روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

پنجشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ February 27 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مومیایی 3000 ساله ای که حرف می زند!

  • کد خبر 12734
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۱/۱۹

صداهایی از مومیایی مصری شنیده می‌شود، خب صدای چه کسی می‌تواند باشد؟ خوشبختانه فناوری چاپ سه‌بعدی امکاناتی را فراهم کرده است که سابق بر این وجود نداشتند. جدیدترین امکانی که وجود دارد این است که صدای یک مومیایی 3000 ساله مصری را از نو بازسازی کنند.

این مومیایی کیست؟

مومیایی خوش‌شانسی که دانشمندان بر روی آن دست گذاشته‌اند، کاهنی است به نام نِسیامون که ازنظر حفظ و نگهداری بسیار خوب و سالم باقی‌ مانده است. این مومیایی در سال 1854 کشف شده است و در 50 سالگی نیز درگذشته است. در بیشتر موارد فقط بافت استخوان مومیایی باقی‌ مانده است و بافت نرمی از آن حفظ نشده است، ولی مومیایی نسیامون یک استثنا است.

مومیایی که پس از 3000 سال هنوز صدایش به گوش می رسد!

این مومیایی به‌اندازه‌ای بافت نرم خود را حفظ کرده است که دانشمندان توانسته‌اند مجرای صوتی وی را به‌صورت مصنوعی بازسازی کنند و این امکان را فراهم کنند که صدای وی را در هنگامی‌که زنده بوده است از نو تولید کنند. این کار حدود 5 سال زمان برده است.

مومیایی که پس از 3000 سال هنوز صدایش به گوش می رسد!

البته هنوز دستگاهی برای بازآفرینی گفتار وجود ندارد ولی پس از به وجود آمدن پرینت سه‌بعدی دانشمندان توانستند صدایی کوتاه که چگونگی صدای کاهن را نشان می‌دهد به دست آورند. در این فرآیند از فن‌آوری‌هایی مثل سی‌تی‌اسکن نیز برای استفاده در دستگاه چاپگر استفاده شده است.

مومیایی که پس از 3000 سال هنوز صدایش به گوش می رسد!

شبیه سازی صدا چگونه انجام شده است؟

با توجه به اینکه دستگاه صوتی کیفیت صدای هر فرد را تعیین می‌کند، تصویربرداری دقیق از این دستگاه می‌تواند برای ایجاد یک صدا که نماینده صدای اصلی باشد بسیار مهم تلقی شود. جالب است بدانید در تابوت این کاهن که درواقع صدای وی ابزار اصلی‌اش برای برقراری ارتباط با خدایان و عبادت‌کنندگان بوده است، کتیبه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد او آرزو داشته است در زندگی پس از مرگ نیز صحبت کند.

مومیایی که پس از 3000 سال هنوز صدایش به گوش می رسد!

جالب است بدانید این تنها تحقیقی نیست که در آن از پرینتر سه‌ بعدی استفاده شده است، در تحقیق دیگری دانشمندان سعی کرده‌اند که با استفاده از این تکنولوژی، مدل‌هایی از گلوی ناندرتال‌ها را نیز بازسازی کنند. همچنین در سال 2016 دانشمندان در ایتالیا کاری مشابه را برای بقایای مرد یخی معروف به اوتزی انجام دادند.

مومیایی که پس از 3000 سال هنوز صدایش به گوش می رسد!

این موضوع که این صدا چقدر واقعی است هنوز در مرحله نظریه باقی‌ مانده است و مشخص نیست چقدر واقعاً به صدای مردم باستان نزدیک و شبیه است. ولی به هر حال مسئولین موزه شهر لیدز که مومیایی در آن نگهداری می‌شود، احتمالا صدای بازتولیدی را به بخش نگهداری مومیایی اضافه خواهند کرد تا هم نمایش مومیایی به واقعیت نزدیک‌تر شود و هم آرزوی کاهن نِسیامون که می‌خواسته صدایش پس از مرگ نیز شنیده شود، به واقعیت تبدیل شود.

 

 منبع: thevintagenews.com

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس