روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ July 05 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بانک‌ها، اجرای دستور کاهش شعب خود را از شهرستان‌ها شروع کرده‌اند و این موضوع نارضایتی‌هایی را در برخی از شهرستان‌های اصفهان ایجاد کرده است؛

زورآزمایی شعب در شهرهای کوچک

  • کد خبر 12554
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۰/۲۲

اصفهان پس از تهران دارای بیشترین تعداد شعب بانکی در کشور محسوب می‌شود. سپرده‌های مردم هم پس از تهران در اصفهان بیشتر از همه جای کشور اعلام شده، پس بانکداری امروز در استان اصفهان کسب و کار به صرفه‌ای است؛ اما در شرایطی که بانک‌ها برای کاهش شعب خود در سراسر کشور و به خصوص در استان اصفهان تحت فشار هستند، سیاست‌های اجرا شده توسط این نهادهای مالی مشکلاتی را برای ساکنان شهرستان‌ها و شهرهای کوچک در استان اصفهان ایجاد کرده است.

دولت و بانک مرکزی فشارها برای تعطیلی شعب و استفاده از سرمایه‌های غیر مالی بانک‌ها را به خصوص با کاهش نقدینگی در گردش کشور افزایش داده‌اند. شبکه بانکی کشور باید تا آخر امسال حداقل ده هزار شعبه خود را تعطیل کند؛اما اینکه آیا این نهادهای مالی حاضر به واگذاری بازار به رقبا و کم کردن شعب خود در شهرهای بزرگ که سودآوری زیادی برای آنها دارد، هستند سوال اساسی است که با بررسی های اجمالی می‌توان راه حل زیرکانه بانک‌ها را برای حل این الزام قانونی پیدا کرد.
بانک‌ها در حال تعطیلی شعب خود در شهرهای کوچک هستند، این در حالی است که بیشترین تراکم شعب بانکی در مراکز استان‌هاست.فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در سال گذشته تاکید کرده بود  تعداد شعب بانکی با در نظر گرفتن نیازها و ملاحظات منطقه‌ای کاهش می‌یابد. وی با بیان اینکه برنامه جدی برای کاهش شعب داریم؛ اما باید در این زمینه نیازمندی‌ها و ملاحظات منطقه‌ای را در نظر بگیریم، اظهار کرد: در مورد شعب بانکی، لزوما «کاهش» موضوعیت ندارد و ممکن است در برخی نقاط، ایجاد شعب جدید، کارکرد اقتصادی و اجتماعی داشته باشد؛ اما در مجموع تعداد شعب کاهش پیدا خواهد کرد.
این مسئله اما ظاهرا در برخی از شهرستان‌های اصفهان از جمله شهرضا مشکلات زیادی را به وجود آورده است.
 سمیه محمودی، نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس با انتقاد از تعطیل کردن شعب بانک‌ها در شهرستان شهرضا گفت: تعطیلی چندین شعبه بانک در شهرضا مسائلی را ایجاد کرده و سبب نارضایتی مردم شده است.
نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس با بیان این‌که تعطیلی شعب بانک‌ها باید در شهرضا متوقف شود، افزود: تعطیلی بانک‌ها با توجه به تراکم و مسیرها با هم همخوانی ندارد و اگر هماهنگی با مسئولان شهرستان انجام می‌شد، می‌توانستیم طور دیگر برنامه‌ریزی کنیم.
 این اعتراض در برخی دیگر از شهرستان‌های کشور از جمله بروجن، برخی از شهرهای کرمانشاه و سبزوار هم صورت گرفته است. در حالی که بانک‌های خصوصی در شهرهای بزرگ بیشتر فعالیت می‌کنند و بانک‌های دولتی شعبه‌های بیشتری در شهرستان‌ها دارند حال برای اینکه دولتی‌ها بازی را به خصوصی‌ها واگذار نکنند به جای تعطیلی شعب خود در مراکز استان‌ها در حال کاهش شعبه‌های خود در شهرهای کوچک هستند. استفاده از ابزارهای الکترونیکی دراین مناطق کمتر از شهرهای بزرگ است و احتیاج به شعب بیشتر احساس می‌شود؛ اما آنچه مشخص است بانک‌ها همچنان اولویت اصلی‌شان سودآوری است که نمی‌توانند در شهرهای کوچک به آن برسند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس