روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ August 09 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

درخشش هنر ایرانی در سازمان ملل

  • کد خبر 12329
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۲۱

فاطمه حق شناس، بانوی هنرمند برخواری به همراه استاد محمد صیرفیان چندین سال پیش اثری خلق کردند که مایه فخر و غرور هر اصفهانی شد و نیت صلح جویانه ایرانیان را با کلام استاد سخن ابومحمد مصلح سعدی به گوش دنیا رساند.

حدود دو هفته پیش اما این بانوی هنرمند به رحمت ایزدی پیوست و در باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شد.
ماجرا از  بیانیه سازمان ملل متحد در سال 1998 شروع شد، زمانی که سال 2001 را سال گفت و گوی تمدن‌ها نامیدند و دولت اصلاحات از زمان مطرح شدن این نام تلاش کرد  تا بر این شعار جهانی جامه عمل بپوشاند. در بهمن ماه ۱۳۷۷ دولت وقت، مرکز بین المللی گفت و گوی تمدن‌ها را برای هماهنگی فعالیت‌های مربوط به
گفت وگوی تمدن‌ها تاسیس کرد و این آغازی بود بر یکی از اتفاقات مهم وزارت خارجه اصلاحات و گفت و گوی تمدن‌ها.محمد جواد ظریف،نماینده وقت ایران در سازمان ملل متحد بر آن بود تا در آن سال اثری ماندگار و مفهومی از ایران به نیویورک پست شده و در دل سازمان ملل متحد جا خوش کند و چه حرفی شیرین‌تر از شعر پارسی؟ و چه شخصی بهتر از حضرت سعدی می‌توانست اوج شعور و دلسوزی ایرانیان را برای جهان انسانیت در چند کلمه معنی کند؟
زمانی که دولت اصلاحات در جریان بافت فرشی منقش به شعر«بنی آدم اعضای یکدیگرند» از سوی استاد محمد صیرفیان قرار گرفتند، هنر دست استاد را انتخاب کردند و استاد صیرفیان هم به شرط آنکه این فرش در جای مناسبی نصب شود، آن را به محمدجواد ظریف سپرد.امروز حدود دو هفته از فوت سرپرست بافندگان و مسئول بافت این اثر، فاطمه حق شناس می‌گذرد اما اثر ماندگار  وی کماکان در سالن آثار سازمان ملل می‌درخشد.
به گفته فرزند مرحومه، فرش مذکور در ابعاد پنج در پنج و با گروهی بین پنج الی ده نفره، با طراحی و سرمایه گذاری محمد صیرفیان و سرپرستی مرحوم مغفوره فاطمه حق شناس در کارگاه ایشان بافته شد و در نهایت پس از دو سال تلاش در سال 1383 خورشیدی به اتمام رسید. در میانه اثر شعر معروف و نامی شیخ اجل ایران یعنی «بنی آدم اعضای یکدیگرند...» طلاباف شده تا اهمیت و عمق انسان دوستی و انسانیت ایرانیان را بیش از پیش به رخ جهانیان بکشد.در آخرین سال دولت اصلاحات، فرش مذکور توسط استاد صیرفیان به دولت سپرده شد و از دولت هم به وزیر امور خارجه فعلی ایران که آن روزها سکاندار کرسی نمایندگی ایران در سازمان ملل بود. به این ترتیب ظریف سخن یک ملت را با هنر ناب ملی‌شان به یک جهان مخابره کرد. از شخص ظریف تا کوفی عنانی که مسئولیت دبیر کلی سازمان ملل را عهده دار بود، از محمد صیرفیان با تقدیرنامه‌ای تقدیر به عمل آمد و مراتب احساسات خود را بیان داشتند.هنوز که هنوز است کلام سعدی حتی از طلای فرش هم بیشتر نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند و هرگز تکراری نشده و از یادها نمی‌رود:

                                            بنی آدم اعضای یکدیگرند
که در آفرینش ز یک گوهرند
                                                 چو عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس