روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ July 03 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی استان، یک سوم محصولات کشاورزی در اصفهان تبدیل به ضایعات می‌شود؛

معضل ضایعات

  • کد خبر 12681
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۱/۱۲

30 میلیون تن میوه، گندم و برنج را دور می‌ریزیم،هزاران لیتر آب را هدر می دهیم، ضایعاتی که می تواند بین 16 تا 18 میلیون نفر از مردم کشور را سیر کند، راهی زباله دانی‌های شهرداری شده یا در حالتی بدتر در طبیعت سوزانده یا رها می شوند!

 این حکایت تولیدات کشاورزی کشورمان است. آمارهای جهانی می‌گویند یک سوم از تولیدات ایران دور ریز می‌شوند، به مصرف نمی رسند و یا تکنولوژی نگهداری آن وجود ندارد. اعداد و ارقامی که حتی در باور ما هم نمی گنجد آن هم در شرایط بی آبی و بحران غذایی و گرسنگی که در کل دنیا و ایران در حال پیشروی است. بر اساس آخرین آمار فائو، رتبه نخست هدر رفت ضایعات محصولات میوه و تره بار نیز به ایران اختصاص یافته است.استان اصفهان هم البته از قاعده کلی کشور عقب نمانده و بر اساس اعلام مسئولان سازمان جهاد کشاورزی،۳۰ درصد محصولات کشاورزی در استان تبدیل به ضایعات می‌شود آن هم در شرایطی که کشاورزی در استان با وجود کمبود آب شرایط دشواری را برای سایر بخش ها از جمله محیط زیست ایجاد کرده است. کارشناسان می گویند بخشی ازاین رخداد تلخ به دلیل نبود صنایع تبدیلی و ضعف در این حیطه است. منصور قماشی، مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی گفته است: ضایعات محصولات کشاورزی در سه بخش تولید، عرضه و مصرف وجود دارد و کاهش آن نیازمند برنامه‌ریزی و اقدامات جدی‌تر و گسترش واحدهای صنایع تبدیلی متعدد و متنوع است.وی حمایت از صنایع تبدیلی و غذایی را با اهمیت دانست و افزود: محصولات تبدیلی اشتغال بیشتر، ارزش افزوده بالاتر و درآمد ارزی را در پی خواهد داشت و در مجموع سبب ارتقای صنعت کشاورزی می‌شود.
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه صنایع تبدیلی افزایش کیفی محصولات را به همراه دارد، تاکید کرد: بدون کیفیت نمی‌توان انتظار خودکفایی کامل و جذب بازارهای دیگر کشورها را داشت، بنابراین هرچه توجه به این بخش بیشتر شود کشاورزی پیشرفته‌تر و با بهره وری بهتر را شاهد خواهیم بود.قماشی با بیان اینکه ۴۰۲ واحد صنایع تبدیلی با اشتغال افزون بر هشت هزار نفر در استان وجود دارد، تصریح کرد: این تعداد در طول یک سال بیش از چهار میلیون ماده کشاورزی را جذب و تبدیل می‌کنند.مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی ادامه داد: در سال جاری ۵۷۴ مجوز تاسیس واحدهای جدید صادر شد که پس از راه اندازی این مجموعه‌ها، جذب و تبدیل مواد کشاورزی به میزان سالانه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن به میزان قبلی اضافه می‌شود.بخش دیگری از دور ریزها اما حاصل نبود مدیریت و ضعف در رساندن محصولات به بازارهای هدف است؛ بلایی که امسال بر سر سیب زمینی کاران اصفهانی آمد یا طی چند سال قبل خیارکاران را متضرر کرد. در آبان ماه امسال در حالی که سیب زمینی در میادین کم و قیمت آن افزایش قابل توجهی یافته بود، قیمت پایین خرید از سیب زمینی کاران اصفهان حتی برداشت این ماده مهم خوراکی را از صرفه انداخت و سیب زمینی‌ها در زمین ماندند و نابود شدند. بخش دیگری از دور ریز مواد غذایی به شبکه مافیایی دلالی در محصولات کشاورزی هم مربوط می‌شود؛ در شرایطی که کشور نیاز به استراتژی مدون و هماهنگ برای توزیع محصولات کشاورزی دارد عده‌ای با سودجویی و صادرات یکباره برخی از اقلام عملا کشاورزان را به سمت و سوی کاشت این محصول در سال آینده هدایت می کنند و البته جهاد کشاورزی هم دراین میان نه برنامه ای و نه چشم انداز مشخصی برای هدایت کاشت کشاورزان دارد سال بعد اما محصولات روی دست کشاورز می ماند و دلالان با وجود ممنوعیت های صادراتی و یا از دست دادن بازار آن محصول به راحتی و بدون توجه به ضر ر و زیان های به جا مانده، به دنبال کالای سودده دیگری می روند و البته این محصولات کشاوری است که یا سهم حیوانات می شود و یا زباله دانی.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس