روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹ September 26 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بنا بر گزارش ها قاچاق چوب به اصفهان، 10 درصد رشد داشته؛ آماری که نگرانی‌ها را در مورد جنگل‌های زاگرسی و آینده پوشش گیاهی استان‌های همجوار و اصفهان افزایش داده است

درختان، قربانی تجارت زغال

  • کد خبر 12544
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۰/۲۱

کوره‌های تولید زغال در اصفهان و جنگل‌های زاگرسی در نزدیکی استان موجب شده تا قاچاق چوب به اصفهان در سال جاری رونق داشته باشد.

قاچاقچی ها هم به خاطر افزایش قیمت چوب در ماه‌های اخیر سود کلانی نصیب شان شده است.با وجود  اینکه مسئولان اعلام کردند سال گذشته قاچاق چوب در اصفهان کاهش داشته؛ اما آمارهای امسال می گویند قاچاق در اصفهان رشد 10 درصدی داشته است. این گزارش  البته آمار کشف و ضبط محموله‌های قاچاق است، اگر مقدار چوب‌های کشف نشده که مسلما کم هم نیستند را در نظر بگیریم، آمار وحشتناکی برآورد خواهد شد. براساس آمار سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور طی ۱۰ سال گذشته وسعت جنگل‌های کشور با کاهش ۱۴ هزار هکتاری مواجه شده است، همچنین طبق آمار ارائه شده از سوی مدیرکل دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست در هر ثانیه ۳۵۰ متر مربع جنگل و مرتع کشور نابود می‌شود؛ نابودی ۱۸ میلیون اصله بلوط در غرب کشور نیز گواه روشنی بر این مسئله است و می‌توان گفت در مجموع سالانه یکصد هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس و شمال ایران نابود می‌شود. فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفته که قاچاق چوب در اصفهان امسال رشد ۱۰ درصدی داشته است. این در حالی است که طی 10 ماه اخیر در استان بیش از 100 تن چوب و زغال کشف و ضبط شده است به صورت میانگین چیزی در حدود 10 تن در هر ماه. گفته می‌شود کوره‌های تولید زغال چه مجوزدار و چه غیر مجاز که تعداد آنها در برخی از شهرستان‌های استان از جمله نجف آباد زیاد هم هست، علت ورود این محموله‌های قاچاق به استان است.
 علاوه بر چوب درختان در استان اصفهان، مناطق بیابانی هم از هجوم و قطع بی رویه در امان نیستند، این مسئله نگرانی‌های زیادی را در بین فعالان محیط زیست استان ایجاد کرده است. پس از  رشد گردشگران در مناطق کویری، درختان زیادی توسط محلی‌ها قطع و به گردشگران فروخته می‌شود؛ اتفاقی که اگر فکری به حال آن نشود تلاش‌های چند ساله برای مهار شن و ماسه‌های شرق اصفهان را به باد خواهد داد. جنگل‌های زاگرسی این روزها بیشترین هجوم را از سوی قاچاقچیان چوب متحمل می‌شوند.
سرهنگ علیرضا طاهری گفته است بیشترین آمار قطع درختان بلوط مربوط به استان‌های همجوار کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری است که با توجه به اینکه در برخی شهرستان‌های استان اصفهان واحدهای تولید زغال چوب وجود دارد، سودجویان چوب‌ها را به این استان قاچاق می‌کنند. وی با بیان اینکه تاغزارهای استان همچنان مورد هجوم سودجویان است، ادامه داد: ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی با گشت و پایش در مناطق از عرصه‌های طبیعی حفاظت می‌کنند؛ همچنین برخورد قضایی مناسب با سودجویان از دیگر اقدامات است.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بر اهمیت حفاظت از جنگل‌ها تاکید کرد و افزود:« نقش درخت جنگلی بلوط که رویشگاه آن در مناطق کوهستانی زاگرس است در مبارزه با آلودگی محیط زیست، کنترل گرد و غبار، فرسایش خاک،  حفظ آب و تولید اکسیژن مهم و حیاتی است».
در سال‌های اخیر آلودگی‌های زیست محیطی زیادی به استان اصفهان تحمیل شده است، با وجود اینکه نجف آباد و خمینی شهر به دلیل وجود باغات و درختان زیاد، همواره به عنوان بخشی از ریه‌های تنفسی اصفهان به شمار می‌آمدند؛ اما حالا خود به منبع آلودگی  تبدیل شده اند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس