روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ July 03 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

با وجود هشدارهای چند باره در مورد بالا بدون قیمت برنج از سوی تولیدکنندگان در شهرهای بزرگی مانند اصفهان؛ اما همچنان قیمت این کالا گران است؛

گران فروشی در بازار برنج

  • کد خبر 12535
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۰/۲۰

ترمز گرانی ها حداقل در بازار کالاهای اساسی و خوراکی ها کشیده شده است؛ گوشت تا حدودی ارزان و قیمت آن تثبیت شده و حبوبات روند افزایشی ملایمی دارند و قیمت مرغ و تخم مرغ حتی ارزان شده است؛ اما برنج چراغ خاموش همچنان در مدار گرانی ها حرکت می کند.

 بر اساس آمار رسمی قیمت برنج در آذرماه سال جاری نسبت به آذرماه سال گذشته 46.2 درصد افزایش قیمت داشته است. این در حالی است که از چند ماه قبل کشاورزان و فعالان این صنف اعلام کرده اند قیمت برنج در شهرهای بزرگ به خصوص اصفهان و تهران غیر واقعی است و به دلیل دلال بازی و سودجویی برخی، حالا برنج های وارداتی هم گران تر از قیمت های جهانی آن به فروش می رسند. هر چند امسال قیمت برنج به صورت کلی افزایش داشته است؛ اما دلیل افزایش قیمت تمام شده برنج از سوی کشاورزان، هزینه‌های تولید است، درحالی که دلیل افزایش قیمت برنج در شهرهای بزرگ عدم نظارت سازمان‌های نظارتی است.
کشاورزان می گویند دلیل افزایش قیمت برنج بالا رفتن هزینه های کارگری است؛ اما در داخل به دلیل افزایش تولید برنج امسال نباید تا این حد قیمت ها بالا می رفته است. برنج کاران در ایران در حالی امسال بیش از  ۲ میلیون و ۹۵۰ هزار تن برنج برداشت کردند که دولت چیزی در حدود نصف این مقدار را برای تنظیم بازار به کشور وارد کرده است؛ اما در حالی که قیمت برنج های وارداتی باید چیزی در حدود هشت تا 9 هزار تومان باشد، این برنج ها در بازار عملا 14 هزار تومان به بالا فروخته می شود این در حالی است که رییس انجمن تولیدکنندگان برنج با اشاره به رشد تولید کمی و کیفی برنج امسال می‌گوید، قیمت برنج وارداتی باید به دلیل کاهش نرخ جهانی برنج با کاهش قیمت در بازارهای داخلی مواجه باشد.جمیل علیزاده‌شایق گفته است:‌ « برنج جزو معدود کالاهایی است که جهش قیمتی نداشته است. قیمت این کالا در مراکز تولید برنج مانند مازندران و گیلان با مراکز عرضه مانند شیراز و اصفهان و سایر شهرها قابل مقایسه نیست. در شهرهای بزرگ قیمت کالاها از جمله برنج به دلیل آنچه که ساختار نامناسب نظام توزیع است با افزایش قیمتی مواجه می‌شود که تولیدکننده از آن بی‌بهره است و واسطه‌ها و دلالان از آن منتفع می‌شوند.»
 وی ادامه داد: « به دلیل کاهش قیمت جهانی برنج برخی واردکنندگان علاقه زیادی به واردات آن پیدا کرده‌اند و درحالی که وزارت جهاد کشاورزی اعلام خودکفایی تولید برنج کرده، مجوزهای زیادی برای واردات برنج داده شده است و دستورهایی نیز برای ترخیص برنج‌های وارد شده به گمرک‌های کشور داده می‌شود.» عده ای معتقدند گرانی برنج داخلی حاصل کارشکنی واردکنندگان برای فشار بر دولت و اخذ مجوز واردات برنج است. اینکه برنج ایرانی در شهرهای بزرگ تا کیلویی 30 هزار تومان هم فروخته شود و نارضایتی ها از قیمت تولیدات داخلی موجب آزاد سازی واردات برنج های خارجی شود، احتمالی است که با توجه به اختلاف قیمت 10 هزار تومانی قیمت برنج های ایرانی در شهرهای شمالی با مراکز استان ها دور از ذهن به نظر نمی رسد.
گران فروشی حتی در برنج های وارداتی هم مشاهده می شود؛ چرا که بر اساس قیمت های جهانی نباید این برنج ها بیشتر از 9 هزار تومان در بازار فروخته شوند؛ اما عملا تا 14 هزار تومان هم قیمت گذاری می شوند در نتیجه با یک حساب سرانگشتی می توان فهمید که چه سود هنگفتی نصیب واردکنندگان برنج به کشور خواهد شد.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس