روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ July 05 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

احتکار گل در آستانه روز مادر، پدیده گل های یک روزه را در بازار ایجاد کرده است؛

دسته گل دلالان!

  • کد خبر 12771
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۱/۲۳

دادن یک شاخه گل به فردی که تمام زندگی‌مان را به او مدیون هستیم کمترین کاری است که سالی یک بار می توانیم به بهانه روز مادر انجام دهیم. همین حس خوب اما هر سال انفجاری از تقاضا در بازار گل را ایجاد کرده و البته سود هنگفتی را روانه جیب سودجویانی می کند که از هفته ها پیش برای این روز برنامه ریزی کرده اند.

هفته گذشته رییس اتحادیه گل‌فروشان از افزایش قیمت گل طی روزهای آینده خبر داد و گفت: قیمت‌های جدید فعلا اعلام نشده اما گل رز ۶۰ تا ۷۰ درصد گران خواهد شد. این پیش بینی از آن جهت صورت می گیرد که در روز مادر و روزهای منتهی به آن تقاضا تا ده برابر برای گل های رز و سایر گل ها افزایش می یابد. این افزایش تقاضا اما با عرضه هماهنگ نیست و البته به دلیل برخی از مسائل دیگر قیمت‌ها نجومی می شود. مشاهدات میدانی «زاینده رود» نشان می دهد در حالی که شاخه گل رز در هفته گذشته از 10 تا 15 هزار تومان فروخته می شده، در آستانه روز مادر قیمت ها تا شاخه ای 30 هزار تومان نیز خواهد رسید. اکبر رنجبران، یکی از گل فروشان اصفهان می گوید: عرضه گل رز طی هفته های اخیر در بازار بسیار کم بوده و گلخانه ها گل هایشان را برای هفته جاری نگه داشته اند تا با حاشیه سود بیشتری به فروش برسانند. این موضوع موجب زیان دهی گل فروشان به دلیل کسادی بازار و نبود گل خوب شده است. پدیده نوظهور  در سال های اخیر و به خصوص امسال در میان گل های عرضه شده در بازار گل های سردخانه‌ای است که با وجود قیمت های بالا عمر بسیار کوتاه تری دارند و خیلی زودتر خراب می شوند. فعالان بازار می گویند کار،کار دلال هاست؛ عده ای وارد بازار گل شده‌اند و تصور می‌کنند که گل نیز مانند بسیاری از کالا‌ها قابل دپو شدن است، به این ترتیب گل‌ها را خریده و در سردخانه‌ها به صورت غیر کارشناسی نگهداری کرده‌اند.متاسفانه این گل‌ها بعد از عرضه به بازار بیش از یک روز دوام نمی‌آورند، این مسئله در هفته های اخیر موجب ضرر و زیان گل فروشان و خرده فروشان در این صنف هم شده است.
 ایمان پاسنگی، یکی دیگر  از گل فروشان اصفهانی می گوید: در هفته‌های اخیر به دلیل نگهداری گل ها در سردخانه و نبود مشتری به دلیل ایام فاطمیه، گل فروشان با زیان های میلیونی و از میان رفتن گل ها در فروشگاه ها روبه رو بودند و حالا ناچار هستند برای جبران خسارت های خود در روزهای آینده گل ها را با قیمت بالاتری به فروش برسانند. پاسنگی ادامه می دهد: تشخیص اینکه گل در سردخانه نگهداری شده یا از گلخانه آورده شده است حتی برای خود گل فروشان نیز قابل شناسایی نیست و به همین دلیل نمی توان از خرید و یا فروش آن جلوگیری کرد. نکته بعدی نبود یک قیمت واحد برای تزیین گل ها و دسته گل های خریداری شده است که همین مسئله باعث شده نرخ های هر گل فروشی را با تفاوت های آشکار در سطح شهر مشاهده کنیم. بر اساس اعلام اتحادیه گل فروشان، سبک هر گل‌فروش و قیمت لوازم به کار برده برای تزیین متفاوت است، به طور مثال قیمت کاغذ تزیین از ورقی هزار تا 5هزار تومان وجود دارد، به همین خاطر نرخ تزیین گل در هر گل‌فروشی بسته به درخواست مشتری متفاوت است.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس