روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ July 05 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

با وجود اینکه رییس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی درخواست شرایط ویژه را کرده، مدیر کل میراث فرهنگی اصفهان می‌گوید همه چیز خوب و آرام است؛

موج کنسلی‌ها روی خط گردشگری

  • کد خبر 12562
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۰/۲۳

نگرانی از آینده کار آژانس‌ها و چشم انداز اقتصادی آنها با وجود اتفاقات رخ داده، افزایش یافته است. در اصفهان، تورگردانان خبر از کنسل شدن گسترده تورهای خارجی می‌دهند.

نگرانی از آینده کار آژانس‌ها و چشم انداز اقتصادی آنها با وجود اتفاقات رخ داده، افزایش یافته است. در اصفهان، تورگردانان خبر از کنسل شدن گسترده تورهای خارجی می‌دهند. این موضوع به خصوص با هشدارهای برخی از کشورهای اروپایی و جوسازی‌های روانی علیه ایران موجی از ایران هراسی را به راه انداخته که می تواند ضربه سنگینی به اقتصاد گردشگری کشور و به خصوص استان اصفهان واردکند. ایران آماده می‌شد تا در بهمن ماه، پذیرای موج گردشگران چینی باشد؛ اتفاقی که چند ماهی است برای آن برنامه ریزی می‌شود؛ اما با اتفاقات پیش آمده مشخص نیست که چه سرانجامی در انتظار باشد.
 امنیت، یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای مورد توجه گردشگران در ایران اعلام شده است. هر چند رتبه ما در زیرساخت‌های گردشگری و برخی دیگر از فاکتورهای مهم چندان خوب نبوده؛ اما طی سال‌های اخیر ایران همواره کشوری امن برای گردشگران معرفی شده و همین مسئله موجب شده تا با وجود تحریم‌ها و همه مشکلات همچنان گردشگران خارجی مشتاق دیدار از ایران باشند. حالا به نظر می‌رسد تنش‌های دو هفته اخیر ، بهانه خوبی به دست رقبای ایران داده تا همین اندک گردشگر خارجی را هم از چرخه اقتصادی ایران حذف کنند؛ هر چند مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان هرگونه شایعه درباره توقف یا کندی فعالیت آژانس‌های گردشگری خارجی را رده کرده و گفته است فعالیت این دفاتر همچنان پابرجاست؛ اما رییس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران طی نامه‌ای به علی‌اصغر مونسان ، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخواست کرد: شرایط «فورس ماژور» اعلام شود. این درخواست به دنبال تعلیق و لغو پروازهای برخی شرکت‌های هواپیمایی از جمله لوفت‌هانزای آلمان و شرکت‌های تابعه که شامل اتریش، سوئیس و بروکسل می‌شود،صورت گرفته است. آژانس امنیت هوایی به عنوان یک نهاد تخصصی تحت نظر اتحادیه اروپا که در زمینه ایمنی هوانوردی غیرنظامی و مسافربری به وضع و اعمال قوانین و مقررات می‌پردازد،  در بیانیه‌ای به تمام شرکت‌های هواپیمایی اروپایی هشدار داد: تا اطلاع ثانوی بر فراز آسمان ایران پرواز نکنند. در این شرایط برخی مسافران از جمله آن‌ها که از قبل بلیت این شرکت‌های هواپیمایی را تهیه کرده بودند، بلاتکیلف و سرگردان هستند.
همچنین وزارت امور خارجه در برخی کشورها به شهروندان‌شان برای سفر به ایران هشدار و اخطارهایی داده‌اند که سبب انصراف گردشگران از سفر ایران شده است. رییس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران از وزیر خواسته است تا به منظور جلوگیری از خسارات احتمالی دفاتر و آژانس‌های فعال در حوزه تورهای ورودی، هماهنگی‌های لازم را با نهادهای ذی‌ربط و به خصوص جامعه آژانس‌های فعال در حوزه تورهای ورودی، نهادهای ذی‌ربط و جامعه هتل‌داران برای همکاری در لحظات «فورس ماژور» مبذول کنند.
 شرایط «فورس ماژور» یا «فوق‌العاده» زمانی تعیین می‌شود که پروازها و هتل‌ها طی یک وضعیت ویژه همچون تهدیدات امنیتی، شرایط جوی و یا اعمال محدودیت و یا ممنوعیت از سوی دولت‌ها برای سفر به مناطقی خاص، خارج از اراده مسافر کنسل می‌شوند. در صورت اعلام رسمی این وضعیت، هیچ یک از هتل‌ها و آژانس‌ها مجاز نیستند از مردم پولی بابت کنسلی اقامتگاه و پرواز، کسر و یا آن‌ها را مشمول جریمه کنند. این در حالی است که همچنان مسئولان میراث فرهنگی اعلام کرده‌اند کماکان فضای تبادل گردشگران خارجی در استان صورت می‌گیرد و هیچ مشکلی در این رابطه وجود ندارد و تاکنون ممنوعیت پروازی به آژانس‌های گردشگری استان اعلام نشده است.
آژانس‌ها نگران فروش‌های نوروزی خود هم هستند؛ در شرایطی که بسیاری از فعالان این صنف در حال بازاریابی و برنامه ریزی برای تورهای خارجی در ایام تعطیلات نوروز بودند، رخدادهای اخیر مشتریان تورهای خارجی را در مورد رزرو و یا خرید این مدل از سفرها بسیار مردد کرده است. آژانس‌هایی که در این سال‌ها با مشکلات مالی و ساختاری زیاد کنار آمده‌اند حالا باید راه چاره‌ای برای
 بازگشت آرامش و اطمینان به فضای گردشگری کشور هم پیدا کنند؛موضوعی که حتما باید با حمایت دولت و بازگرداندن اعتماد دوباره خارجی صورت گیرد.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس