روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ July 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس اعلام دبیر انجمن صنایع لبنی استان اصفهان نمونه آفلاتوکسین در شیرهای اصفهان تایید نشده است؛

ضربه آفلاتوکسین به اقتصاد بی رمق لبنیات

  • کد خبر 12608
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۰/۲۹

آفلاتوکسین حالا پس از وایتکس و روغن پالم، چالش جدید صنایع لبنی ایران شده است. بدون شک تا مدت ها تاییدها و تکذیب های وجود یا عدم وجود این سم کشنده در لبنیات تولید پاستوریزه کشور ادامه خواهد داشت و در نهایت باز هم به سرنوشت سایر ادعاهای مشابه تبدیل شده و بدون پاسخ مشخصی لابه لای اخبار و شایعات دیگری گم می شود.

وجود آفلاتوکسین در شیر گاو پدیده تازه ای نیست، بارها کارشناسان بهداشتی در مورد استفاده از شیرهای فله ای و محصولات غیر پاستوریزه که می تواند حاوی مقادیر بالایی از این سم باشد، هشدار داده اند. حتی چندی پیش هم اعلام شد به دلیل گران شدن خوراک دامی و برخی محدودیت های وارداتی، اضافه شدن نان های خشک و برخی دیگر از اقلام غیر مجاز به سبد خوراکی های دامداری ها می تواند ورود این سم به شیرها را افزایش دهد؛ اما آنچه موجب حساسیت افکار عمومی نسبت به آفلاتوکسین شد، هشدار یک کارشناس از رسانه ملی بود؛ همان رسانه ای که تا همین چند وقت پیش تبلیغاتش در مورد یک صنعت لبنی خاص و تبلیغات برای شیرهای پاستوریزه آن همه را کلافه کرده بود و حالا همین رسانه اعلام کرده که شیرهای پاستوریزه سمی هستند. هر چند مردم به اخبار  رسانه ملی چندان اعتمادی ندارند؛ اما هنوز هم تعداد بسیار زیادی همین رسانه را مرجعی برای قبول یا رد فرضیه های بهداشتی می دانند. این در حالی است که طی دو سال اخیر به دلیل گرانی شیر و برخی از تبلیغات منفی، لبنیات در حال حذف شدن از سبد غذایی مردم قرار دارد و حالا به نظر می رسد اظهارات تایید نشده این کارشناس هم تیر آخر را به باورهای عمومی در مورد لبنیات داخلی بزند؛ صنایعی که در شهرهای بزرگ سهم زیادی از اشتغال‌زایی را دارند و حالا با این اظهارات که تقریبا همه آن را رد کرده اند در آستانه یک بحران تمام عیار قرار خواهند داشت.آنگونه که  دبیر انجمن صنایع لبنی استان اصفهان اعلام کرد است، صحبت های یک کارشناس در صدا و سیما و تایید مجری جوان آن برنامه و تاکید بر اینکه مردم شیر خریداری نکنند، موجب ضرر میلیاردی به سرمایه‌های کارخانجات صنایع لبنی کشور می شود.وی با بیان مثالی، گفت: به طور قطع بیماری وبا در کشور و دنیا وجود دارد؛ اما اگر چند نمونه پیدا شد که نمی توان به بقیه جمعیت هم تعمیم دهیم.هومان امیری  با بیان اینکه در وجود سم آفلاتوکسین در برخی مواد غذایی شکی نیست، توضیح داد: آفلاتوکسین یک نوع قارچ در نان های خشک شده کپک زده و یا خوراک آلوده دام و ... است.
مدیر عامل اتحادیه صنایع لبنی پاستوریزه اصفهان با بیان اینکه در فرآیند پاستوریزه شدن شیر تمام بیماری های شناخته شده بین انسان و دام به غیر از آفلاتوکسین از بین می رود، اظهار کرد: اگر در کارخانجات شیر موردی از سم آفلاتوکسین پیدا شود، مرجع بررسی آن معاونت غذا و دارو و استاندارد است که در آزمایشگاه های مجهز در اصفهان، شیراز و تهران این نمونه گیری انجام می شود و در صورت مثبت بودن با آن برخورد می شود.وی با بیان اینکه تنها وجود سم آفلاتوکسین را در تمام دنیا تایید می کنم، گفت: این تایید به معنای وجود سم آفلاتوکسین در شیر نیست؛ اما اگر احساس می شود چنین سمی وجود دارد اداره استاندارد و معاونت غذا و دارو باید تایید کنند نه یک کارشناس در صدا و سیما.وی گفت: کارشناسان استاندارد و غذا و دارو به صورت دوره‌ای با مراجعه به کارخانجات صنایع لبنی آزمایشات مختلفی از جمله آفلاتوکسین را انجام می دهند و حتی تشخیص وجود سم آفلاتوکسین با خود کارخانجات هم نیست.
مدیر عامل اتحادیه صنایع لبنی پاستوریزه اصفهان با بیان اینکه آزمایشات مربوطه به صورت دوره ای توسط اداره استاندارد، بهداشت و سازمان غذا و دارو انجام می شود، تصریح کرد: تا این لحظه موردی از وجود سم آفلاتوکسین در ۲۵ کارخانه صنایع لبنی اصفهان گزارش نشده و هیچ کارخانه ای به این دلیل تعطیل نشده است. این سخنان در حالی مطرح شده که اداره استاندارد به عنوان یکی از متولیان اصلی کنترل فرآورده های تولید شده در کارخانه های لبنی هم وجود آفلاتوکسین و تعطیلی خطوط تولید لبنیات در اصفهان در این رابطه را رد کرده است.  مدیر کل استاندارد استان اصفهان با اشاره به اینکه اداره استاندارد هر چند ماه یک بار به صورت دوره ای و سرزده نمونه برداری های مربوط به مواد غذایی به خصوص سم آفلاتوکسین را انجام می دهد، تصریح کرد: در صورت وجود مشکل براساس نتیجه آزمون با آن واحد تولیدی برخورد می کنیم، اما تا امروز در اصفهان با مورد آفلاتوکسین برخورد نکرده ایم.
غلامحسین شفیعی تاکید کرد: در آخرین نمونه برداری های مربوط به سم آفلاتوکسین از ۳۵ واحد تولیدی شیر و صنایع لبنی اصفهان، این واحدها هیچ مشکلی نداشتند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس