روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹ September 26 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

طی روزهای اخیر تماس‌های زیادی با پیش شماره‌های خارجی مشکوک با شهروندان اصفهانی صورت گرفته است که حالا پلیس فتا می‌گوید هدف از تمام این تماس‌ها کلاهبرداری است؛

تک زنگ‌های خطرناک!

  • کد خبر 12553
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۰/۲۲

کلاهبرداری با تک زنگ، شیوه جدیدی نیست. پس از هشدارها در مورد تک‌زنگ‌هایی که شما را وسوسه به برقراری تماس تلفنی می‌کنند و از طریق برقراری تماس و صحبت‌های بی مورد پولی از قبض شما به شماره‌های اجاره‌ای از مخابرات داخلی می‌رود، حالا کمتر کسی زیر بار تماس با شماره‌های ناشناخته می‌رود.

 طی روزهای اخیر به خصوص در سطح استان اصفهان تماس‌های ناموفقی با پیش شماره‌های خارج از کشور صورت گرفته که پلیس هشدار می‌دهد این تک زنگ‌ها هم از نوع همان کلاهبرداری‌هاست با این تفاوت که این بار با استفاده از رومینگ و برخی از خلأهای قانونی کلاهبرداران مشغول اخاذی از مشترکان مخابراتی هستند؛ اتفاقی که تنها مختص ایران نیست و در همه دنیا رایج است.
 به این مدل از تماس‌ها Wangiri Fraud می‌گویند؛ نوعی از کلاهبرداری که می‌تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد. کلاهبرداری Wangiri به این صورت عمل می‌کند که کلاهبردار، یک روبوکال یا روبات تماس‌گیرنده را روی یک شماره قرار می‌دهد و بعد از یک یا دو بوق، تماس را قطع می‌کند. این روبات‌ها حتی ممکن است چندین بار با یک شماره تماس بگیرند. ایده این کلاهبرداری هم این است که شخصی که تماس از دست‌رفته را دریافت کرده، با شماره تماس بگیرد. در این شیوه از کلاهبرداری، مهاجم یکسری شماره‌های ویژه یا پرمیوم (premium) تهیه می‌کند. (شماره‌های پرمیوم شماره‌هایی هستند که جهت ارائه سرویس خاصی ایجاد شده‌اند و هزینه تماس با آنها بیشتر از حالت معمولی است) و از آنها به‌صورت رندوم به شماره‌های سراسر دنیا تماس‌هایی را برقرار و بلافاصله قطع می‌کنند تا یک تماس از دست‌رفته (Missed Call) در گوشی قربانی مشاهده شود.
 در صورتی که قربانی به برقراری تماس مجدد (Call Back) با مهاجم اقدام کند، یک پیام ضبط‌شده برای وی پخش شده و بدون اینکه فرد متوجه باشد درگیر قبوض بالا می‌شود؛ اغلب مهاجمان سعی می‌کنند با طرح موضوعات جذاب مانند برنده شدن مشتری در لاتاری و ...قربانی را جهت صحبت بیشتر ترغیب و هزینه بیشتری را به وی
تحمیل کنند.
 کلاهبرداری Wangiri ریشه‌ای چند ساله دارد و برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۳ در آمریکا ظاهر شد و پس از آن طی سالیان، در حالی که بسیاری از آمریکایی‌ها درگیر این کلاهبرداری شده‌اند، شهرتی جهانی یافت. پیش از این وزیر ارتباطات هم در مورد این مدل از تماس‌ها هشدارهایی را داده بود .محمدجواد آذری‌جهرمی از کلاهبرداری با تماس تلفنی خارجی به صورت گسترده از مشترکان تلفن همراه کشور خبر داده بود که هزینه زیادی را به قربانیان تحمیل کرده است. وی علاوه بر دستور پیگیری مسئله کلاهبرداری تماس تلفنی خارجی به شرکت زیرساخت برای شناسایی و قطع منشأ کلاهبرداری تلفنی از روابط عمومی وزارت ارتباطات و همچنین اپراتورها درخواست کرد تا در این زمینه اطلاع‌رسانی‌های لازم را به منظور کاهش قربانیان انجام دهند. به نظر می‌رسد در روزهای اخیر این مدل از تماس‌ها با شهروندان اصفهانی افزایش داشته است.
در همین زمینه پلیس فتای اصفهان به شهروندان توصیه کرده است در برخورد با این مدل از تماس‌ها هوشیار باشند. سرهنگ سرهنگ سید مصطفی مرتضوی اظهار داشت: با توجه به معاهده و تفاهم نامه‌ای که میان کشورها در خصوص پرداخت هزینه تماس‌های تلفنی به امضا رسیده است، هزینه مکالمه این تماس‌ها از طریق رومینگ و براساس تعرفه‌های از قبل به ثبت رسیده به جیب افرادی که تماس را برقرار می‌کنند، واریز می‌شود. یک‌سری کلاهبرداری‌هایی با نام [تقلب مخابراتی] از خارج از کشور برای هموطنان در داخل رخ می‌دهد که طی این فرآیند مبالغی از جیب هموطنان کسر و به جیب گردانندگان اپراتورهای خارجی وارد می‌شود.
مرتضوی تصریح کرد: عده‌ای طی زد و بند با اپراتورهای خارجی اقدام به تماس دزدی از کشور ایران کرده و هزینه آن را به حساب خود در می‌آورند که بیشترین تماس‌ها از پیش شماره‌هایی نظیر 678، 960 و ... که متعلق به کشورهای ⁣وانواتو، مالدیو، ماداگاسکار، صربستان و کشورهای اروپای شرقی است، صورت می‌گیرد. متاسفانه فردی که اینگونه مورد کلاهبرداری قرار گرفته، ممکن است حتی تا زمانی که قبض خود را دریافت و خدمات پریمیوم را روی قبض مشاهده نکند، متوجه اتفاقی که برایش افتاده نشود. بنابراین اگر از یک شماره ناشناخته بین‌المللی یا غیرمعمول یک تماس غیرمنتظره دریافت کردید، مراحل ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از خود در برابر کلاهبرداری Wangiri انجام دهید. اول اینکه به تماس‌های غیرمنتظره از شماره‌های بین‌المللی یا غیرمعمول پاسخ ندهید، همچنین می‌توانید شماره‌های ناآشنای خارج از کشور و خدمات پریمیوم را مسدود کنید و این شماره‌ها را با اپراتور خود به اشتراک بگذارید تا بتوانند روی آنها تحقیق کنند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس