روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ June 15 , 2021
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

معاون استاندار می گوید نه تنها توسعه گلخانه ها باعث افزایش آلودگی هوا می شود بلکه گاز سوز کردن صنایع هم دردی از مشکل آلاینده ها دوا نمی کند؛

700 تن co2 ناقابل

  • کد خبر 12731
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۱/۱۸

حقیقت دردناک این گزارش این است که نسخه ای که برای نجات کشاورزی ایران و اصفهان پیچیده شده و بسیاری به آن به عنوان یک راه نجات درست و اصولی نگاه می کنند و اتفاقا طی دهه های اخیر برای توسعه و استقرار آن تلاش زیادی هم صورت گرفته، در واقع راه سریعی برای رسیدن به آلودگی هوا و تولید بیشتر دی اکسید کربن محسوب می شود.

 از کشت گلخانه ای صحبت می‌شود؛ راه نجات و میان‌بری برای مقابله با کم آبی در اصفهان و البته بیشتر نقاط ایران که درگیر خشکسالی هستند؛ اما کارشناسان حالا و پس از سال‌ها حمایت و سرمایه گذاری در کشت گلخانه ای اعلام می کنند این راهش نیست(!) اخیرا معاون اقتصادی استاندار اصفهان که اتفاقا خود شیمیدان و یکی از اساتید صاحب نظر در حوزه های دانشگاهی است، مدعی شده احداث گلخانه‌ها اگرچه مزایای بسیاری مانند کاهش مصرف آب و افزایش تولید را به دنبال دارد؛ اما عامل افزایش دی اکسیدکربن، انتشار گازهای گلخانه‌ای و گرم شدن جو زمین است بنابراین توسعه دو هزار هکتاری گلخانه‌ها در استان با اصول توسعه پایدار همخوانی ندارد. سید حسن قاضی عسگر در اولین کنفرانس بین‌المللی توسعه پایدار و سلامت روانی اجتماعی در اصفهان، گفته است،« نکات ریزی در اجرای بسیاری پروژه‌ها وجود دارد که در زمان تصمیم گیری ها به آن توجه نمی‌شود؛ اما در حین یا بعد از اجرا، مشکلات عدیده و زیان‌های بسیاری ایجاد می‌کند که همین موارد توجه به توسعه همه جانبه و پایدار را ضروری‌تر کرده است». به نظرمی رسد یکی از همین نکات ریز مورد نظر این مقام مسئول همین توسعه کشت های گلخانه ای باشد؛ راهکاری که منجر به تولید گازهای موسوم به گلخانه ای و درنتیجه گرم تر شدن زمین خواهد شد. هر چند حالا مازوت از سوخت صنایع حذف شده و گاز با مشقت بسیار هم به صنایع و هم به گلخانه ها و منازل تخصیص می یابد؛ اما همین سوخت گاز مایع هم در حال تشدید آلودگی هواست. تولید گازهای گلخانه ای که هم زمین را گرم می کند و هو جو را آلوده، راهکار درستی نیست. گازهای گلخانه‌ای شامل دی‌اکسید کربن،دی‌ نیتروژن اکسید (گاز خنده)، متان، بخار آب و ازت هستند. این گازهای آلاینده به معنی گازهای تولید شده در گلخانه ها نیستند؛ اما شبیه آنها عمل می کنند و فضای زمین را گرم کرده  و در نهایت موجب خشکسالی می شوند. کاری که حالا با توسعه گلخانه ها و سوزاندن بیشتر گاز مایع به خصوص در زمستان در اطراف اصفهان صورت می گیرد. در اصفهان سال‌هاست برای توسعه گلخانه ها هزینه‌های زیادی مصرف می شود؛ اما حالا مقام مسئولی به صراحت می گوید که این کار اشتباه و نتیجه آن به ضرر آلودگی و آب و هوای اصفهان خواهد بود. آنگونه که معاون اقتصادی استاندار گفته است، یکی از راهکارهای مدیریت مصرف آب از نگاه متخصصان توسعه کشت گلخانه‌ای است و این موضوع در نگاه اول راهکار خوبی است زیرا مصرف آب را تا ۰.۰۱ کاهش داده و بهره‌وری و تولید را افزایش می‌دهد و امروز با همین نگاه بیش از دو هزار هکتار گلخانه در استان اصفهان احداث شده است.دمای گلخانه‌ها باید ۴۰ تا ۴۵ درجه ثابت در زمستان و تابستان باشد و برای تامین این نیاز باید از سوخت گاز در زمستان‌ها استفاده کرد که نتیجه این سوزاندن گاز در گلخانه‌ها ایجاد دی اکسید کربن بیشتر و انتشار گازهای گلخانه‌ای و در نتیجه گرم شدن جو زمین خواهد بود و بر اثر این گرم شدن کاهش بارندگی و تشدید خشکسالی را شاهد خواهیم بود.معاون امور اقتصادی استاندار خاطرنشان کرد: پایین بودن قیمت گاز و سوزاندن منابع ملی و تولید بی سابقه دی اکسید کربن از عوارض گلخانه‌ها و صنعت است تا حدی که در اصفهان تنها یکی از صنایع روزانه ۷۰۰ تن co۲ تولید می‌کند و آلودگی حمل و نقل و خودروها را هم اگر در کنار طرح همزیستی گلخانه‌ها و صنعت بگذارید میزان تخریب را متوجه می‌شوید.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس