روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ July 03 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

استاندار خواستار سرمایه گذاری بانک ها در پروژه های نیمه تمام استان شد؛

یک درخواست دوستانه

  • کد خبر 12631
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۱/۰۲

بیش از سه هزار طرح نیمه تمام در اصفهان روی دست دولت مانده است، نه بودجه‌ای برای اتمام آنها اختصاص می یابد و نه سرمایه گذاران راضی به سرمایه گذاری روی این طرح ها هستند.

سرمایه گریزی؛ حاصل سال‌ها سخت گیری ها و ایرادات و اعمال سلیقه های مدیران دولتی است؛ همان‌ها که حالا برای اتمام پروژه های روی زمین مانده استان چشم به راه اعتبارات دولتی و شاید بخش خصوصی هستند. در همین زمینه نعمت‌ا... اکبری در خصوص سهم اصفهان از طرح‌های نیمه تمام دولتی می گوید: در حال حاضر در کشور ۵ هزار طرح ملی و ۶۵ هزار طرح استانی نیمه تمام وجود دارد که سهم استان اصفهان برابر با ۳ هزار طرح است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان در ادامه افزود: اتفاق مثبتی که در سال گذشته رخ داد، تدوین پیوست واگذاری‌های این طرح‌ها در لایحه بودجه بود و استان اصفهان نیز از جمله اولین استان‌هایی بود که این پیوست را آماده کرد و با دسته‌بندی طرح‌های قابل‌واگذاری، فرآیند این سیاست را در استان سرعت بخشید.وی همچنین تصریح کرد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان با استفاده از ظرفیت ایجاد شده در تبصره ۱۹ لایحه بودجه، بخش خصوصی را پای کار آورد تا بتواند از  ظرفیت این بخش، در تسریع فرآیند توسعه استان بهره بگیرد. اکبری خاطرنشان کرد: در همین مدت چند ماه طی مذاکراتی که با بخش خصوصی انجام شد و با تسهیلاتی که استانداری اصفهان و سایر دستگاه‌های مرتبط ایجاد کردند، طرح‌هایی در بخش ورزش و جوانان به بخش خصوصی واگذار شد و هم اکنون فرآیند تکمیل آن‌ها در حال انجام است. استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در حالی از سوی استانداری در حال پیگیری است که استاندار در ماه های اخیر به شدت بانک ها را برای همکاری با این بخش ها به خصوص در زمینه های تولید و صنعت تحت فشار قرار داده و حتی کار به تهدید و خط و نشان کشیدن برای بانک های متخلف هم رسید. البته رضایی دست یاری به سوی بانک ملت دراز کرده و از آنها خواسته در یکی دو طرح نیمه کار اما مهمی که دولت ظاهرا بنا ندارد بودجه ای به آن اختصاص دهد، مشارکت کنند. طرح های استراتژیک و مهم استان اصفهان که سال‌ها فقط وعده آن را داده اند؛ اما پیشرفتی نداشته است. به تازگی استاندار اصفهان در دیدار با مدیر عامل بانک ملت خواستار کمک و حمایت سیستم بانکی کشور از سرمایه گذاران به خصوص در طرح های انتقال آب و پروژه های ریلی استان شد.عباس رضایی اظهار کرد: با وجودی که اصفهان بزرگ‌ترین استان صنعتی کشور است؛اما به دلیل تفکر برخورداری و نصف جهان بودن این شهر همواره در ابعاد مالی و تخصیص بودجه مورد کم لطفی قرار می گیرد.وی خواستار سرمایه گذاری بانک ملت در استان اصفهان شد و گفت: بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین معضل اصفهان، موضوع آب است که حل آن درخواست تمام مردم استان است.
رضایی، به دو طرح مهم آبی اصفهان اشاره کرد و توضیح داد: طرح بهشت آباد به طول ٦٥ کیلومتر اکنون دارای مجوز بوده و مطابق ماده ٢٣ قانون و تبصره ١٩ از شورای عالی اقتصاد، به دنبال جذب سرمایه‌گذار برای احداث است. وی همچنین به پروژه قطار سریع السیر اصفهان- تهران اشاره کرد و گفت: با راه اندازی این قطار با سرعت ۳۲۰ کیلومتر، مسیر اصفهان- تهران به مدت یک ساعت و ۲۰ دقیقه طی خواهد شد.رضایی با بیان اینکه در حال حاضر چینی‌ها برای این طرح ۱۳.۶ میلیارد یوآن سرمایه گذاری کرده و خط ال سی آن باز شده است، اظهار کرد: قرارگاه خاتم الانبیا(ص) با هفت پیمانکار در حال کار کردن  روی این پروژه است و ۸۵ درصد زیرسازی پروژه قطار سریع السیر اصفهان- تهران انجام شده است؛ اما برای سال آینده نیاز به سرمایه گذاری دارد. این سخنان در حالی بیان می شود که به نظر نمی رسد با توجه به موانع زیاد سرمایه گذاری در اصفهان فعلا جذب سرمایه ای برای پروژه های بر زمین مانده در استان صورت بگیرد مگر آنکه تحولات در بدنه مدیریتی و تفکر سازمانی در استان آنقدر تغییر بکندکه سرمایه‌ گذارها بار دیگر با اصفهان آشتی کنند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس