روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ June 10 , 2023
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

استاندار اصفهان اعلام کرد که میزان بالای آلاینده‌ها در هوای اصفهان پیش بینی نشده بود؛

مسئولان از آلودگی جا ماندند!

  • کد خبر 12344
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۲۴

مادر از پشت پنجره بیرون را نگاه می‌کند، آسمان پیدا نیست. حتی درختان همسایه هم سایه‌های نامفهومی شده‌اند میان چیزی که شبیه آلودگی و گرد و غبار است؛ اما مادر دلش را خوش می‌کند که حتما مه صبحگاهی است.

 بار دیگر اخبار  را  چک می‌کند؛ شاید خبری مبنی بر آلودگی هوا و تعطیلی مدارس به چشمش بخورد؛ اما در نهایت وقتی  خبری مبنی بر تعطیلی مدارس  اعلام نمی شود،  فرزندانش را راهی مدرسه می‌کند.زمانی که از منزل خارج می شود  همراه با سوزش گلو و تاری دید، تازه می‌فهمد این حجم از غبار ! نه تنها ابر و مه نیست بلکه آلاینده‌های سمی است که قرار است امروزش را هم با همه آن 50 روز هوای آلوده جمع بزند؛ اما نگرانی برای دختری که بیماری تنفسی دارد و حالا در مدرسه است را چه کند؟ زن سریع موبایلش را بر می‌دارد و  به مادر  کهنسالش خبر می‌دهد از خانه بیرون نیاید چون هوا آلوده است. باز هم سایت‌ها و رسانه‌های مجازی را چک می‌کند و حالا که کار از کار گذشته و بچه‌ها به مدرسه رفته‌اند و کوچه و خیابان پر از مردان و زنان مسن است، تازه اعلام می‌شود که هوا به شدت آلوده است و مردم بهت زده می شوند.
تعجب و حیرت،  تنها واژه‌ای بوده که تا کنون در مورد وضعیت آب و هوا و سطح آلاینده‌ها در اصفهان نشنیده بودیم؛ اما استاندار اصفهان به تازگی  اعلام کرد که آلودگی هوا پیش بینی نشده بود تا مدارس را تعطیل کنیم و هشدارهای لازم ارائه  شود. عباس رضایی در پاسخ به چرایی تعطیل نشدن مدارس با وجود شدت آلودگی هوا اعلام کرد: جلسه ستاد بحران برگزار شد و جمع‌بندی دستگاه‌ها این بود که هنوز آلودگی به میزان غیرمجاز نرسیده است.
رضایی عنوان کرد: تیمی با حضور دستگاه‌های هواشناسی، محیط زیست، علوم پزشکی و ... تحت مدیریت ستاد بحران استان داریم که طبق دستورالعمل مشخصی در مورد اقدامات لازم برای مقابله با آلودگی هوا تصمیم‌گیری می‌کند. استاندار اصفهان با بیان این که محیط زیست باید غیرمجاز بودن میزان آلودگی را اعلام کند، ادامه داد: جمع‌بندی جلسه‌ای که برگزار شد، این شده که هنوز به میزان غیرمجاز نرسیده و لازم نیست مدارس تعطیل شوند.
غافلگیری آن هم در شرایطی که روز شنبه سازمان هواشناسی افزایش آلاینده‌ها را پیش بینی کرده بود، اندکی عجیب به نظر می‌رسد آن هم وقتی  که شاخص آلاینده‌ها در هوای اصفهان به وضعیت قرمز رسیده است.
هر چند این مدل از غافلگیری در تابستان امسال و با شدت گرفتن ناگهانی ریز آلاینده‌ها در هوای اصفهان تکرار شده بود، وقتی که بدون هشدارهای لازم مردم در اصفهان با سه روز آلودگی مرگ‌بار دست و پنجه نرم کردند و در نهایت مسئله با عذرخواهی از سوی سازمان هواشناسی فیصله پیدا کرد؛ اما این روزها آلودگی مهمان هر روزه اصفهانی‌هاست. در حالی که هفته گذشته بحث داغ مقصران آلودگی هوا در اصفهان بالا گرفته بود؛ اما باز هم این دست از گزارشات  فقط در قالب ارائه‌ باقی ماند. مانند آنچه بر سر قانون هوای پاک و صیانت از محیط زیست اصفهان آمده است ؛اما آنچه مطالبه جدی و حداقلی است اینکه اشتباه و سهل انگاری در پیش بینی و ارائه هشدارهای لازم در مورد آلودگی هوا صورت نگیرد آن هم در شرایطی که سازمان هواشناسی و محیط زیست ادعای رصد همه جانبه تغییرات آب و هوایی را دارند؛ ولی با اینهمه  باز هم از آلودگی جا می‌مانند.
 

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس