روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ July 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

سازمان مالیاتی استان، با وجود تهدیدات مبنی بر مجازات عدم نصب کارتخوان پزشکان برای آنها بسته های تشویقی در نظر گرفته است

مدارای مالیاتی با فراری ها

  • کد خبر 12690
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۱/۱۳

آمار از این موضوع حکایت دارد که همچنان بیش از نیمی از پزشکان کارتخوان نصب نکرده اند و انگار قرار نیست به زودی هم تن به قانونی دهند که نزدیک به 5 ماه از تصویب و لزوم اجرایی شدن آن می گذرد.

 درحالی که طبق قانون مالیات‌های مستقیم از ابتدای مهر ماه امسال، فعالان حوزه درمان به نصب و استفاده از سامانه فروش ملزم شدند و جریمه دو درصدی درآمد در صورت تمرد از این قانون برای‌شان درنظر گرفته شد، گویا چندان این جریمه کارساز نبوده که پزشکان نسبت به متصل شدن به این سامانه ترغیب نشده‌اند، چرا که طبق آخرین اعلام سازمان مالیاتی، طی چهار ماه اخیر و تاکنون فقط ۴۳ درصد پزشکان در سامانه پایانه فروشگاهی ثبت‌نام کرده و ۵۷ درصد باقی مانده‌اند!مانند همه کشور در اصفهان هم پزشکان تن به شفافیت مالی و همکاری با این نهاد نداده اند. پس از ارسال نامه ای به سازمان مالیاتی و برخی از تهدیدات این صنف در مورد لزوم تغییر در تعرفه ها برای شفافیت مالیاتی و البته برخی خط و نشان هایی که سازمان مالیاتی اصفهان برای پزشکان متخلف کشید و حتی دادستان وعده برخورد با متخلفان در این حوزه را داد؛ اما همچنان تعداد پزشکانی که حاضر به پرداخت مالیات نیستند بسیار زیاد است و به نظر نمی رسد این صنف که اتفاقا در شرایط اقتصادی کنونی درآمدهای بالاتری نسبت به بسیاری از اصناف دارند به این زودی تن به نصب کارتخوان و پرداخت حساب شده مالیات‌شان بدهند.
 نکته تعجب انگیز این ماجرا اما این است که سازمان مالیاتی بر خلاف برخوردهای شدیدی که وعده داده بود و البته در مورد برخی از اصناف و تولید کنندگان هم به اجرا گذاشته است نه تنها برخوردی نکرده بلکه با برگزاری جلسات و کلاس های به اصطلاح تشویقی تلاش می کند تا با پزشکان از در صلح و صفا وارد شود و در این میان خبری از جریمه و دیر کرد و تنبیهات مرتبط با فرار مالیاتی نیست، به جای آن اما بسته‌های مشوق های مالیاتی و بخشودگی و معافیت ها را برای پزشکان رونمایی کرده است. سازمان مالیاتی استان اصفهان حتی  در تفاهم نامه ای با نظام پزشکی اصفهان برای نصب و ثبت کارتخوان در سامانه مالیاتی اقدامات گام به گام را انجام داده است.
بر این اساس نظام پزشکی اصفهان در تفاهم با اداره کل مالیاتی استان؛ اقدامات لازم را  برای  نصب و ثبت کارتخوان در سامانه مالیاتی و تخصیص حداکثر بخشودگی برای جامعه پزشکی استان اصفهان انجام داده است. به نظر می رسد سازمان مالیاتی برای همراهی جامعه پزشکی نهایت همکاری و مدارا را انجام داده ، اما همچنان دغدغه فرار مالیاتی در این صنف به قوت خود باقی است این در حالی است که فرار مالیاتی یکی از مسائل و مشکلات جدی اقتصاد کشور است که هر ساله خسارت های زیادی را به لحاظ اقتصادی و اجتماعی به دنبال دارد. در وضعیتی که دولت به شدت به درآمدهای مالیاتی نیازمند است و حتی از حقوق کارمندان خود هم نمی گذرد؛ اطمینان از پرداخت مالیات پزشکان و جلوگیری از فرار مالیاتی این قشر که بعضا حقوقی معادل حقوق چند سال یک کارمند دولت را در یک ماه به دست می‌آورند، یک ضرورت است. بدون شک موفقیت در شفاف سازی مالیاتی برای پزشکان
 می تواند آزمون دشوار و مهمی باشد که سرآغاز جلوگیری از فرارهای مالیاتی در سایر اصناف هم خواهد بود. هر چند به نظر می رسد زور آزمایی پزشکان و اداره مالیاتی نمی تواند با بسته های تشویقی و تفاهم نامه هایی مشابه آنچه تاکنون انجام شده محقق شود و در نهایت الزامات قانونی و قید و بندهای بودجه ای شاید بتواند میلیاردها تومان فرار مالیاتی پزشکان را به جیب دولت بازگرداند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس