روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ April 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

وضعیت وخیم سیل‌زدگان در سیستان و بلوچستان تیم‌های امدادی از سراسر کشور را به این منطقه رهسپار کرده است؛

اصفهانی‌ها راهی شدند

  • کد خبر 12570
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۰/۲۴

وضعیت در سیستان و بلوچستان حتی از آن چیزی که در عکس‌ها و فیلم‌ها دیده می‌شود هم وخیم‌تر است.

 حجم بارشی که انتظار می‌رفت  طی یک‌سال در سیستان و بلوچستان ببارد، دو روزه بر زمین فروریخت. این ارزیابی مسئولان مدیریت بحران سیستان و بلوچستان از کمیت بارش‌هایی است که مناطق کویری و دچار خشکسالی 20 ساله را از شامگاه پنجشنبه 19 دی ماه تا روز یکشنبه 22 دی تحت تاثیر قرار داده است. رویدادی که یکی از بحرانی‌ترین اتفاقات ده‌های اخیر در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و برخی دیگر از مناطق جنوبی کشور را رقم زد.
 منابع رسمی اعلام کرده‌اند بر اثر سیل سیستان و بلوچستان کلیه راه‌های مواصلاتی بسته شده و سیلاب کل منطقه دشتیاری، رودکی، پیرسهراب و شهرستان کنارک و بخش زرآب را گرفته  و آب، برق و تلفن روستاهای در این منطقه قطع شده است. آمارهای اولیه نشان می‌دهد ۱۳ شهرستان این استان از جمله ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان، زاهدان، سرباز، سراوان، سیب و سوارن، فنوج، کنارک، میرجاوه، نیکشهر و هیرمند از سیل متاثر شده و از عصر روز جمعه تا کنون ۳۵۰ راه مواصلاتی در اثر سیل به صورت کامل قطع و از بین رفتند و ۱۲۰ روستا نیز با قطع برق مواجه شدند. براساس گزارش‌های اولیه سیل ۶۵۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرده است.
 وضعیت بیشتر از آن جهت وخیم شده که در روزهای ابتدایی جاری شدن سیل در این استان، همه در شوک سانحه هواپیما بودند و به همین دلیل و برخی دیگر از جمله عملکرد ضعیف نیروهای هلال احمر ، وضعیت در برخی از شهرستان های این منطقه در آستانه بحران تمام عیار انسانی قرار گرفته است؛ اما طی دو روز اخیر بسیج افکار عمومی و موج به راه افتاده در حمایت از مردم این منطقه حالا دولت و نیروهای امدادی را برای رسیدگی به امور سیستانی‌ها به خط کرده است. اصفهان هم به عنوان یکی از اصلی‌ترین خط شکنان امدادی و کمک رسانی در کشور  تیم‌های خود را به این منطقه فرستاده است. بر اساس اعلام مدیریت بحران استانداری اصفهان، ۴ تیم امدادی از اصفهان برای کمک به سیل زدگان جنوب شرق کشور اعزام شده‌اند. منصور شیشه فروش اظهار کرد: به دنبال پیام رهبر انقلاب مبنی بر یاری رسانی به هموطنان گرفتار در سیل استان سیستان و بلوچستان و جنوب شرق کشور، چهار تیم امدادی و تجهیزات کنترل سیلاب از اصفهان به منطقه اعزام شدند. وی افزود: هم استانی‌ها و شهروندان می‌توانند کمک‌های نقدی را با شماره گیری کد دستوری#54*112*یا از طریق شماره حساب ۵۲۶۳۶۳۶۳۵۳ هلال احمر سیستان و بلوچستان نزد بانک ملت شعبه امام علی (ع) به نام سیل زدگان واریز کنند. مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان اضافه کرد: شهروندان همچنین می‌توانند کمک‌های غیرنقدی شامل پوشاک و پتوی نو، اقلام غذایی تاریخ دار و کنسرو شده، لوازم شوینده، گرمایشی و بهداشتی و آب معدنی را به شعب جمعیت هلال احمر در سراسر استان اصفهان تحویل دهند. اصفهانی‌ها در واقعه سیل اخیر در لرستان و خوزستان هم کارنامه درخشانی داشتند. استان اصفهان بیشترین میزان کمک‌های نقدی و غیر نقدی را به مناطق سیل زده داشت و بازسازی و راه اندازی تجهیزات شهری این مناطق به دست بسیاری از امدادگران اصفهانی در بسیج و سایر نهادهای امدادی استان صورت گرفت. حالا این موفقیت، اصفهانی‌ها را راهی سیستان کرده تا مدیریت بخشی از کمک‌ها و راه اندازی دوباره تجهیزات به آنها سپرده شود.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس