روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ July 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

اعتراض و کشمکش میان کشاورزان و نیروگاه اصفهان بر سر ساخت و سازهای غیر قانونی و برداشت آب همچنان ادامه دارد؛

استثنائاتِ اعمال قانون!

  • کد خبر 12662
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۱/۰۶

اعتراض و تجمع کشاورزان در مقابل نیروگاه اصفهان چند ماهی است که خبرساز شده است. کشاورزان نسبت به رعایت نکردن حریم رودخانه و احداث دیوار در این منطقه اعتراض دارند. نیروگاه اصفهان واقع در غرب این کلان‌شهر در حاشیه زاینده رود و دامنه تپه های محله قائمیه قرار گرفته، این واحد در جنوب غربی شهر اصفهان و در ۲ کیلومتری بزرگراه ذوب آهن، به وسعت تقریبی۷۴ هکتار واقع شده است.

خشکسالی های اخیر در اصفهان بارها موجب شده تا کشاورزان برای رسیدن به حقابه مور نیاز خود با قسمت ها و پروژه های مختلفی در استان از جمله لوله های آبرسانی به یزد و ساخت و سازهای حریم رودخانه که بخشی از آن شامل نیروگاه هم می شود درگیری داشته باشند. این موضوع اما با جریان یافتن زاینده رود اندکی کمتر شد و حالا در هفته های اخیر با خشک شدن زاینده رود باز هم این اعتراضات بالا گرفته است .کشاورزان پیش از این نیز در مهر و مرداد ماه سال جاری نسبت به اجرا نشدن حکم قضایی در مورد برداشته شدن سازه‌های غیر مجاز در کنار زاینده رود در قسمت نیروگاه اعتراض و تجمع داشتند. در اعتراض هایی که از سوی کشاورزان در مردادماه برگزار شده آنها مدعی شدند دستور قضایی که در سال ۹۶ برای آزادسازی حریم زاینده‌رود صادر شده از سوی مدیران و مسئولان مربوطه نادیده گرفته شده است.اعتراضات کشاورزان اما از آن جهت دوباره شدت گرفته که این افراد مدعی هستند با وجود وعده های مسئولان امنیتی برای اجرای مصوبات اما هیچ اقدامی تاکنون در رابطه با آزادسازی حریم زاینده رود انجام نشده  است.کشاورزان همچنین می گویند که نیروگاه نسبت به تصرف مادی «شایج» برای ساخت تصفیه خانه فاضلاب اقدام و چاه‌های زیرزمینی این منطقه را تخریب کرده است.
 با ادامه بی توجهی ها در مهر ماه هم بار دیگر کشاورزان در مقابل نیروگاه تجمع کرده و این بار اقدام به تخریب دیوارهای این مجتمع کردند. آنها در آن زمان اعلام  داشتند که با وجود اخطارهای قانونی مکرر به استناد تبصره ۴ ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب متاسفانه نیروگاه برق تاکنون توجهی نکرده و به اقدامات غیرقانونی ادامه داده است. پس از آن حالا دوباره اعتراضات از سوی این صنف نسبت به ساخت و سازهای نیروگاه بالا گرفته ولی به نظر می‌ر سد این بار اعتراضات خشن تر بوده و به تخریب بخشی از سازه های نیروگاه منجر شده است؛ اما نکته اینجاست که نیروگاه در اطلاعیه ای مدعی شده که این افراد، معترضانی منتسب به کشاورزان هستند. بر اساس اطلاعیه این سازمان نیروگاه، هیچ مخالفتی با اجرای طرح ساماندهی حاشیه رودخانه نداشته و خود در اجرای این طرح، پیش قدم بوده؛ اما ضروری است اجرای این طرح در نیروگاه با رعایت موارد و الزامات خاص اماکن و تاسیسات حساس اجرا شود: «عده ای که خود را منتسب به کشاورزان معرفی می‌کردند با ورود غیرقانونی به محوطه نیروگاه اصفهان در حاشیه زاینده رود، به بهانه اجرای طرح ساماندهی این رودخانه باعث تخریب بخشی از اموال بیت المال، محیط زیست و قطع درختان با قدمت بیش از ۳۰ ساله شدند.تاکید می شود نیروگاه، هیچ مخالفتی با اجرای طرح ساماندهی حاشیه رودخانه نداشته و خود در اجرای این طرح، پیش قدم بوده؛ اما ضروری است اجرای این طرح در نیروگاه با رعایت موارد و الزامات خاص اماکن و تاسیسات حساس اجرا شود و جزییات اجرای ساماندهی در نیروگاه که تاسیسات آن در دو سمت رودخانه قرار دارد با اجرای این طرح در زمین‌های بایر و کشاورزی متفاوت است. اما افراد مذکور، بدون تامل لازم و بدون هماهنگی با دستگاه‌های ذی‌ربط، موجبات ناامنی نیروگاه و مشکلاتی برای کشاورزان شریف و زحمتکش را فراهم کردند.این افراد به باغ های شخصی همجوار نیروگاه که در حریم و بستر رودخانه است، آسیبی نرسانده و فقط متعرض نیروگاه شده اند. این در حالی است که در بیش از ۵۰ سالی که از احداث نیروگاه می گذرد، کشاورزان همواره از مسیر رودخانه و مادی موجود در محوطه نیروگاه، رفت و آمد داشته و از عبور آب اطمینان یافته اند.یادآور می شود طرح ساماندهی در محدوده نیروگاه آماده شده و در کمیته مهندسی رودخانه شرکت آب منطقه ای به تایید رسیده و پس از تایید نهایی جزییات آن در اسرع وقت اجرا و دغدغه اصلی کشاورزان عزیز که تامین و عبور آب بدون تلفات است، به صورت کامل برطرف خواهد شد». 
با وجود وعده های چندین ساله اما این بیانیه نشان می دهد کشاورزان برای رسیدن به حق خود باید چند سال دیگر هم چشم انتظار باقی بمانند تا شاید قانونی که بی اغماض و چشم پوشی برای برخی از ساخت و سازهای غیر قانونی در حریم زاینده رود برای مردم عادی اجرایی شده، برای بخشی از دولت که خود مدعی حفاظت از منابع آبی هم هست اجرایی شود .
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس