روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ May 24 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

سقوط هواپیما در شاهدشهر؛ تمامی مسافران جان باختند/ ۱۴۷ مسافر ایرانی بودند

 • کد خبر 12518
 • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۱۰/۱۸

صبح امروز یک هواپیمای اوکراینی پس از بلند شدن از فرودگاه امام خمینی تهران در حوالی شاهدشهر شهریار سقوط کرد و در این حادثه تمام ۱۷۹ مسافر و خدمه پرواز جان خود را از دست داده اند.

مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌ احمر از سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۸۰ مسافر در نزدیکی شهریار خبر داد.

سقوط یک هواهیپایی مسافربری در تهران

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌ احمر گفت: در پی اعلام حادثه سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین در ساعت ۶:۲۳ صبح امروز توسط مرکز مدیریت بحران سازمان هواپیمایی کشور، ۶۰ تیم امدادی به همراه ۲ فروند بالگرد و ۱۰ دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: این هواپیما در زمین چمن سقوط کرد و به منازل مسکونی منطقه آسیبی نرسیده است.

سلیمی تصریح کرد: بر اساس گزارش‌های مردمی بعید است فردی از مسافران این هواپیما زنده باشد.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌ احمر افزود: قطعات هواپیما در نقاط مختلفی از سطحی وسیع در محل سقوط پخش شده است.

سلیمی گفت: از مردم درخواست می‌شود از تجمع در اطراف محل حادثه خودداری کنند و اجازه دهند تا امکان تردد خودرو‌های امدادی و انتظامی وجود داشته باشد.

سقوط یک هواهیپایی مسافربری در شهریار تصاویر

سقوط یک هواهیپایی مسافربری در شهریار تصاویر

اعزام ۱۰ دستگاه آمبولانس اورژانس به محل سقوط هواپیما

حسین کولیوند سخنگوی سازمان اورژانس کشور درباره سقوط هواپیمای اوکراینی در نزدیکی فرودگاه امام خمینی(ره) گفت: ۱۰ دستگاه آمبولانس اورژانس ۱۱۵ به محل وقوع این سانحه هوایی اعزام شده است.

وی افزود: یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی(ره) دچار نقص فنی شد و سقوط کرد.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور تصریح کرد: اخبار اولیه حاکی است این هواپیما که عازم کیف پایتخت اوکراین بوده است، ۱۸۰ مسافر و خدمه داشته است.

کولیوند گفت: هیچ کس در سقوط هواپیمای مسافری اوکراین، نجات نیافت.

وی افزود: اجساد در یک محل جمع آوری شده و آماده انتقال هستند.

سقوط هواپیمای مسافربری در شهریار تصاویر

سقوط هواپیمای مسافربری در شهریار تصاویر


اعزام ۶ تیم عملیاتی آتش نشانی شهر تهران به محل سقوط هواپیما

ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران ، اظهار کرد: در ساعت ۷ صبح امروز (چهارشنبه) در پی اعلام سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری در شهریار، ۶ تیم عملیاتی شامل ۳ تیم حریق و ۳ تیم نجات از سازمان آتش نشانی شهر تهران به محل حادثه اعزام شد.

وی افزود: به دلیل اینکه محل وقوع حادثه خارج از حوزه کاری سازمان آتش نشانی شهر تهران است، هنوز نیروهای اعزامی آتش نشانی به محل حادثه نرسیده‌اند.

سقوط هواپیمای مسافربری در شهریار تصاویر

سقوط هواپیمای مسافربری در شهریار تصاویر

سقوط هواپیمای مسافربری در شهریار تصاویر

تعداد دقیق مسافران و خدمه هواپیمای سقوط کرده اکراینی مشخص شد

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری درباره حادثه سقوط هواپیمای مسافربری در شهریار گفت: بر اساس گزارش دقیق اولیه سانحه سقوط هواپیمای ۷۳۷ اوکراینی، ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه سوار این هواپیما شده بودند.


صابریان: شناسایی اجساد بسیار سخت است

پیمان صابریان رئیس مرکز اورژانس تهران درباره شناسایی اجساد مسافران هواپیمای اوکراینی گفت: با توجه به وضعیت سقوط امکان شناسایی مسافران و خدمه پرواز بسیار سخت است. 

وی افزود: نیرو‌های امدادی در حال جمع‌آوری اجساد از حدود دو هکتار زمین هستند تا آن‌ها را برای شناسایی به پزشکی قانونی تحویل دهند.

سقوط هواپیمای مسافربری در شهریار تصاویر

جعبه سیاه هواپیمای اوکراین پیدا شد

بر اساس آخرین گزارش‌ها جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی سقوط کرده در نزدیک تهران پیدا و تحویل نیروی انتظامی شد.

جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: ۲ جعبه سیاه در هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ به مقصد کی اف، وجود داشت که یکی از این جعبه سیاه‌ها کشف شده است.

بررسی جزئیات حادثه سقوط هواپیمایی ۷۳۵ اوکراینی در مسیر تهران -کی اف

کاشانی مدیر روابط عمومی فرودگاه بین المللی امام خمینی درباره حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی گفت: در حال بررسی جزئیات حادثه سقوط هواپیمایی ۷۳۵ اوکراینی در مسیر تهران -کی اف هستیم، اما هیچ پرواز بین المللی لغو و یا با تأخیر انجام نمی‌شود.

همچنین جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی اظهار کرد: یک فروند هواپیمایی ۷۳۵ اوکراینی در مسیر تهران -کی اف پس از ترک فرودگاه امام خمینی(ره) در بین مسیر پرند شهریار در ساعت ۶:۱۲ دقیقه سقوط کرده است.

او گفت: تعداد مسافران سوار بر این هواپیما ۱۷۶ نفر بوده که ۹ نفر آن‌ها پرسنل و ۱۶۷ نفر آن‌ها مسافران بودند که طبق آخرین آمار بیشترین مسافران آن ایرانی بودند.

جعفرزاده گفت: سرنشینان هواپیمای پرواز اوکراینی با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه را ۷۰ مرد، ۸۱ زن و ۱۵بچه تشکیل داده بودند.

گفتنی است، دلیل سانحه آتش سوزی در قسمت موتور هواپیما عنوان شده است.

بنابر شنیده‌ها تاکنون، هیچ یک از سرنشینان این هواپیما جان سالم به در نبرده و اجساد آن ها در حال جمع آوری است.

حضور تیم‌های تشخیص هویت پلیس در محل سقوط هواپیما

سرهنگ خسروی رئیس مرکز اطلاع‌رسانی ناجا درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: تیم‌های تشخیص هویت پلیس آگاهی ناجا از صبح امروز در محل مستقر هستند و این آمادگی وجود دارد تا برای تشخیص هویت قربانیان و جانباختگان اقدام کنند.

وی افزود: در حال حاضر امنیت در این منطقه به‌طور کامل برقرار است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

جمع آوری اجساد مسافران و خدمه هواپیما

 فتحی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران در یک گفت‌وگوی تلویزیونی درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در شهریار اظهار کرد: پس از سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در ساعت ۶  صبح امروز در شهریار، نیروهای عملیاتی هلال احمر به محل حادثه اعزام شدند.

وی گفت: متأسفانه هیچ یک از مسافران و خدمه هواپیما زنده نماندند و بیش از ۱۹۵ امدادگر در منطقه حضور دارند و در حال هماهنگی برای جمع آوری اجساد هستند.

فتحی تصریح کرد:  در حال حاضر نیرو‌های اورژانس، سپاه و آتش نشانی در حال کمک رسانی برای جمع آوری تکه‌های پراکنده اجساد هستند.

سقوط هواپیمای مسافربری در شهریار تصاویر

سقوط هواپیمای مسافربری در شهریار تصاویر

سقوط هواپیمای مسافربری در شهریار تصاویر

اجساد سقوط هواپیما به پزشکی قانونی استان تهران منتقل می‌شوند

مهدی فروزش مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران اظهار کرد: در پی سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری بویینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین که صبح امروز (چهارشنبه ۱۸ دی ماه) پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی (ره) تهران اتفاق افتاد، تیم‌های کارشناسی از پزشکی قانونی به محل سقوط اعزام شدند.

وی افزود: اجساد این حادثه بعد از جمع‌آوری به مرکز تشخیصی آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران واقع در کهریزک منتقل می‌شود و به محض انتقال اجساد کار شناسایی و تعیین هویت آغاز خواهد شد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران ادامه داد: سوله مدیریت بحران در مرکز کهریزک برای تحویل اجساد آماده شده است و تلاش می‌کنیم تا حد امکان در حداقل زمان و با دقت لازم کار شناسایی اجساد به انجام برسد؛ همچنین بخش آزمایشگاه سرولوژی و ژنتیک مرکز نیز در حالت آماده باش قرار دارد.

سقوط هواپیمای مسافربری در شهریار تصاویر

سقوط هواپیمای مسافربری در شهریار تصاویر

آمادگی پزشکی قانونی تهران برای تشخیص هویت اجساد حادثه سقوط هواپیما

مهدی فروزش مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران ، درباره حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی اظهار کرد: تاکنون هیچ جسدی از اجساد جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی به پزشکی قانونی استان تهران نرسیده است.

وی افزود: تمام نیرو‌های ما با کمک تجهیزات تشخیص DNA و اتاق‌های تشریح، برای تشخیص هویت اجساد جانباختگان حادثه سقوط هواپیما در آمادگی کامل هستند و به محض رسیدن اجساد به پزشکی قانونی کار تشخیص هویت آغاز می‌شود.

سقوط هواپیمای مسافربری در شهریار تصاویر

۱۳۹ نفر از مسافران هواپیما ایرانی بودند

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه طبق قوانین بین المللی هوایی مسئولیت سانحه سقوط هواپیما بر عهده کشوری است که هواپیما در آن سقوط کرده، گفت: رسیدگی به سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی بر عهده ایران است و برای بررسی جزئیات جعبه سیاه کارشناسان و بازرسانی از کشور اوکراین به ایران خواهند آمد.

او ادامه داد: هواپیما از کشور اوکراین بلند شده و پس از آن که مسافران خود را در ایران پیاده کرده، مسافران ایرانی را به مقصد اوکراین هدایت می‌کرده، بنابراین در این بازه زمانی نقص فنی وجود نداشته است.

اسعدی گفت: مسئولیت نقص فنی و یا سالم بودن هواپیما بر عهده کشور اوکراین است و ایران در این زمینه هیچ مسئولیتی ندارد، تنها ایران مسئولیت رسیدگی به سانحه را بر عهده دارد.

سقوط هواپیمای مسافربری در شهریار تصاویر

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اظهار کرد: هواپیما پس از بلند شدن به نقص فنی خود پی برده و اگر نقص فنی این هواپیما پیش از بلند شدن مشخص می‌شد کارشناسان و متخصصان ایرانی اجازه پرواز نمی‌دادند.

او تأکید کرد: هواپیما هنگام بلند شدن سالم بوده و اجازه پرواز از سوی برج مراقبت فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) صادر شده است.

سامانی گفت: اطلاعات تکمیلی و کاملی هنوز از علت حادثه اعلام نشده و تیم بررسی سازمان بررسی هواپیمایی کشوری به محل حادثه اعزام شدند تا جزئیات کامل تری را ارائه دهند. تعداد ۱۳۹ نفر از مسافران ایرانی بودند.

گفتنی است، امروز در ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه هواپیمای اوکراینی به مقصد تهران-کیف که از ساعت ۶ و ۱۸ دقیقه بین پرند و شهریار با ۱۷۶ مسافر سقوط کرده که به گفته رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری بیشتر مسافران این هواپیما ایرانی بوده و تعدادی هم از ملیت‌های مختلف از جمله اوکراین در این هواپیما حضور داشتند، همچنین به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری تمامی مسافران این هواپیما فوت شدند و هم اکنون آتش سوزی که به دلیل سقوط هواپیما رخ داده بود، خاموش شده است و در حال جمع آوری اجساد هستند.

تاکنون علت سقوط حادثه را نقص فنی اعلام کردند و تیم بررسی سانحه از سوی سازمان هواپیمای کشوری به محل حادثه اعزام شده است.

سقوط هواپیمای مسافربری در شهریار تصاویر

اسامی جانباختگان سانحه سقوط هواپیما

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: تعداد مسافران ایرانی این سانحه، ۱۳۹ نفر بوده است، سرنشینان هواپیمای پرواز اوکراینی ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه را ۷۰ مرد، ۸۱ زن و ۱۵ بچه تشکیل داده است.

اسامی جانباختگان حادثه سقوط هواپیما به شرح ذیل است:

سکینه احمدی
شهرام تاجیک
عسکر دیرانی
عفیفه اصغر علی
ترباهی
علیرضا نوروزی
کامیار ابن الدین حمیدی
محسن احمدی
محمدرضا کدخدا زاده
مطهر احمدی
مهدی تاجیک
مهدی رضایی
مهدی محمدی
نیلوفر رزاقی
شهرزاد هاشمی
سهند هاتفی
فرهاد نیکنام
آرنیکا نیازی
آرسام نیازی
غزل نوریان
میلاد نهاوندی
زهرا نقیبی
فاطمه یساوند
آرش پورضرابی
منصور پور جمع
عایشه پور قادری
شکوفه چوپان نژاد
پونه کرجی
سوزان گل باباپور
فرید آراسته
روجا آزادیان
ایمان اقبالی
مریم آقامیری
غنیمت اژدری
نیلوفر ابراهیم
بهناز ابراهیمی خوئی
سید مهران ابطحی فروشانی
اردلان ابن الدین حمیدی
کامیار ابن الدین حمیدی
منصور اثنی عشری اصفهانی
میترا احمدی
رامتین احمدی
عرشیا ارباب بهرامی
اوین ارسلانی
مهدی اسحفین درجه

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس