکنش ها نسبت به حواشی و شایعات مربوط به ورود ویروس کرونا و ابتلای افراد در اصفهان و کل کشور ادامه دارد؛

نداریم، نیست

  • کد خبر 12772
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۱/۲۳

خبرها و شایعات حول محور ویروس کرونا همچنان در ایران تکذیب می شود. در حالی که در همه جای دنیا این ویروس رخنه کرده؛اما در واکنشی عجیب ایران هنوز از این ویروس با وجود حضور تعداد زیادی از چینی ها و سفرهای انجام شده به این کشور ،مصون مانده است!

 به تازگی روزنامه ایران مدعی شد یک زن تهرانی مشکوک به کرونا ویروس جان خود را از دست داده است. ایسنا نیز نوشت همزمان با مرگ زنی میانسال در یکی از بیمارستان های پایتخت که مشکوک به بیماری کرونا بود، تحقیقات در این باره آغاز شد.مسئولان یکی از بیمارستان های پایتخت در تماس با ۱۱۰ از مرگ مشکوک زنی ۶۳ ساله خبر دادند. بر اساس بررسی های اولیه و طبق اظهارات کادر درمانی این بیمارستان احتمال می رود که این زن مبتلا به بیماری کرونا بوده و بر اثر همین بیماری جان باخته است. بدین ترتیب با انتقال جسد وی به پزشکی قانونی تحقیقات با دستور بازپرس آغاز شد.
تا کنون هم مسئولان ایرانی و هم مسئولان سازمان بهداشت جهانی موردی از ابتلا به کرونا در ایران را رسما اعلام نکرده اند .حتی نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، اعلام کرد دانشجویان ایرانی بازگردانده به ایران از ووهان چین هم هیچ کدام به این بیماری مبتلا نشده اند و خطری آنها را تهدید نمی کند. در اصفهان هم هفته قبل شایعاتی از قرنطینه فردی در بیمارستان خورشید شنیده شد که البته مسئولان علوم پزشکی آن را رد کردند.
در جدیدترین اظهارات هم سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اعلام کرد تاکنون در اصفهان مورد مشکوکی به کرونا نداشتیم. آرش نجیمی با اشاره به اینکه تاکنون در استان اصفهان مورد مشکوک به ویروس کرونا مشاهده نشده است، اظهار داشت: اگرچه در قله دوم اپیدمی آنفلوآنزا قرار داریم؛ اما این آنفلوآنزا  ازنوع B است و شدت آن از نوع H1N1 که در پاییز فراگیر شد به مراتب کمتر است.وی افزود: در فصل سرما مبتلایان به ویروس سرماخوردگی و آنفلوآنزا  افزایش می یابند که با رعایت بهداشت دست و قرار نگرفتن در معرض ویروس می‌توان از این بیماری های ویروسی پیشگیری کرد.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه ویروس کرونا جدید میزان سرایت بیشتری نسبت به ویروس های خانواده آنفلوآنزا  دارد، گفت: ویروس کرونا از نظر تشخیصی و پیشگیری و درمان عوارض ناشناخته است و با توجه به حجم وسیع تبلیغات رسانه ای ترسی در مردم ایجاد شده که تنها لازم است توصیه های سازمان بهداشت جهانی مبنای تصمیم گیری درباره این ویروس قرار بگیرد.
در این میان ترس از ابتلا و یا اپیدمی شدن این بیماری موجب هجوم مردم برای خرید ماسک شده است؛ اتفاقی که در بازار هم قیمت ماسک را افزایش داده و هم عرضه آن را محدود کرده است. اما باز هم این موضوع که به خوبی در سطح داروخانه های شهر مشهود است، از سوی علوم پزشکی رد و اعلام شده کمبودی نداریم.  در همین زمینه آرش نجیمی اعلام کرده است شاید در برخی از داروخانه ها به صورت موردی با کمبود ماسک مواجه باشیم؛ اما در مجموع با کمبود ماسک در داروخانه های استان اصفهان مواجه نیستیم ضمن اینکه افراد عادی برای پیشگیری از ویروس کرونا جدید نیاز به استفاده از ماسک هم ندارند و موثرترین روش پیشگیری رعایت بهداشت
 دست و پوشش قراردادن عطسه و سرفه و عدم تماس با  حیوانات است.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس