روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ July 05 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

چرا با وجود مشکلات تولید کنندگان و صنعت در استان اصفهان و رشد منفی اقتصادی، بیکاری در کشور و به خصوص استان اصفهان کاهش یافته است؟

آن روی سکه آمارها

  • کد خبر 12589
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۰/۲۷

موج کاهش بیکاری به اصفهان هم سرایت کرده و این استان که همواره در نرخ رشد بیکاری صدر نشین استان های کشور بوده، اکنون نه تنها با کاهش بیکاری بلکه با رشد موج اشتغال هم روبه رو شده است.

جایگاه اصفهان در بین استان‌های کشور در زمینه نرخ بیکاری در پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته و همچنین تابستان امسال بهبود یافت و از رتبه هفتم به پانزدهم رسید.میانگین نرخ بیکاری در کشور در پاییز امسال ۱۰.۶ درصد و در مدت مشابه سال گذشته ۱۱.۸ درصد اعلام شده است.کمترین نرخ بیکاری در پاییز امسال متعلق به استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی به ترتیب با ۵.۴ و ۶.۳ درصد و بیشترین نرخ بیکاری مربوط به کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری به ترتیب با ۱۶.۳ و ۱۶.۱ درصد است.همچنین نرخ بیکاری استان اصفهان در تابستان امسال ۱۰.۳ درصد بود که رتبه سیزدهم را در بین سایر استان‌ها داشت.بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ مشارکت اقتصادی در استان اصفهان در پاییز امسال ۴۶.۱ درصد است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۷ درصد کاهش داشت.
نسبت اشتغال نیز در این استان در پاییز امسال ۴۱.۱ درصد اعلام شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۰.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد؛ اما سوال اصلی این است که چرا علی رغم منفی بودن شاخص های اقتصادی و رشد منفی اقتصاد، بیکاری در کشور کاهش یافته است؟ بر اساس اعلام رییس گروه آمارهای ثبتی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اصفهان، یکی از دلایل کاهش نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال در این استان نسبت به گذشته، افزایش جمعیت در سن کار است.سید علی قرشی نوش‌آبادی افزود: مرکز آمار ایران امسال، افراد ۱۵ سال و بالاتر را به عنوان جمعیت در سن کار در نظر گرفته است که این جمعیت در استان اصفهان حدود چهار میلیون نفر ارزیابی می‌شود.
وی نرخ بیکاری را شامل نسبت جمعیت بیکار به جمعیت فعال (شاغل و بیکار) اعلام و خاطرنشان کرد: هنوز جزییات اشتغال در بخش‌های کشاورزی، خدمات و صنعت به استان‌ها اعلام نشده هرچند به نظر می‌آید که جاری بودن رودخانه زاینده‌رود در کاهش نرخ بیکاری استان، موثر بوده است.این کارشناس به آمار تابستان امسال اشاره و اضافه کرد: در این فصل میزان اشتغال در بخش کشاورزی ۱۲.۵ درصد بود که نسبت به تابستان سال گذشته ۱.۶ درصد افزایش یافت. کارشناسان از دیگر علل کاهش بیکاری در کشور را رفتن جمعیت بیکار به سمت و سوی کسب و کارهای پایین تر از حد انتظارشان می دانند. فرضیه ای که در این زمینه می‌تواند مطرح باشد اینکه به‌دلیل شرایط تورمی و رشد هزینه‌ها، افراد ناچار به پذیرش شغل‌هایی شده‌اند که پیش‌تر حاضر به پذیرش آن نبوده‌اند و در حقیقت، بخشی از جمعیت جوان و تحصیلکرده، به این دلیل جذب بازار کار شده‌اند.
فرضیه دیگر این است که رونق گرفتن کسب وکارهای اینترنتی به کمک دولت آمده تا هر فردی که حتی یک ساعت را در این فضا اشتغال دارد و اندک درآمدی از آن کسب می کند را به عنوان یک شاغل از لیست بیکاران خط بزند؛ اما همچنان خبری از درآمدهای پایدار به خصوص در میان قشر تحصیلکرده وجود ندارد، در واقع سهم 50 درصدی بخش خدمات در اشتغال‌زايی صحتی بر اين ادعاست که افزايش ضريب نفوذ اينترنت و موبايل و رونق استارت‌آپ‌ها باعث شده تا برای بهبود اشتغال، دولت به اعداد و ارقام دلخواه خود دسترسی پيدا کند. در رابطه با سهم اشتغال ناقص جمعيت 15ساله و بيشتر، آمار از اين حکايت دارد که در پاييز 1398، 6/10 درصد جمعيت شاغل، ‌ به دلايل اقتصادی (فصل غيرکاری، رکود کاری، پيدا نکردن کار با ساعت بيشتر و…) کمتر از 44 ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند.اين در حالی است که 5/36 درصد از شاغلان 15ساله و بيشتر، 49 ساعت و بيشتر در هفته کار کرده‌اند. اين موضوع گويای آن است که بيشتر اشتغال ايجادشده مربوط به کارهای ثابت و مستمر است و درمجموع کمتر از 11 درصد شاغلان، شغل ناقص دارند.
 می توان ادعا کرد، آنگونه که آمار ادعا می کنند «بیکاری» در کشور و به خصوص در استان اصفهان چندان مهار نشده است بلکه وجود زاینده رود و اشتغال به واسطه آن و البته سایر شاخص های بعضا دستکاری شده فعلا بیکاری را کنترل کرده است؛ اما نمی توان امیدی به این روند کاهشی در فصل ها و ماه های آینده داشت.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس