روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ August 09 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفته، قلم انسولین در بسیاری از داروخانه‌های سطح شهر به‌طور محدود توزیع شده است؛

محدودیت های قندی!

  • کد خبر 12336
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۲۳

برخی از بیماران مبتلا به دیابت در استان اصفهان از محدودیت در عرضه انواع قلم انسولین در یک ماه اخیر و وجود مشکلاتی برای خرید و تهیه آن خبر می‌دهند.

 قلم انسولین، وسیله‌ای است که از آن برای تزریق انسولین و مدیریت دیابت استفاده می‌شود. استفاده از این قلم مزایایی را نسبت به راهکارهای سنتی نظیر تزریق با سرنگ دارد از جمله سهولت در نگهداری و حمل و نقل نسبت به ویال انسولین و سرنگ، دقت بالاتر در تنظیم دوز به هنگام تزریق، استفاده آسان‌تر برای افراد دچار لرزش دست و درد کمتر به هنگام تزریق. افزایش شیوع دیابت در جهان و کشورمان در سال‌های اخیر این بیماری را به یکی از بزرگ‌ترین معضلات سلامت تبدیل کرد به‌طوری که بر اساس آخرین آمار حدود ۱۱ درصد از مردم ایران به این بیماری مبتلا هستند در حالی که نرخ شیوع آن در سال ۱۳۸۹ حدود هشت درصد بود. میزان شیوع این بیماری در استان اصفهان نسبت به میانگین کشوری بالاتر و حدود ۱۲ درصد است و به گفته محمد علی عطاری، رییس هیئت مدیره انجمن خیریه دیابت اصفهان، آمار مبتلایان به بیماری دیابت درحال افزایش است و یک سوم افراد بالای ۳۰ سال دچار دیابت هستند یا در معرض ابتلا به آن قرار دارند. با وجودی که مسئولان از تامین و توزیع مناسب قلم انسولین خبر دادند؛ اما گزارش‌های رسیده حکایت از محدودیت در عرضه آن در برخی استان‌ها از جمله اصفهان دارد.
 با توجه به استفاده تعداد قابل توجهی از بیماران مبتلا به دیابت از قلم انسولین برای کنترل میزان قند، محدود بودن این قلم دارو در بازار و داروخانه‌ها در چند هفته اخیر باعث انتقاد بسیاری از بیماران اصفهانی نسبت به این موضوع شد. مادر یکی از بیماران مبتلا به دیابت در اصفهان در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه از حدود یک ماه گذشته جهت تهیه قلم انسولین برای دخترش با مشکل مواجه شده است، اظهار داشت: پزشک برای دخترم ۱۳ قلم انسولین تجویز کرده بود؛ اما وقتی به داروخانه مراجعه کردم فقط سه قلم به من تحویل دادند. انصاری با ابراز نگرانی و نارضایتی از این کمبود، افزود: این موضوع باعث می‌شود تا بیماران مجبور شوند مجدد به پزشک برای تجویز نسخه جدید مراجعه کنند که همین امر هزینه بیشتری به آنها برای رفت و آمد و حق ویزیت پزشک تحمیل می‌کند. مدیر عامل خیریه دیابت اصفهان که حدود هفت هزار بیمار را زیر پوشش خود دارد نیز به ایرنا گفت که مراجعه‌کنندگان به این خیریه و بسیاری دیگر از بیماران دیابتی از حدود یک ماه گذشته برای تهیه قلم انسولین با مشکل مواجه شدند. احمد نیلفروشان با بیان اینکه به برخی از آنها نشانی داروخانه‌های بزرگ اصفهان برای خرید قلم انسولین داده شد، افزود: اما وقتی بیماران به این داروخانه‌ها نیز مراجعه کردند موفق به تهیه دارو نشدند. وی به برخی حاشیه‌ها و معضلات درباره قلم انسولین نیز اشاره و تصریح کرد: در برخی موارد شاهد هستیم که عده‌ای سودجو با خرید بیش از حد این دارو، اقدام به قاچاق آن به کشورهای همسایه می‌کنند که شاید همین امر باعث ایجاد حساسیت‌هایی جهت کنترل توزیع این دارو شده است. مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: کمبود خاصی درباره قلم انسولین در زمان حاضر در استان نداریم بلکه این دارو به‌صورت کنترل و مدیریت شده در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.
آرش نجیمی توضیح داد: این قلم دارو در بسیاری از داروخانه‌های سطح شهرها به‌طور محدود توزیع شد؛ اما در داروخانه‌های منتخب اصفهان و سایر شهرستان‌ها، این کار بدون محدودیت صورت گرفت تا پاسخگوی نیاز مردم در همه شرایط باشد. وی با بیان اینکه قلم انسولین به میزان نیاز سه ماه آینده در انبارها موجود است، گفت: اگر داروخانه‌ها بخواهند قلم انسولین به تعدادی که در نسخه‌ها تجویز شده است به بیماران بدهند ممکن است در چند هفته آینده با کمبود حاد مواجه شویم به‌همین دلیل به‌گونه‌ای این دارو در اختیار بیمار قرار می‌گیرد تا علاوه بر مدیریت آن، نیاز بیمار نیز برطرف شود. به گفته وی، در زمان حاضر، نیاز و درخواست کاذب بین بیماران برای تهیه قلم انسولین به وجود آمده است به همین دلیل در برخی موارد مشاهده می‌شود که پزشکی بنا به درخواست بیمار، ۲ تا سه نسخه جهت خرید قلم انسولین تجویز می‌کند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس