روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ July 05 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

با کشف یکی از بزرگ ترین محموله های ماینر در اصفهان به نظر می رسد هشدار کارشناسان این صنعت مبنی بر استقرار این دستگاه ها در منازل مسکونی در حال محقق شدن است؛

کوچ ماینرها به منازل مسکونی

  • کد خبر 12578
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۰/۲۵

به تازگی خبر توقیف153 دستگاه ماینر قاچاق به ارزش 12 میلیارد ریال در یک ساختمان مسکونی در اصفهان توسط نیروی انتظامی رسانه ای شد.

 این اولین بار نیست که دستگاه های استخراج رمز ارز بیت کویین در اصفهان کشف و ضبط می شود؛ اتفاقی که نه تنها در اصفهان بلکه در سراسر کشور در حال رخ دادن است. اینکه ماینرها در مناطق صنعتی و کارگاه های متروکه در حال انتقال به بخش های مسکونی و منزل های شخصی هستند، موضوعی است که کارشناسان پیش از این نیز در مورد برخوردهای ضربتی و سختگیری ها و عدم قانون های حمایت از ماینرها  در مورد آن هشدار داده بودند. هر چند در منازل مسکونی نمی‌توان حجم زیادی از بیت کویین را استخراج کرد چرا که دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال، آلودگی صوتی فن‌ها و گرمای متصاعد شده از آن را در پی دارد؛ اما کارشناسان این صنعت می گویند روندی که اکنون در پیش گرفته شده است به این ختم می‌شود که ماینرهای کوچک، پنهانی چند دستگاه ماینر قاچاق بخرند و با هر ترفندی که شده به صورت غیرقانونی دستگاهای خودشان را فعال کنند.
با این روند دیگر ماینینگ در یک یا چند جای خاص متمرکز نخواهد بود و مصرف تمام کشور بالا می‌رود.
 آن زمان شناسایی دستگاه‌ها و واحدهایی که ماین می‌کنند به هیچ عنوان ساده نخواهد بود. دیگر نمی توانیم روی فلان نقطه دست بگذاریم و مثلا یک مگاوات از برقش کم کنیم و به نظر می رسد این مسئله هر روز در حال رشد است. به تازگی خبرهایی از کشف دستگاه های رمز ارز در سراسر کشور شنیده می شود،این موضوع نشان می دهد که ماینرها قصد ندارند به شیوه های قانونی در کشور بیت کویین استخراج کنند به همین دلیل منازل مسکونی را برای این عمل انتخاب کرده اند، نقاطی که کمتر زیر ذره بین کارشناسان است و البته می تواند با یک یا دو دستگاه و سرمایه کمتر اما مطمئن تر به این کار پرداخت . گسترش استفاده از ماینرها در منازل مسکونی حالا کارشناسان صنعت برق کشور را هم نگران کرده است.
 دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال بسیار پرقدرت هستند و برق زیادی مصرف می‌کنند. گسترش استفاده از آن‌ها در منازل باعث افزایش شدید مصرف برق کشور و همچنین افزایش خطر آتش‌سوزی می‌شود.اگر چه به دلیل آمپر پایین برق منازل مسکونی،‌ فقط می‌توان تعدادی انگشت شماری دستگاه در خانه راه‌اندازی کرد؛ اما در مقیاس بزرگ، نصب شدن حتی یک دستگاه استخراج در هر خانه، تا حد بسیار زیادی باعث بالا رفتن مصرف برق کشور می‌شود.
 تابستان امسال ماینرها روزهای خوبی سپری نکردند و دوران اوج و طلایی استخراج ارز مجازی در ایران با هوشیاری نسبت به عواقب استفاده از این دستگاه ها بالا رفت. در نهایت دولت ماینرها را مجبور به استفاده از برق با تعرفه ارز صادراتی کرد؛ اما این اقدامات هم نتوانست روند تخلف را در کشور متوقف کند. این مسئله را می توان از لابه لای خبرهای کشف و ضبط دستگاه های استخراج بیت کویینی فهمید که تقریبا هر روز در کشور مخابره می‌شود. از سوی دیگر با آگاهی جامعه نسبت به درآمد سازی در این کار علاقه و توجه مردم نسبت به این موضوع جلب شده و هر روز تعداد بیشتری از افراد درخواست خرید دستگاه های رمز ارز را دارند. این مسئله در نهایت موجب می شود که افراد نسبت به نصب این دستگاه ها در منازل مسکونی اقدام کنند  تا هم از تعرفه های بالاتر برق قانونی خلاص شوند و هم درآمدی هر چند اندک نصیب آنها شود.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس