روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ August 09 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

چالش‌های فعال کردن رمزهای یک‌بار مصرف در حالی همچنان ادامه دارد که یک هفته تا اجرایی شدن این طرح باقی مانده است؛

دردسرهای پویا

  • کد خبر 12334
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۲۳

افزایش کلاهبرداری‌های اینترنتی و جرم‌های سایبری موجب شد تا پلیس و قوه قضاییه بانک‌ها را وادار به اجرای طرح استفاده از رمز یک‌بار مصرف برای تراکنش های مالی کند.

اتفاقی که ابتدا از سوی نهادهای بانکی جدی گرفته نشد و این طرح که قرار بود از خردادماه اجرایی شود با کمبود امکانات و زیر بار نرفتن بانک‌ها برای تامین زیر ساخت‌ها ناتمام ماند تا در نهایت با اولتیماتوم قوه قضاییه در ضرب الاجل تعیین شده، یعنی یکم دی ماه قرار است به اجرا درآید تا شاید آمار بالای جرم‌های مالی در فضای مجازی اندکی تعدیل شود.  اما این اقدام هم مانند همه برنامه‌های جدید در ایران خالی از دردسر و مشکلات نیست! حدود هفت روز تا اجباری شدن رمزهای دوم پویا باقی مانده؛ اما همچنان شمار زیادی از مردم از جزییات این طرح اطلاع نداشته و یا در نصب و راه‌اندازی اپلیکیشن‌های دریافت این رمزها مشکل دارند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که رمز دوم یک‌بار مصرف، دشواری‌های زیادی برای مردم ایجاد خواهد کرد و احتمالا باعث نارضایتی در بین کاربران اینترنتی نیز می‌شود؛ اما پاسخ موافقین طرح این است که با وجود این نارضایتی ها، جلوگیری از کلاهبرداری‌های چند میلیاردی بسیار مهم تر  است که در حوزه خرید اینترنتی صورت می‌گیرد و رمز  یک بار مصرف راهکاری است که باید دیر یا زود در کشور اجرایی می‌شد. از سوی دیگر به نظر می‌رسد حداقل در هفته‌های ابتدایی اجرای این طرح فروش‌های اینترنتی کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد. این مسئله البته نگرانی‌هایی را برای کسب و کارهای اینترنتی به دنبال دارد، به خصوص آنکه نوعی سردرگمی و عدم وحدت رویه در میان بانک‌ها برای ارائه رمز پویا مشاهده می‌شود. یکی از اصلی‌ترین معضلات، نصب اپلیکیشن های بانک‌هاست به نظر می‌رسد، بانک‌ها قصد دارند با اجبار به نصب نرم‌افزارها، مشتریان را به استفاده از سایر خدمات بانک مانند تراکنش‌های مالی ترغیب کنند تا برای آنها درآمدزایی داشته باشد. نکته دیگر اینکه وقت گیری رمزهای پویا در نهایت مشتری‌های بانکی را به سوی استفاده از دو یا نهایتا سه کارت مشخص در تراکنش‌های اینترنتی سوق خواهد داد و البته سهم بانک‌های دولتی در این میان بیشتر خواهد بود با وجود اینکه بانک‌ها پس از اجبار بانک مرکزی به سراغ تهیه اپلیکیشن‌های تخصصی رفته‌اند؛ اما مسئله این است که شماری از نرم‌افزارهای تهیه شده، دارای پیچیدگی‌هایی هستند که مشتریان را دچار مشکل کرده‌اند. با وجود اینکه تعدادی از بانک‌ها بیش از یک سال است که نسبت به راه‌اندازی نرم‌افزارهای اختصاصی خود اقدام کرده‌اند؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر بانک‌ها به تازگی و در ماه‌های اخیر نسبت به طراحی و راه‌اندازی اپلیکیشن‌های اختصاصی خود رفته و فرصت کافی برای رفع مشکلاتی فنی (باگ) نرم‌افزارهای خود نداشته‌اند. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که اکنون به طور میانگین هر فرد از ۵ تا ۱۰ بانک مختلف، کارت بانکی دریافت کرده است، بر این اساس اگر بخواهد برای هر کدام از آنها یک اپلیکیشن مخصوص نصب کند باید ۵ تا ۱۰ نرم‌افزار مربوط به این بانک‌ها را در تلفن همراه خود نصب کنند که امری محال یا دشوار خواهد بود.
به نظر می‌رسد رقابت میان بانک‌ها برای نگه داشتن مشتریان خود از این پس بیشتر خواهد شد. از همین حالا اغلب بانک‌های بزرگ طرح‌ها و راهکارهایی را برای جذب مشتریان خود به استفاده از رمزهای پویا از کارت شعب این بانک‌ها طراحی و ارائه کرده‌اند. موضوعی که تا پیش از این به نوعی از سوی بانک‌ها پس زده می‌شد؛ اما حالا ارائه این سیستم برای پرداخت‌های غیر حضوری که سهم زیادی از تراکنش‌های مالی بانک‌ها را هم دارد موجب خواهد شد تا این نهادهای مالی ناچار به هزینه کرد برای امنیت حساب‌های مشتریان خود باشند. از سوی دیگر ارائه راهکاری ساده‌تر و سریع‌تر ممکن است یکی از گزینه‌های دیگر بانک‌ها برای ماه‌های آینده باشد امری که می‌تواند در نهایت به سود مردم تمام شود.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس